Koronawirus. Nowe ograniczenia od 25 marca. Ile osób może brać udział we mszy świętej?

O godzinie 13 odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Politycy zapowiedzieli wprowadzenie nowych ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczą one m.in. zgromadzeń i mszy świętych.

Po tym, jak premier Mateusz Morawiecki podziękował wszystkim służbom, w tym lekarzom i policjantom, poinformował, ze polski rząd wprowadza kolejne ograniczenia, które mają na celu ograniczenie liczby zakażeń koronawirusem. Dotyczą one m.in. przemieszczania się. O szczegółach tej decyzji mówił minister Łukasz Szumowski.

- Poza wyjściem do sklepu, apteki, wyprowadzenia psa, wszystkie inne sprawy odłóżmy na później - powiedział premier Morawiecki. 

Koronawirus w Polsce. Zakaz zgromadzeń i ograniczenia dotyczące mszy świętych

Łukasz Szumowski poinformował, że od środy do 25 marca do soboty 11 kwietnia obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domu poza ważnymi sytuacjami. Obywatele będą mogli wyjść do pracy, zrobić zakupy czy iść do lekarza. Możliwe będzie także wyprowadzanie psów.

Zakazane będą zgromadzenia publiczne powyżej dwóch osób (nie dotyczy to członków rodziny). Dozwolona liczba osób, jakie będą mogły przebywać w środkach komunikacji miejskiej, będzie musiała odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu. To, czy obywatele stosują się do tych zaleceń, będzie monitorować policja. 

Dziennikarze zapytali rządzących, czy wprowadzane obostrzenia będą dotyczyć także funkcjonowania Kościoła. Minister zdrowia powiedział, że we mszach świętych będzie mogło uczestniczyć pięciu wiernych oraz pełniący posługę.

- Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć - powiedział minister zdrowia.

Zobacz wideo Hołownia komentuje posiedzenie RBN ws. koronawirusa

Mateusz Morawiecki: Możliwe, że przesunięcie wyborów i egzaminów nie będzie konieczne

Premier Morawiecki powiedział, że ma nadzieję, iż po Wielkanocy będzie możliwy powrót do normalnego życia. Szef rządu stwierdził, że jeśli tak się stanie, nie trzeba będzie przesuwać ani egzaminu ósmoklasisty, ani matur, ani wyborów prezydenckich, które zostały zaplanowane na 10 maja. 

Przeczytaj też:

Więcej o:
Komentarze (112)
Koronawirus. Nowe ograniczenia od 25 marca. Ile osób może brać udział we mszy świętej?
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 50 razy 44

  Znaczy się prezes zredukuje ochronę do czterech sztuk? No nie wiem czy to jest bezpieczne. "Wdzięczny" suweren dorwie kurdupla i zacałuje na śmierć!

 • qurczak

  Oceniono 32 razy 28

  Rok 2021 - sejm przyjmuje ustawę o rekompensacie za utracone wpływy z tacy.

 • norman67

  Oceniono 30 razy 26

  PiS chce mieć swojego prezydenta, żeby dokończyć "dobrą zmianę": przejąć media, uciszyć opozycję, kraść dalej. Wiedzą, że bez tego, po istniejącym kryzysie, przegrają w 2023 i zacznie się program Cela+. Musimy ich pogonić, zanim zniszczą Polskę.

 • justas32

  Oceniono 27 razy 25

  Ojcze Tadeuszu - finanse Kościoła się walą. Czas orzec że wirus też jest dzieckiem Bożym i zapędzić wiernych do świątyń ...

 • krynolinka

  Oceniono 26 razy 20

  Ministranci wiejcie!! Nogi za pas. Bo jak zarządzi proboszcz kwarantannę w zakrystii?

 • norman67

  Oceniono 21 razy 17

  Wprowadzili stan wojenny, bo nie ma masek, respiratorów, testów, odzieży ochronnej. Ale na TVPiS 2 mld było. PiS realizuje hasło: Polska w ruinie.

 • flapper

  Oceniono 20 razy 16

  pisdziochy strzeliły sobie w kolano. to ich koniec, ludzie im tego nie wybaczą

 • kotmiki

  Oceniono 17 razy 15

  Ten nieporadny propagandowy rzad przejdzie do historii jako Rząd Zdrady Narodowej ,rząd ,który ustami premierea opowaida ,że jest przygotowany od stycznia w rzeczywistości NIC nie zrobił bo brakuje podstwowych środków w szpitalach a personel służby zdrowia jest codziennie narażony na infekcje Corono Virusem .
  To rząd ,który wykorzystuje Virusa do walki politycznej i propagandy wyborczej na którą przeznaczył 2 mld ,
  Ile środków wydał na walkę z CV ??? NIc bo nie ma kasa jest pusta !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX