Jakie nowe ograniczenia dla Polaków w związku z koronawirusem od 25 marca? M.in. zakaz zgromadzeń

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o kolejnych ograniczeniach związanych ze zmniejszeniem ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zakazy obowiązywać będą od środy 25 marca.

- Jesteśmy zaniepokojeni i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia. Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków i ograniczenia fali epidemii. Martwimy się o moich bliskich, również ja się martwię o moją mamę. Proszę ją, żeby nie wychodziła z domu. Chrońmy seniorów najbardziej, jak się da - powiedział na początku konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Premier ogłasza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami

Rząd wprowadza ograniczenia dot. zgromadzeń i przemieszczania się w związku z koronawirusem

Ograniczenia wprowadzone przez rząd mają dotyczyć wszystkich obywateli tak, by "maksymalnie ograniczyć aktywność". Zakazy obowiązują od środy 25 marca, dotyczą one przemieszczania się i zgromadzeń:

 • wychodzenie z domu zalecane jest tylko w określonych przypadkach: w drodze do i z pracy, w celu wykonania zakupów spożywczych, wyprowadzenia psa na dwór czy wizyty lekarskiej. - Wszystkie sprawy poza najbardziej niezbędnymi odłóżmy na inny termin - mówił premier Morawiecki. - Oczywiście rozumiemy takie rzeczy jak wychodzenie z psem, ale prosimy o brak gromadzenia się w parkach czy placach zabaw - dodał później minister zdrowia Łukasz Szumowski. 
 • ograniczona zostaje też liczba pasażerów, którzy będą mogli poruszać się komunikacją miejską. Aby zachować odpowiedni odstęp między podróżującymi, konieczne jest, aby połowa miejsc siedzących w autobusach czy tramwajach, była pusta. Dodatkowo zakaz poruszania się oznacza, że nie będzie można przemieszczać się w grupie powyżej dwóch osób - zakaz ten nie będzie dotyczył rodzin.
 • od środy obowiązuje też całkowity zakaz zgromadzeń. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny.

- Jeśli nie ograniczymy kontaktu do minimum, nie pomożemy uratować więcej żyć - argumentował zasadność wprowadzenia ograniczeń minister Łukasz Szumowski. Za złamanie przepisów grozić będzie 5 tysięcy złotych kary.

Środki ostrożności wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa obowiązują w Polsce od ponad tygodnia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła we wtorek 24 marca do 774 osób.

Więcej o:
Komentarze (575)
Nowe ograniczenia dla Polaków w związku z koronawirusem: obowiązuje zakaz zgromadzeń
Zaloguj się
 • trzynasty131313

  Oceniono 105 razy 87

  A rocznica 10.04? Nie odbędzie się? Przecież nie ma przesłanek konstytucyjnych, aby się nie odbyła.

 • niko8472

  Oceniono 94 razy 80

  "Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny."

  Rodziny Maryja, oczy wiście.

 • nieprzyjazny

  Oceniono 74 razy 62

  Czyli co? Stan wyjątkowy? Ale taki bez stanu wyjątkowego żeby wybory? ;D

 • kramas

  Oceniono 51 razy 41

  Wyborów prezydenckich oczywiście to nie dotyczy , bo przecież wg miłościwie nam panującego Jarosława przeprowadzenie wyborów gminnych pokazało , że jest to możliwe do zrobienia bez żadnych zakłóceń .

 • krynolinka

  Oceniono 51 razy 39

  Może w końcu Duda przestanie się przesmradzać. SOP to nie rodzina. Chyba, że ich adoptuje?

 • rupo13

  Oceniono 49 razy 37

  Jesoo! Nie pójdę do kościoła? Nie dam na tacę? Jak oni teraz będą żyć?

 • tigr

  Oceniono 45 razy 35

  Czyli:

  1) rząd robi WSZYSTKO, żeby nie przelożyć wyborów bo wiedzą, że za chwilkę będzie chaos i nie da się ukryć, że nie zapanowali nad sytuacją
  2) przypadków koronawirusa jest duuuużo więcej niż podaje się oficjalnie, dlatego trzeba jeszcze bardziej ograniczyć kontakty bezpośrednie

  Tak czy siak, w działaniach rządu jest troska o utrzymanie władzy, a nie o obywateli.

 • arwena2010

  Oceniono 49 razy 33

  no i mamy armagedon... PIS land - miejsce spotkań. Przestańcie kłamać ilu jest zarażonych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX