Epidemia koronawirusa. Czym różni się choroba COVID-19 od grypy i przeziębienia? Jakie są objawy? [TABELA]

W Polsce ogłoszono stan epidemii związany z nowym koronawirusem, ale jednocześnie trwa sezon na grypę i przeziębienie. Objawy tych trzech chorób są do siebie dość podobne. Jak rozpoznać, co nam dolega? Pomoże w tym tabela porównująca symptomy COVID-19, grypy i przeziębienia.

Przypomnijmy, że COVID-19 to choroba, którą wywołuje wirus SARS-COV-2, nazywany często koronawirusem. Jej najpowszechniejszymi objawami są gorączka i suchy kaszel, a także problemy z oddychaniem. Czasami chorzy na COVID-19 cierpią także z powodu zmęczenia, bólu głowy, mięśni i gardła. Okres inkubacji koronawirusa wynosi od 1 do 14 dni, jednak symptomy choroby pojawiają się najczęściej w piątym dniu od zakażenia. 

Zobacz wideo Łukasz Szumowski: Niestety, najgorsze jeszcze przed nami

Czym różni się zachorowanie na COVID-19 od grypy i przeziębienia?

Tym, co różni COVID-19 od przeziębienia, jest przede wszystkim gorączka. Jest to objaw typowy dla choroby wywoływanej nowym koronawirusem, ale rzadko występujący u osób przeziębionych. Co więcej, COVID-19 o wiele rzadziej powoduje bóle mięśni, katar czy ból gardła. Poniższa tabela pokazuje również, że kichanie to objaw przeziębienia, który nie występuje w przypadku choroby COVID-19.

Grypie często towarzyszy zmęczenie, ból głowy i bóle mięśni. Są to objawy, które w przypadku wystąpienia choroby COVID-19 obserwuje się tylko czasami.

Jak rozróżnić chorobę COVID-19 od przeziębienia i grypy?Jak rozróżnić chorobę COVID-19 od przeziębienia i grypy? Fot. Gazeta.pl

Podkreślmy jednak, że każdy z nas może przechodzić każdą z powyższych chorób w nieco inny sposób. Ma to związek m.in. z wiekiem oraz z ogólnym stanem zdrowia chorej osoby. Zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nie można stwierdzić ani wykluczyć inaczej niż poprzez odpowiednie testy, a wystąpienie lub brak któregoś z wymienionych objawów nie wystarczy do postawienia diagnozy. Z danych, jakie podaje Ministerstwo Zdrowia, wynika, że w 80 proc. przypadków choroba COVID-19 przebiega łagodnie. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15–20 proc pacjentów.

Co zrobić, jeśli podejrzewa się zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2?

Osoby, które podejrzewają, że zakaziły się koronawirusem, nie powinny iść do przychodni czy na SOR. Jeżeli obserwujesz u siebie objawy COVID-19 i/lub miałeś/miałaś kontakt z osobą, która zakaziła się koronawirusem, skontaktuj się telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub szpitalem z oddziałem zakaźnym. Możesz także pojechać na oddział zakaźny lub obserwacyjno-zakaźny, korzystając z własnego transportu. Wszelkie pytanie dotyczące koronawirusa możesz kierować do Narodowego Funduszu Zdrowia, dzwoniąc na infolinię pod numer 800 190 590.

Przeczytaj także:

Więcej o: