Czym jest triage? We Włoszech i Wielkiej Brytanii działa już selekcja pacjentów zakażonych koronawirusem

Triage to słowo, które coraz częściej pojawia się w zagranicznych publikacjach dotyczących koronawirusa. Jest to procedura stosowana przez służby medyczne na przykład w wypadkach masowych, kiedy konieczna jest segregacja pacjentów na tych poważnie rannych i tych, którzy mogą poczekać na pomoc. W niektórych państwach zasada ta ma zostać wprowadzona także przy kwalifikacji pacjentów zakażonych koronawirusem.

Triage czy też triaż to procedura medyczna polegająca na segregowaniu pacjentów ze względu na ich stan zdrowia. Stosowany jest zazwyczaj w medycynie ratunkowej i podczas wypadków masowych. W Polsce stosowany jest system S.T.A.R.T. (Simple Triage and Rapid Treatment - Prosta Selekcja i Szybka Pomoc), który wyróżnia cztery kategorie poszkodowanych. Podzieleni są oni ze względu na ich stan zdrowia i poniesione obrażenia. Grupy w tym systemie wyglądają następująco:

 • zielony - pacjent w dobrym stanie, transportowany z miejsca wypadku jako ostatni
 • żółty - poszkodowany poważnie ranny, transportowany w drugiej kolejności
 • czerwony - stan zagrażający życiu lub zdrowiu poszkodowanego, transportowany w pierwszej kolejności
 • czarny - brak tętna i oddechu u pacjenta, stwierdzany jest zgon. Też stosowana wobec osoby nie do uratowania - np. przy rozległych obrażeniach (przy amputacji kończyny, zmiażdżeniu kości czaszki, silnym krwotoku).

System segregacji ma za zadanie umożliwić przeżycie jak największej liczbie osób z grona poszkodowanych w wypadku. Obecnie procedurę triage stosuje się także na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, gdzie pacjenci, którzy są bardziej stabilni mogą dłużej oczekiwać na badanie, a w pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci w stanie pilnym. W trakcie segregacji pacjenci otrzymują opaskę lub naklejkę, która przyporządkowuje ich do konkretnej grupy ryzyka.

Procedura triage coraz bardziej popularna także przy segregacji pacjentów zakażonych koronawirusem

Z powodu epidemii koronawirusa procedura triage została wprowadzona też w niektórych szpitalach np. we Włoszech. Przy dużej liczbie zakażonych i ograniczonych miejscach na szpitalnych oddziałach intensywnej opieki medycznej, lekarze muszą podjąć decyzję, który pacjent ma większe szanse na wyzdrowienie. - Nie jesteśmy w stanie wykonywać cudów. Taka jest rzeczywistość - mówił anestezjolog szpitala w Bergamo Christain Salaroli argumentując konieczność wyboru zdrowszych pacjentów do leczenia. 

Zobacz wideo Oklaski dla służby zdrowia w Hiszpanii

Podobne wytyczne dotyczące segregacji pacjentów otrzymali już lekarze w Wielkiej Brytanii. Zasady dotyczące przyjęcia pacjentów zakażonych koronawirusem na oddziały intensywnej terapii zostały ustalone przez Narodowy Instytut na rzecz Zdrowia i Opieki Zdrowotnej. 

Takie same procedury mogą zostać wprowadzone we Francji. Jak mówi kierownik oddziału intensywnej terapii szpitala Saint-Antoine w Paryżu Bertrand Guidet selekcja pacjentów przypomina im wojnę. - Jesteśmy w stanie wojny i tak samo jak na polu bitwy: trzeba zostawić tych najbardziej rannych, ponieważ nie mają oni szans na ratunek - wyjaśniał lekarz. Anestezjolog ze szpitala w Liege w Belgii Philippe Devos powiedział, że lekarze zostali poinformowani, że w sytuacji kryzysowej mają przydzielać respiratory tym osobom, które "mają największą szansę na przeżycie". - To dla nas ogromny ciężar moralny. Poszliśmy na medycynę, żeby leczyć ludzi, a nie dokonywać wyboru, kto ma szansę przeżyć - mówi dalej Devos cytowany przez "Japan Times".

Więcej o:
Komentarze (131)
Czym jest triage? We Włoszech i Wielkiej Brytanii działa już selekcja pacjentów zakażonych koronawirusem
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 49 razy 39

  "Niech jadą" - krzyknęła z ław sejmowych Józefa Hrynkiewicz z PiS gdy posłanka PO Lidia Gądek powiedziała z mównicy sejmowej, że młodzi lekarze w każdej chwili mogą wyjechać za granicę, aby tam zarabiać.

  Dla wyborców PiS powinna być jeszcze jedna kategoria BRĄZOWY
  - zamiast do szpitala przewozić do kościoła w celu leczenia modlitwą.

 • polakadam

  Oceniono 52 razy 32

  W wolsce kryterium selekcji będzie czy jest pisiorem czy nie.
  Już teraz to jest bo pisiorom wykonują testy szybciej.

 • barrt21

  Oceniono 28 razy 22

  w wolsce obowiązuje klucz rodzinny, później partyjny a reszta do piaskownicy

 • polak.podatnik

  Oceniono 43 razy 19

  zmarło kilka osób a premier ogłasza ograniczenia w przemieszczaniu się. sytuacja musi byc duzo gorsza niz oficjalny przekaz rządowy. kiedy Polacy dowiedza sie prawdy?

 • jottsp

  Oceniono 22 razy 16

  od dawna w kraju sie to stosuje - vide jak szybko trwa zrobienie testow na SARS-2 członkom rzadu PiS a ile zwyklym pacjentom

 • marko_uk

  Oceniono 23 razy 13

  W Wolsce są tylko dwa: czerwony - do szpitala i leczymy, czarny - nie głosował na PiS...

 • buba2018

  Oceniono 16 razy 12

  Nasza Konstytucja daje równe prawa bez podziału na wiek!, płeć. itd. Jak można olać życie np. 60 latka , który całe życie płacił gigantyczne pieniądze na ZUS, utrzymywał służbę zdrowia, umożliwiał rozwój gospodarczy kraju? Przecież to nie tylko bezprawie ale barbarzyństwo rodem z Azji.

 • mer-llink

  Oceniono 12 razy 10

  A u nas pełny luzik:
  pan Minister Zdrowia chwali się, że właśnie ZAKONTRAKTOWANO kilkaset tysięcy testów.
  Teraz... A nie dwa miesiące temu, kiedy epidemia była już w Polsce? A jeszcze lepiej 4 miesiące temu, kiedy jużwiadomo było, że epidemia zmieni się w pandemię?
  Ale wtedy PiS i pan Duda Andrzej mieli inne nie cierpiące zwłoki zajęcia: 2 miliardy na TVP w tym roku - a w sumie 10 miliardów, 35 miliardów na F35 (z dostawami za 7 lat), itd.
  Tylko za te 2 miliardy na TVP można było już wtedy KONTRAKTOWAĆ testy:
  1 test 40 zł - z 2 miliardów byłoby 50 000 000 (50 milionów) testów. Na cała populację z dużą górką.
  Wysoki funkcjonariusz Ministerstwa mówił wtedy, żeby alarmiści zamiast testów włożyli sobie lód do majtek.
  A pan Duda Andrzej, Dyżurny Higienista Kraju dowcipnie zalecał "mycie rączek".
  "SŁuszną linię ma nasza Partia!"
  Pardon: Słusznom....

 • kato-rznik

  Oceniono 21 razy 9

  Powinien być jeszcze jeden kolor dla osób religijnych oraz antyszczepionkowców, oznaczejący odmowę pomocy medycznej, udzielenie dostępu do wody święconej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX