Kidawa-Błońska będzie namawiać innych kandydatów do "wycofania się z wyścigu do Pałacu Prezydenckiego"

- Tych wyborów naprawdę nie powinno być, skoro nie możemy teraz normalnie funkcjonować, skoro matury są przekładane. Jeżeli robimy wybory, to róbmy prawdziwe wybory, że Polacy mają szansę wziąć w nich udział - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska na antenie Radia ZET. Kandydatka KO w wyborach prezydenckich zadeklarowała też, że będzie namawiać pozostałych kandydatów opozycji do solidarnego "wycofania się z wyścigu do Pałacu Prezydenckiego".

W Polsce każdego dnia potwierdzane są nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Tylko w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że u ponad 100 osób potwierdzono obecność patogenu. W sumie w naszym kraju odnotowano 774 przypadki zakażenia. Jak dotąd zmarło 9 pacjentów

Zobacz wideo Fogiel o możliwości solidarnego wycofania kandydatów opozycji

W związku z pandemią koronawirusa coraz częściej podnoszony jest postulat przesunięcia daty wyborów prezydenckich, które zaplanowano na 10 maja. Taki scenariusz byłby jednak możliwy po wprowadzeniu jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: klęski żywiołowej, wyjątkowego lub wojennego.

Małgorzata Kidawa-Błońska: Te wybory nie mogą się odbyć w tym terminie

O to, czy wybór głowy państwa może zostać bezpiecznie przeprowadzona już w maju zapytano w Radiu ZET Małgorzatę Kidawę-Błońską, kandydatkę Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. 

Tych wyborów naprawdę nie powinno być, skoro nie możemy teraz normalnie funkcjonować, skoro matury są przekładane [...]. I nawet to, że w tej chwili z taką naprawdę siłą prezes Kaczyński mówi, że te wybory muszą się odbyć, to pokazuje, że w ogóle nie myśli o tym, w jakiej sytuacji jest Polska, w jakiej sytuacji są ludzie. I mówienie o tych wyborach w ten sposób, to jest odejście w ogóle od zasad demokracji, bo wybory powinny być świętem demokracji, a nie tym, że ludzie będą bali się wyjść z domu, będą bali się i będą narażali swoje życie. To jest nieodpowiedzialne

- stwierdziła Kidawa-Błońska. Wicemarszałek Sejmu dodała, że rząd musi poważnie zastanowić się nad wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej, ponieważ "sytuacja wymyka się spod kontroli", a firmy "nie działają". 

Kidawę-Błońską zapytano też, czy będzie namawiać pozostałych kandydatów opozycyjnych do tego, by na razie wycofali się z wyścigu o urząd prezydenta. - Tak. Bo te wybory nie mogą narażać życia Polaków. A poza tym jeżeli robimy wybory, to róbmy prawdziwe wybory, że Polacy mają szansę wziąć udział w tych wyborach, mogą poznać kandydatów, mogą się z nimi spotykać. W ten sposób to wszystko jest niepoważne - powiedziała Kidawa-Błońska.

- Dwudziestego szóstego tak naprawdę będziemy wiedzieli, kto jeszcze zarejestrował się, i wtedy trzeba będzie wspólnie podjąć decyzję, bo te wybory naprawdę nie powinny się odbyć - oceniła kandydatka KO w wyborach prezydenckich. 

Więcej o:
Komentarze (206)
Kidawa-Błońska będzie namawiać innych kandydatów do "wycofania się z wyścigu do Pałacu Prezydenckiego"
Zaloguj się
 • desnoran3

  Oceniono 19 razy 13

  Pomogliście przegłosować PiSowi ustawę która pozwala na wprowadzenie stanu wyjątkowego bez stanu wyjątkowego - kolejne obejście konstytucji które wy poparliscie. Wszystko dla wizerunku zamiast dobra obywateli. A teraz srr...acie pod siebie, dzięki czemu PiS wykiwa was fałszywym kandydatem, i Duda wygra te wybory. A wtedy i tak wiele osób umrze - nie ma innej opcji gdy służba zdrowia wali się przy 500 zakażonych.

 • sextusempricus_pl

  Oceniono 18 razy 12

  Można nawoływać do przesunięcia wyborów, ale trzeba jednocześnie walczyć o wygraną, na wypadek jeśli się odbędą. Trzeba mieć charyzmatyczny przekaz i skuteczne dotarcie do większości. W przeciwnym wypadku znowu będziecie mieli rację i przegracie !!!

 • ggmarque

  Oceniono 33 razy 11

  Nie do zawieszenia. To, co powinniście zrobić to pozwać cały ten rząd o narażenie życia i zdrowia obywateli. I trybunał stanu. W ogóle was nie widać, mimo że zaufały wam miliony Polaków.

 • tapioka49

  Oceniono 15 razy 9

  Raz jeszcze !! .. Przedwczoraj sam Prezes Kaczyński , wczoraj imć {tfu !} Gliński , ten od "kultury" , dziś Emilewicz , Bielan ... Jutro zapewne Morawiecki i arcyłotr Jędraszewski... I co dzień ON imć Duda !! ..Wszyscy oni nie widzą większego zagrożenia dla wyborów ... Leci kabarecik !! ... Tępa , bolszewicka propaganda rządu KC PiS .... Tylko ludziom jakoś nie do śmiechu ; rozpacz i przerażenie .. BRAWO WY !!

 • elkawa13

  Oceniono 13 razy 9

  To byłoby wyjście ,gdyby nie opcja,że wtedy PIS wystawia drugiego kandydata i już po żabie

 • hipo krater

  Oceniono 12 razy 6

  Pani Kidawo. Z oszustem nie wygrywa się cywilizowanymi metodami. Co wy wyprawiacie? Oglaszacie swoją strategię publicznie, co zamierzacie zrobić, a następnie larum , gdy pojawia się konkurent , z zebranymi 150 tysiącami podpisami i to w tydzień, w czasie epidemii. Można was zrozumieć, ze to jest bardzo trudne, ukryć strategię, bo działa pegasus, możecie być podsluchiwani, ale zdradzać im to , co zamierzacie zrobić i podawać im to na talerzu , to już katastrofa.

 • magda_breslau

  Oceniono 16 razy 6

  Nie wiem, jak tam wybory, PiSiai,

  ale moze chociaz Miesieczniczke?

 • polonia102

  Oceniono 13 razy 5

  A po co wybory? Wygrywa osoba z najlepszym wynikiem w sondazach. Nie mamy kosztow i unikamy zagrozenia dla obywateli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX