Są szczegóły nowych ograniczeń rządu. Co ze spacerami? "Ograniczać wyjścia do niezbędnego minimum"

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek nowe ograniczenia związane z walką z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Szef rządu wskazał, że z domu powinno się wychodzić tylko wówczas, gdy jest to konieczne, np. do pracy lub sklepu spożywczego. Na stronach rządowych ukazały się szczegóły dotyczące nowych zasad.

Rząd informuje na oficjalnej stronie internetowej, że do 11 kwietnia włącznie nie będzie można swobodnie przemieszczać się "poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi". 

"Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa. (...) Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin" - czytamy w komunikacie rządu. 

Wciąż będzie można swobodnie dojeżdżać do pracy, dotyczy to także osób prowadzących własne firmy czy gospodarstwa rolne. "Masz również udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością" - napisano. Ograniczenia w przemieszczaniu nie obejmują również wolontariuszy pomagających osobom np. na kwarantannach lub seniorom, którzy nie powinni wychodzić z domów.

Zobacz wideo Premier ogłasza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami, a także ograniczenia w poruszaniu się w komunikacji publicznej

Koronawirus. Podróże komunikacją miejską, zakaz "wyjść rekreacyjnych"

Według nowych zasad tylko połowa miejsc siedzących w autobusach, tramwajach i metrze może być zajęta. "Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób" - czytamy.

Zakazane są ponadto "wszelkie zgromadzenia, spotkania, imprezy czy zebrania", ale będziemy mogli nadal widywać się z najbliższymi. 

W mszach świętych nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż pięć osób, wyłączając osoby sprawujące posługę. Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy.

Nadal obowiązuje ograniczenie działalności galerii handlowych, restauracji, barów, pubów, kin, teatrów itp. Wciąż też osoby powracające z innych krajów muszą przechodzić 14-dniową kwarantannę. Co ze spacerami rekreacyjnymi - czy można wyjść na spacer do parku lub lasu, pójść pobiegać lub wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum  
Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia

- czytamy na stronie rządu.

W sprawie spacerów i wyjść rekreacyjnych pojawiły się niejasności, bo na kilka godzin po konferencji premiera i ministra zdrowia na stronie rządowej zamieszczono informację, że "wyjścia rekreacyjne do parku, lasu, na spotkania są zakazane". 

"Nie! Wprowadzamy obostrzenia w przemieszczaniu się po to, aby ograniczyć kontakty z ludźmi na czas walki z epidemią koronawirusa. Nowe zasady nie dotyczą jednak dojazdu do i z pracy, załatwiania spraw niezbędnych do codziennego funkcjonowania - takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Wyjścia rekreacyjne do parku, lasu, na spotkania są zakazane" - brzmiała odpowiedz na stronie. Ostatecznie jednak rząd wskazuje, że spacery z zachowaniem wymienionych wyżej środków ostrożności są możliwe.

W ostatnich dniach wprowadzono zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Dotychczas w Polsce stwierdzono 799 przypadków koronawirusa, dziewięć osób zmarło (stan na wtorek, godz. 15).

Więcej o:
Komentarze (622)
Są szczegóły nowych ograniczeń rządu. Co ze spacerami? "Ograniczać wyjścia do niezbędnego minimum"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 131 razy 117

  Dalsze ograniczanie praw obywatelskich przez rząd bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, klęski żywiołowej jest łamaniem Konstytucji.

 • jkmjkm

  Oceniono 119 razy 107

  Nie ma stanu wyjątkowego - nie ma podstawy prawnej do takich ograniczeń. To jest nielegalne.

 • chi-neng

  Oceniono 74 razy 66

  Ale wyborow przeciez NIE przesuniecie, bo wam to nakazal wolski nekrofil....

 • goldberg

  Oceniono 61 razy 53

  Pytanie - czy wielmożny pan prezes z ochroną to rodzina czy jedynie pozostają w stałym pożyciu ? A może pytanie jest bezcelowe ponieważ pan prezes będzie się wysypiał do wieczora tak jak od wielu lat ma w zwyczaju ? Następnie rozpocznie dzień o 18.00 od ględzenia bredni np. o Tusku, gejach, ekologach, żydach i cyklistach.

 • antekpociecha

  Oceniono 54 razy 52

  Dziadek jestem i do tej pory nie wiedziałem że dwóch to grupa. Kiedyś za komuny mówiło się żartobliwie że pięciu lub powyżej czterech to banda i takie "grupy" legitymowała milicja

 • czarnyminio

  Oceniono 53 razy 45

  Jak to powiedziała wczoraj moja 87 - letnia sąsiadka antypisówka-" Panie jak tam było za Tuska to było ,ale granice otwarte były i wirusa nie było , a kaczory zamkli granice a wirus jest.

 • 545osa

  Oceniono 44 razy 38

  A ja muszę codziennie wyjść bo karmię kotki bezdomne....one nie mają korona i są głodne.... bede nadal wychodzic chyba że Morawiecki je nakarmi....

 • norman67

  Oceniono 38 razy 36

  A co z ob..ną kaczką z Żoliborza. Czy dyktatorek dalej będzie posuwał z 4 goryli? Czy to rodzina?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX