Sondaż: mimo epidemii koronawirusa PiS nie traci poparcia. Gorsze wyniki Koalicji Obywatelskiej

Instytutu Badań Pollster wykonał sondaż poparcia dla ugrupowań politycznych na zlecenie "Super Expressu". Z najnowszych badań wynika, że sytuacja epidemiologiczna w kraju nie przekłada się na spadek poparcia dla partii rządzącej. Gorsze wyniki obserwowane są jednak w przypadku Koalicji Obywatelskiej.

Jak podaje "Super Express", stan epidemii wprowadzony przez rząd oraz próby zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa mogły sugerować, że decyzje te mogą wpłynąć na poparcie partii rządzącej. Decyzje o zamknięciu szkół, miejsc rozrywkowych, a także decyzja o zamknięciu granic kraju nie odbiły się negatywnie na poparciu dla Prawa i Sprawiedliwości.

Sondaż poparcia: Prawo i Sprawiedliwość nie traci głosów wyborców mimo epidemii koronawirusa

Ugrupowanie to cieszy się niemal takim samym poparciem jak w sondażach przeprowadzonych w lutym. Na PiS zagłosowałoby obecnie 41,89 proc. badanych. Traci jednak Koalicja Obywatelska, która miesiąc temu mogła liczyć na 25 proc. głosów - teraz jest to 23,81 proc. poparcia ankietowanych. Na trzecim miejscu znajduje się Lewica, na którą zagłosowałoby teraz 15,37 proc. respondentów. 10,23 proc. poparcia zyskali politycy PSL, a 8,18 proc. poparcia przypadło ugrupowaniu Konfederacja.

Zobacz wideo Hołownia komentuje posiedzenie RBN ws. koronawirusa

Ostatnie sondaże skupiły się na wyborach prezydenckich, które mają odbyć się w maju. Głosowanie to może zostać odwołane jedynie po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego, który na wniosek rządu musi być zaakceptowany przez prezydenta. Na razie jednak partia rządząca nie decyduje się na taki krok. Przesunięcia terminu wyborów nie chce także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który w ostatnim wywiadzie powiedział:

Jestem przekonany, że w tej chwili nie ma żadnych przesłanek, aby wprowadzić stan klęski żywiołowej. Pamiętajmy, że to nie jest tak, że możemy sobie powiedzieć, że przekładamy wybory. Muszą być ku temu przesłanki konstytucyjne. Ich teraz nie ma. Mam nadzieję, że nie będzie ich również przed samymi wyborami.

Sondaże przeprowadzone przez United Survey dla RMF FM i "DGP" pokazują jednak, że większość badanych Polaków chce przeniesienia majowych wyborów prezydenckich. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się aż 71,7 proc. ankietowanych. Wybory w maju popiera tylko 16,10 proc. badanych, a 12,20 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

W czasie epidemii koronawirusa wybory przeprowadzone zostały m.in. we Francji. Po tygodniu u członków niektórych komisji stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Dodatkowo 600 lekarzy chce postawić premiera Francji przed Trybunałem Stanu za ich organizację i świadome podjęcie ryzyka wybuchu epidemii. 22 marca wybory uzupełniające i przedterminowe odbyły się także w niektórych gminach w Polsce. Frekwencja wyborcza była jednak bardzo niska - według wstępnych informacji PKW oscylowała na poziomie 6-8 proc. uprawnionych do głosowania. 

Więcej o:
Komentarze (494)
Sondaż: mimo epidemii koronawirusa PiS nie traci poparcia. Gorsze wyniki Koalicji Obywatelskiej
Zaloguj się
 • robmar2007

  Oceniono 102 razy 66

  Durny naród... Sztywny bankowiec, plastikowy adrian i naftalinowy dziad prowadzą wielkiego suwerena prosto w przepaść...

 • niktwazny126

  Oceniono 114 razy 66

  A jak prezydent/premier/prezes albo któryś z rzeczników obwieści, że dla popierających PiS będą rozdawać darmowe trumny, to jeszcze im się statystyki polepszą.

 • amoramo

  Oceniono 84 razy 52

  Wolak póki nie dostanie po kieszeni, nie myśli, micha pełna, reszta się nie liczy, co tam wolności obywatelskie, łamanie konstytucji, wolność słowa, niszczenie sadów, TK, szkół, co tam stołki i stołeczki dla swoich, co tam przekręty Kaczyńskiego, forsa dla TVP-goebells, pobłażliwość dla pedofilów w sutannach, wymieniać można do woli, liczy się micha

 • antymoher64

  Oceniono 68 razy 48

  Nie zabrali pińcet to motłoch się cieszy. Oj obudzicie się z ręką w nocniku i tam niestety będzie nasrane.

 • laik404

  Oceniono 63 razy 39

  Dziad żoliborski chce wybory w maju - no to będą!

  Krynicka z Pisu powiedziała prawdę o szpitalu - to ją dziad żoliborski wykopał.

  Adrian - wiesz kto jest głową państwa?
  Nie - nie wiesz...

 • krynolinka

  Oceniono 54 razy 34

  Czub powiedział, że jesteśmy narodem wybranym, odpornym na wirusa i czterdzieści parę procent innych czubów uwierzyło. Proste? Proste..

 • keram2225

  Oceniono 46 razy 30

  debili zawsze będzie więcej, niż ludzi inteligentnych. PiS to zrozumiał, i stawia na taki właśnie elektorat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX