Koronawirus w Polsce. Do kiedy obowiązują nowe ograniczenia? Jakie są kary za ich złamanie?

We wtorek 24 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych ograniczeniach wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczą one między innymi zakazów zgromadzeń i przemieszczania się w grupach. Od i do kiedy obowiązują nowe zasady oraz co grozi za złamanie zakazów?
Zobacz wideo Łukasz Szumowski: Niestety, najgorsze jeszcze przed nami

Od środy 25 marca wprowadzone zostają nowe zasady mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zakazy dotyczące między innymi przemieszczania się obowiązywać będą do soboty 11 kwietnia.

Do 11 kwietnia obowiązują nowe zasady rządu w związku z koronawirusem. Jakie są kary za złamanie zakazów?

Funkcjonariusze policji będą kontrolowali, czy wprowadzone przez rząd obostrzenia są przestrzegane przez mieszkańców. Jak poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski za złamanie zakazu można zostać ukaranym grzywną w wysokości do pięciu tysięcy złotych. To policjanci ocenią, czy dana osoba opuściła miejsce zamieszkania zasadnie, czy też nie.

Jakie zasady obowiązywać będą od 25 marca? Zgodnie z decyzją rządu od tego momentu wprowadzony zostaje zakaz zgromadzeń. Oznacza to, że nie będzie można przemieszczać się w grupie powyżej dwóch osób. Zgodnie z zapewnieniami Łukasza Szumowskiego nie dotyczy to rodzin. "Będziesz mógł się spotykać z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostajesz w stałym pożyciu" - informuje dalej Kancelaria Premiera. 

Dodatkowo wychodzenie z domu dozwolone jest w określonych przypadkach: w związku z dojazdami do i z pracy, w celu wykonania zakupów spożywczych czy wizyt w aptece lub u lekarza, a także koniecznością wyprowadzenia psa na dwór. Wprowadzone jest także ograniczenia liczby pasażerów w transporcie zbiorowym. 

Więcej o: