Jakie nowe ograniczenia dla Polaków w związku z koronawirusem od 25 marca? M.in. zakaz zgromadzeń

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o kolejnych ograniczeniach związanych ze zmniejszeniem ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zakazy obowiązywać będą od środy 25 marca.

- Jesteśmy zaniepokojeni i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia. Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków i ograniczenia fali epidemii. Martwimy się o moich bliskich, również ja się martwię o moją mamę. Proszę ją, żeby nie wychodziła z domu. Chrońmy seniorów najbardziej, jak się da - powiedział na początku konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Premier ogłasza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami

Rząd wprowadza ograniczenia dot. zgromadzeń i przemieszczania się w związku z koronawirusem

Ograniczenia wprowadzone przez rząd mają dotyczyć wszystkich obywateli tak, by "maksymalnie ograniczyć aktywność". Zakazy obowiązują od środy 25 marca, dotyczą one przemieszczania się i zgromadzeń:

  • wychodzenie z domu zalecane jest tylko w określonych przypadkach: w drodze do i z pracy, w celu wykonania zakupów spożywczych, wyprowadzenia psa na dwór czy wizyty lekarskiej. - Wszystkie sprawy poza najbardziej niezbędnymi odłóżmy na inny termin - mówił premier Morawiecki. - Oczywiście rozumiemy takie rzeczy jak wychodzenie z psem, ale prosimy o brak gromadzenia się w parkach czy placach zabaw - dodał później minister zdrowia Łukasz Szumowski. 
  • ograniczona zostaje też liczba pasażerów, którzy będą mogli poruszać się komunikacją miejską. Aby zachować odpowiedni odstęp między podróżującymi, konieczne jest, aby połowa miejsc siedzących w autobusach czy tramwajach, była pusta. Dodatkowo zakaz poruszania się oznacza, że nie będzie można przemieszczać się w grupie powyżej dwóch osób - zakaz ten nie będzie dotyczył rodzin.
  • od środy obowiązuje też całkowity zakaz zgromadzeń. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny.

- Jeśli nie ograniczymy kontaktu do minimum, nie pomożemy uratować więcej żyć - argumentował zasadność wprowadzenia ograniczeń minister Łukasz Szumowski. Za złamanie przepisów grozić będzie 5 tysięcy złotych kary.

Środki ostrożności wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa obowiązują w Polsce od ponad tygodnia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła we wtorek 24 marca do 774 osób.