Dlaczego PiS upiera się przy wyborach? Witek: Wyobrażam sobie, że opozycja będzie krzyczała

Na konferencji prasowej - i to nie zdalnej - marszałkini Elżbieta Witek długo unikała odpowiedzi na pytanie o wybory prezydenckie 2020 i swoje zdanie na temat terminu. Ostatecznie, gdy padło ono po raz kolejny, stwierdziła: - A co się zmieni na jesieni? Ja sobie na przykład wyobrażam, jak na jesieni, jeżeli to się będzie rozwijało, opozycja będzie krzyczała: Dlaczego prezydent Duda jest tak długo prezydentem?

Sejm będzie pracował w trybie ekstraordynaryjnym, a pierwsze kroki, by w jakiś sposób uprawomocnić zdalne głosowanie, zostały już poczynione.

Czytaj więcej: Uchwała zmieni Regulamin Sejmu. W piątek pierwsze takie głosowanie w historii

Z kolei na konferencji prasowej marszałkini Elżbiety Witek na temat tych zmian powrócił temat wyborów prezydenckich 2020. Tego samego dnia, mniej więcej w tym samym czasie, rząd, a konkretnie premier Mateusz Morawiecki, ogłosił nowe obostrzenia obowiązujące w trakcie pandemii od 24 marca do 11 kwietnia.

Witek unikała odpowiedzi na pytanie o wybory prezydenckie

Dziennikarze dopytywali Witek, co w takim razie z wyborami, skoro już pewne ograniczenia obejmują prawie połowę kwietnia. Wspomniano również, że marszałkini wiele razy powtarzała, że sytuacja w Sejmie i zdalne głosowanie to efekt nadzwyczajnej sytuacji, w jakiej się znajdujemy. - Co z tymi, którzy w trakcie wyborów prezydenckich będą na kwarantannie? - dopytywał m.in. reporter TVN24.

Elżbieta Witek zaczęła od tego, że takie pytania nie do końca wpisują się w jej kompetencje jako marszałkini. Po czym powiedziała:

Nie można tak sobie przesuwać terminu wyborów. Państwo wiecie, że przesunięcie wyborów może nastąpić tylko w stanach nadzwyczajnych, które są określone i nie do mnie należy ich ogłaszanie.

Dalej Elżbieta Witek tłumaczyła, że trudno jest przewidzieć, co będzie działo się w najbliższych dniach. Gdy ponowiono pytanie, przypominając Witek, że wcześniej w rozmowie z Polską Agencją Prasową nie miała takich zastrzeżeń i wypowiadała się o wyborach, ta odparła, że "wybory różnią się od sali obrad". Dowodziła, że 460 posłów byłoby zamkniętych na jednej sali.

Witek: A co się zmieni na jesieni? Wyobrażam sobie, że opozycja krzyczy, dlaczego Duda jest tak długo prezydentem

Dziennikarze nie odpuszczali, podnosząc, że przecież podobnie siedzieć, blisko siebie, będą członkowie komisji wyborczych. Witek stwierdziła, że można "rozsadzić członków komisji", by nie siedzieli zbyt blisko siebie.

Jednak ostatecznie jasna odpowiedź w sprawie wyborów padła. Po kolejnym pytaniu na temat tego, dlaczego PiS upiera się przy terminie 10 maja, marszałkini Witek w końcu udzieliła odpowiedzi:

Szkolenie komisji może odbywać się zdalnie. A co się zmieni na jesieni? Czy pani jest w stanie przewidzieć, jak długo prawa obywatelskie będą zawieszone? Jak długo prezydent Andrzej Duda będzie mógł być prezydentem, bo przecież trzeba wydłużyć jego kadencję? Ja sobie na przykład wyobrażam, jak na jesieni, jeżeli to się będzie rozwijało, opozycja będzie krzyczała: Dlaczego prezydent Duda jest tak długo prezydentem? Ani ja, ani pani redaktor, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy w przyszłości.
Więcej o:
Komentarze (484)
Wybory prezydenckie 2020 i koronawirus. Elżbieta Witek o przesunięciu terminu: Wyobrażam sobie, że opozycja będzie krzyczała
Zaloguj się
 • gryflon

  Oceniono 203 razy 187

  Rozwielitka umysłowa. Nie potrafi zapewnić bezpieczeństwa dla kilkuset posłów, a posłać do urn kilkanaście milionów ludzi to wg niej bezpieczne. Kolejna kukła z wygładzonymi PiS-em zwojami mózgowymi.

 • depesza26

  Oceniono 176 razy 160

  Witek: A co się zmieni na jesieni?

  Na pewno przynajmniej jedno - suweren będzie nieźle wk...ny!

 • jerzysm42

  Oceniono 146 razy 136

  Dowcip tygodnia.
  Witek przejmuje się Konstytucją i głosami Opozycji.

 • hdtvpolska

  Oceniono 114 razy 100

  Chodzi o termin wypłaty 13-tych emerytur. Ma być kilka tygodni przed elekcją Dudy.

 • tom_aszek

  Oceniono 110 razy 94

  "Ani ja, ani pani redaktor, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy w przyszłości. "

  Ale to, że wybory przyczynią się do zwiększenia ilości zarażeń chyba może pani sobie wyobrazić?

 • tomtg123

  Oceniono 86 razy 80

  Przyczyna to po prostu żądza władzy Kaczyńskiego, a PiS to jest jego prywatna partia, Duda to jest jego prywatny prezydent i nie będzie Kaczyńskiemu jakaś tam pani Witek stawała na drodze jego Wielkiej Szajby.
  Podobnie nie będzie jakaś tam Polska stawała na drodze Szajby tego pana.
  On ma swoją chorobę psychiczną, on działa tak jak mu ta jego choroba psychiczna każe, bez żadnego trybu, a wszyscy pozostali mają milczeć i nie przeszkadzać.

 • hamsterx

  Oceniono 84 razy 74

  Ta pani o Katyniu dowiedziała się z przedwojennych książek i gazet
  i nikogo rozumnego już nie zaskoczy

  Chorzy na raka pozdrawiają prezydenta
  oczywiście gestem lichockiej

 • seviers

  Oceniono 65 razy 59

  Niech się marszalica puknie w swój pusty, natapirowany łeb.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX