Duda zapewnia, że propozycje opozycji nie przejdą bez echa. Tarcza antykryzysowa opracowywana "w zgodzie"

Prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego mówił na konferencji prasowej, że kryzys wywołany przez koronawirusa będzie "głęboki". - Oczywiste jest to, że ucierpimy przez tę sytuację kryzysową - powiedział. Przekazał też, że ma nadzieję, iż projekt tarczy antykryzysowej trafi do Sejmu jeszcze w tym tygodniu.

W poniedziałek po południu zakończyła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, po której głos na krótkiej konferencji prasowej zabrał prezydent Andrzej Duda. Wśród tematów: oczywiście koronawirus i pomysły wokół tarczy antykryzysowej, która ma powstrzymać negatywne gospodarcze skutki pandemii. Prezydent dziękował opozycji i rządowi za konstruktywne głosy w sprawie walki z wirusem. Zapewnił przy tym, że głosy opozycji będą jak najbardziej uwzględniane, a tarcza antykryzysowa powstanie w "zgodzie".

Będą uwzględniane zasadne uwagi zgłaszane przez przedstawicieli opozycji. Przede wszystkim, co dla mnie najważniejsze, że właśnie w zgodzie zostanie wypracowana ostateczna wersja tych przepisów

- mówił.

Czytaj więcej: Stan epidemii - co oznacza? Rząd może powołać niemal każdego do walki z koronawirusem

Andrzej Duda mówił, że kryzys związany z pandemią będzie "głęboki" na całym świecie i obejmie także Polskę - Oczywiste jest to, że ucierpimy przez tę sytuację kryzysową i niestety co do tego nikt już nie ma dzisiaj wątpliwości - powiedział, zaznaczając, że teraz najważniejsze jest to, by złagodzić te skutki.

Zobacz wideo Gospodarcze konsekwencje koronawirusa. Rozmowa z Pawłem Borysem

Tarcza antykryzysowa. Prezydent: Mam nadzieję, ze przepisy będą procedowane w tym tygodniu

Prezydent wspomniał, że sam wystąpił z inicjatywą odnośnie tarczy antykryzysowej, skierowanej do rolników. Przypomniał, że już w sobotę proponował, by rolnicy byli traktowani tak samo, jak przedsiębiorcy, czyli byli zwolnieni ze składek, w tym wypadku KRUS. Podkreślał przy tym, że trzeba tak rozdzielać pomoc, by skorzystali z niej wszyscy, którzy jej potrzebują.

Tarczy antykryzysowa jest warta blisko 212 mld zł - tak wyliczał rząd. Składa się z pięciu filarów, zakłada wsparcie dla przedsiębiorców czy szeroko pojętej służby zdrowia. Prezydent zapewnił, że prace nad tarczą trwają i ma ona trafić do parlamentu już niedługo.

Mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu te przepisy będą procedowane w Sejmie

- powiedział Duda na sam koniec konferencji.

Więcej o: