Burmistrz Helu chce zakazu wjazdu na Półwysep Helski. "Codziennie widzimy sznury samochodów"

Burmistrz Helu Mirosław Wądołowski zwrócił się do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha o wprowadzenie czasowego ograniczenia i zakazu wjazdu dla turystów na Półwysep Helski. - Dajmy czas przygotować się nam do sezonu i dajcie państwo czas sobie, żebyście za dwa, góra trzy miesiące wypoczęci, zdrowi i szczęśliwi mogli do nas przyjechać i nas odwiedzić - apeluje samorządowiec.

"Informuję, że wystosowałem pismo do Wojewody Pomorskiego [Dariusza Drelicha - red.] w sprawie wprowadzenia czasowego ograniczenia i zakazu wjazdu na Półwysep Helski dla osób przyjeżdżających w celach turystycznych i rekreacyjnych" - ogłosił burmistrz Helu Mirosław Wądołowski w komunikacie opublikowanym przez urząd miasta.

Samorządowiec zwrócił się także do Komendanta Powiatowego Policji w Pucku o wyciąganie konsekwencji wobec tych osób, które wynajmują pokoje turystom.

- Niestety, pomimo apeli o ograniczenie aktywności i pozostawanie w domach, obserwujemy duży ruch pojazdów z całej Polski, przybywających na nasz teren - komentuje burmistrz Helu w umieszczonym w sieci nagraniu. - Codziennie widzimy sznury samochodów przyjeżdżających na półwysep, przyjeżdżających do Helu - dodaje.

Zobacz wideo Czy prezydent powinien zostać w Pałacu? Ocenia Sz. Hołownia

"My was, drodzy turyści potrzebujemy"

- [Turyści - red.] spacerują, odwiedzają sklepy i inne placówki usługowe, ale to przecież okres, kiedy zamknięte są restauracje, puby, bary, muzea i inne atrakcje. To nie okres, kiedy kwitnie, rozwija się turystyka, ten okres dopiero przed nami. Dajmy czas przygotować się nam do sezonu i dajcie państwo czas sobie, żebyście za dwa, góra trzy miesiące wypoczęci, zdrowi i szczęśliwi mogli do nas przyjechać i nas odwiedzić - mówi Mirosław Wądołowski.

- Mój apel, moja prośba nie jest spowodowana jakimkolwiek działaniem przeciwko turystom, turystyce. My żyjemy dzięki turystyce, my was, drodzy turyści, potrzebujemy, ale to czas podejmowania trudnych decyzji, trudnych inicjatyw, pomóżmy samym sobie, zostańmy wszyscy w domach, dajmy czas na to, żeby epidemia wyszła z naszego kraju, żeby się zakończyła. Wtedy zapraszam wszystkich

- podkreśla burmistrz.

Na razie nie wiadomo, jak do wniosku burmistrza Helu ustosunkuje się wojewoda pomorski.

"Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku otrzymał pismo od burmistrza Helu. Zostanie na nie udzielona odpowiedź, która wyjaśni kwestie poruszane w korespondencji" - informuje w przesłanym portalowi Gazeta.pl  komentarzu Biuro Prasowe.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek przed południem o ośmiu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Zmarła kolejna, dziewiąta zakażona osoba.

Łącznie w Polsce zakażonych koronawirusem zostały 774 osoby (dane na wtorek, godz. 13).

Więcej o: