Jarosław Gowin: Terminy sesji i rekrutacji nie są zagrożone, jeśli po świętach "odmrozimy" państwo

Jarosław Gowin w ostatnim wywiadzie wyjaśnił, w jakim przypadku będą musiały zostać przesunięte terminy sesji letniej oraz rekrutacji na studia. Minister nauki i szkolnictwa wyższego uważa, że uczelnie są lepiej przygotowane do prowadzenia lekcji online, niż szkoły, dlatego ryzyko zmiany harmonogramów jest mniejsze.

Jarosław Gowin na antenie Polsat News wyjaśniał, że specustawa wprowadzona w ramach walki z koronawirusem w Polsce, daje uprawnienia ministrowi oraz władzom uczelni do bardziej elastycznego przesuwania terminów sesji czy rekrutacji na studia. Według polityka na razie jednak zmiany w kalendarzu akademickim nie są brane pod uwagę.

Jarosław Gowin: Jeżeli po świętach zaczniemy proces odmrażania państwa, to terminy nie są zagrożone

- Chcę podkreślić jedną rzecz: jeżeli po świętach zaczniemy proces "odmrażania" państwa, a przede wszystkim "odmrażania" gospodarki i wrócimy w Polsce do w miarę normalnego życia, to terminy sesji i terminy rekrutacji są niezagrożone - zapewniał Jarosław Gowin. Minister jest przekonany, że sesja letnia odbędzie się zgodnie z przyjętym harmonogramem. Gdyby jednak zaistniała potrzeba przesunięcia egzaminów lub rekrutacji, to będzie ona podjęta na mocy wyżej wspomnianej specustawy.

Zobacz wideo Szef MEN podkreśla, że to nie jest czas na wypoczynek, a na nadrabianie zaległości

Wicepremier zaznaczył, że w przypadku niektórych zajęć praktycznych konieczne będzie ich odpracowanie w "realu". - Oczywiście są zajęcia, które muszą odbywać się w praktyce. To m.in. zajęcia w szpitalach, muzyczne itd. W związku z tym częściowo jesteśmy w stanie na bieżąco realizować program, ale z całą pewnością będzie konieczność nadrabiania wielu zajęć - powiedział dalej.

Minister podkreślił także, że uczelnie są zdecydowanie lepiej przygotowane do prowadzenia zdalnych zajęć niż szkoły. - Na uczelniach jesteśmy w stanie zrobić dużo więcej niż w szkołach. Uczelnie są od dawna przygotowane do wprowadzenia w szerokim zakresie nauczania zdalnego - mówił dalej Jarosław Gowin. 

Wcześniej w "Sygnałach Dnia" minister powiedział, jak mogą wyglądać zmiany, jeśli uczelnie zdecydują się na przesunięcie terminów egzaminów. - Być może wystarczy nieco skrócić wakacje, nieco przedłużyć sesję egzaminacyjną. Być może wystarczy sięgnąć po takie mechanizmy, jak możliwość zaliczania zajęć online - powiedział polityk.