Polak zakażony koronawirusem w samolocie LOT. Wracał z Dominikany z 200 pasażerami

W samolocie LOT, który leciał z Dominikany do Polski, podróżował pasażer zakażony koronawirusem. Na pokładzie znajdowało się ok. 200 innych osób. Wszystkie zostały poinformowane o dodatkowym zagrożeniu.

Samolot LOT z Punta Cana do Warszawy wyleciał w czwartek 12 marca. Z doniesień "Rzeczpospolitej" wynika, że na jego pokładzie znajdował się Polak, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem. Potwierdziła to rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

- Wszyscy, którzy mogli mieć kontakt z chorymi, zostali powiadomieni i poinstruowani o dodatkowym zagrożeniu - powiedziała Joanna Narożniak.

Pasażerowie, którzy lecieli tym samym samolotem, co zakażony Polak, po powrocie do Polski rozproszyli się po całym kraju. Sanepid poinformował ich, że mają poddać się dwutygodniowej kwarantannie domowej, a jeśli zaobserwują u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, mają zgłosić się do szpitala zakaźnego. 

Zobacz wideo W trakcie kwarantanny nie wychodź z domu nawet w stroju dinozaura. Nietypowa interwencja hiszpańskiej policji

Kwarantanna domowa. Jakie kary grożą za jej złamanie?

Przypomnijmy, że osoby, które wracają do Polski z innych krajów, muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie domowej. Obowiązek taki wprowadzono w niedzielę 15 marca. Kwarantannę odbywa się pod adresem, który podało się w karcie lokalizacyjnej. Osoby, które nie mają możliwości odbycia kwarantanny w domu, kierowane są do miejsc wyznaczonych przez służby. Kara za złamanie kwarantanny może wynosić nawet 30 tysięcy złotych. Taką grzywnę może nałożyć Powiatowy Inspektor Sanitarny. Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, może także odpowiedzieć za to przed sądem i zostać skazana na rok pozbawienia wolności. 

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (226)
Polak zakażony koronawirusem w samolocie LOT. Wracał z Dominikany z 200 pasażerami
Zaloguj się
 • albacor

  Oceniono 52 razy 44

  I to jest własnie gó...ane zwalczanie infekcji. Typowe dla nas. Zobaczcie durnie jak to robia chociażby Czesi i uczcie się !!!! Inaczej nie pozbieramy sie z tym zakazeniem przez długie miesiące

 • teneas

  Oceniono 44 razy 38

  Brawo rząd! Dzięki programowi "Lot do domu" mamy teraz kilkuset potencjalnie zakażonych. Co teraz? "Pociąg do domu"? To jaki sens mialo zamykanie granic?

 • mar_cis

  Oceniono 41 razy 35

  Lot. 12 marca. Wynik 23 marca. Mają rozmach s.... Przez 2 tygodnie to zaraził pewnie 1000 osob

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 36 razy 28

  Lot do domu... i rozsiewanie zarazy. Spójrzcie na mapę zachorowań w Polsce Warszawa, Śląsk, Łódzkie i Wrocław - najwięcej jest tam, gdzie są lotniska międzynarodowe. Powinniśmy zrobić tak jak Baćko Łukaszenka - jak już pojechałeś za granicę to siedź tam aż pandemia wygaśnie.

 • mamtogdzies231

  Oceniono 25 razy 25

  A teraz prosze sobie przypomniec zdjecia tloku z odprawy paszportowej po wyladowaniu 4 samolotow jednoczesnie i pomnozyc liczne potencjalnie zarazonych razy 4. Mamy ok 1000 osob plus czlonkowie zalogi ktorzy moga zarazac isoby z innych lotow...

 • agamowi01

  Oceniono 22 razy 22

  Ta cała kwarantanna to jest kpina, po wizycie służb mundurowych i "odhaczeniu obecności" osoby objęte kwarantanną jadą autem na zakupy czy Bóg wie gdzie...

 • wejsunek47

  Oceniono 25 razy 19

  słynna akcja propagandowa matouszka.... "z wirusem LOT em do kraju"...

 • pyramid

  Oceniono 22 razy 18

  Jak to bylo? #powrotdodomu - to teraz przemalujcie to na #ukoronowani_z_LOT
  :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX