Premier Mateusz Morawiecki na kilku konferencjach prasowych przedstawił w zeszłym tygodniu zarys tzw. tarczy antykryzysowej. Pakiet pomocowy, który wedle szefa rządu jest wart 212 mld zł, skierowany jest przede wszystkim do przedsiębiorców. Po przyjęciu odpowiednich ustaw będą oni mogli np. uzyskać dopłaty do pensji pracowników w wysokości 40 proc., mają też mieć możliwość zniesienia składek na ZUS czy odraczania zobowiązań podatkowych.
Jeszcze w piątek przedstawiciele rządu na apele przedsiębiorców o zniesienie składek na ZUS mówili, że się nie da. W sobotę po spotkaniu z prezydentem okazało się, że z rozwiązania będą mogli skorzystać, ale nie wszyscy. Zapowiedź zniesienia składek na ZUS dotyczy tylko samozatrudnionych i firm zatrudniających do dziewięciu osób. I tylko tych, których przychody spadły o ponad 50 proc., co w praktyczne oznaczałoby, że ich biznesy stanęły w miejscu. Średnie i duże firmy, których jest mniej, ale zatrudniają wiele osób, ze zwolnienia z płacenia składek ZUS prze trzy miesiące nie będą mogły skorzystać.
W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" ankietowani mieli wybrać trzy najlepsze ich zdaniem elementy tzw. tarczy antykryzysowej zaproponowanej przez rząd. Blisko 50 proc. ankietowanych (46,8 proc.) na pierwszym miejscu umieściło "państwowe dopłaty do pensji pracowników dla utrzymania miejsc pracy" w wysokości do 40 procent średniego wynagrodzenia.
Odroczenie lub rozłożenie na raty składek ZUS za istotne uznało 37,5 proc. badanych, a 36,8 proc. wybrało odroczenie rat kredytów hipotecznych. Kolejne propozycje rządu, a więc wydłużenie terminów administracyjnych dla spraw urzędowych popiera 28,6 proc., odroczenie płatności za gaz i prąd poparło odpowiednio 28,6 i 25,1 proc. badanych. Z dłuższego zasiłku opiekuńczego na dzieci zadowolonych jest natomiast 24,8 proc. uczestników badania.
Najmniejszym uznaniem cieszyła się propozycja jednorazowej pożyczki w wysokości pięciu tys. złotych dla małych firm. Na taki punkt z rządowego pakietu antykryzysowego postawiło 15,4 proc. ankietowanych. Wielu zwolenników nie znalazł natomiast pomysł specjalnej, jednorazowej pożyczki w wysokości pięciu tys. zł dla małych firm.
11,6 proc. badanych nie było w stanie wybrać najlepszych propozycji.
Nad projektem tarczy antykryzysowej Sejm ma się pochylić na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano na 25 i 26 marca.