Rzecznik MZ: Wynik testu na obecność koronawirusa miarodajny około siódmego dnia od zakażenia

Rośnie liczba wykonywanych testów w kierunku koronawirusa, informuje ministerstwo zdrowia. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz powiedział TVP Info, że przeprowadzono już ponad 19 tysięcy badań, w ciągu doby przebadano blisko trzy tysiące próbek, a możliwości diagnostyczne to ponad cztery tysiące.

Rzecznik resortu wyjaśnił, że badania nie są wykonywane w pierwszych dniach, bo dopiero około siódmego dnia od zakażenia testy są najbardziej wiarygodne. "Wykluwanie koronawirusa najczęściej zachodzi między piątym a siódmym dniem, więc przed piątym dniem jakiekolwiek badanie nie ma sensu, bo wynik najprawdopodobniej będzie negatywny. Ktoś może uzyskać taki negatywny wynik, cieszyć się z tego, że jest osobą niezakażoną, tymczasem na siódmy dzień wynik ten może być pozytywny" - dodał rzecznik. Zaapelował jednocześnie o spokój i rozwagę: "Na pewno służby sanitarne wiedzą, kiedy na testy i badania kierować".

Zobacz wideo Łukasz Szumowski w rozmowie z RMF: Niestety, najgorsze jeszcze przed nami

Koronawirus. Rzecznik ministerstwa zdrowia zapowiada szybkie testy przesiewowe

Rzecznik ministerstwa zapowiedział, że w szpitalach zakaźnych będą testowane przesiewowe, szybkie testy na przeciwciała koronawirusa. "Ważna rzecz - te testy nie dotyczą osób, które są bezobjawowe lub które mają małe wątpliwe objawy, bo sam wynik też może być wątpliwy - mówił Wojciech Andrusiewicz.

Liczba osób zakażonych koronawirusem w naszym kraju wzrosła do 649, 7 z tych osób zmarło. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 nowych przypadkach zakażenia.

Więcej o:
Komentarze (43)
Rzecznik MZ: Wynik testu na koronawirusa miarodajny ok. 7 dnia od zakażenia
Zaloguj się
 • jottsp

  Oceniono 15 razy 13

  testy sa po to zeby wiedziec czy pacjent jest chory ale i po to zeby wiedzec czy pacjent moze rozprzestrzeniac wirusa - pacjent ktory jest podejrzany a bez testu nieraz musi byc poddany zabiegom medycznym ratujacym zycie - np. dializa, zabiegi kardio., interwencje chirurgiczne, porod, etc. - wowczas przetesowanie go jest b. wazne dla personelu medycznego ale musi byc to test na probce pobranej nie dluzej niz 24 h przed zabiegiem. Obecnie, przy filozofii czekajmy 7 dnie na pobrania materialu do testu i dlasze 7 na wynik (autentyczne) lekarze, pielegniarki, diagnosci pracuja z takimi ludźmi jak kamikaze = czesto bez srodkow ochrony osobistej (bo ich "nie ma i nie mozna dostac") a zabiegi robic musza

 • starsza10

  Oceniono 10 razy 8

  Po co zrobiono testy całej radzie ministrów, jak stwierdzono zakażenie pana Wosia? Ile razy powtórzono ministrom te testy, żeby na pewno były miarodajne?

 • droch

  Oceniono 9 razy 7

  Wszyscy wiemy, że testy kosztują $$$, a jak Glapa spuścił w kiblu złotówkę - w sakiewce widać dno.

 • gosia.s1

  Oceniono 11 razy 7

  Po pierwsze, testów powinno być 4 x więcej niż obecnie się wykonuje. Po drugie, dobrze, że będą wykonywane testu przesiewowe. Po trzecie i najważniejsze ze względu na niski poziom wykonywanych testów: Zostańcie w domach, jeśli to możliwe! Przestańcie biegać tłumnie na spacerki!! Nie chodźcie na zakupy całą rodziną!!! Nie okłamujcie medyków!!!! Nie uciekajcie z kwarantanny!!!! Musimy sami o siebie i innych zadbać (smutne ale w takiej rzeczywistości teraz jesteśmy)!

 • banzai123

  Oceniono 10 razy 6

  WHO: jedyny sposób na zatrzymanie wirusa to testowanie każdego podejrzanego przypadku, inaczej epidemia powróci od razu po poluzowaniu izolacji.
  MZ: testujemy tylko tych, co mają już objawy typowe dla koronawirusa.

  MZ nie zauważa, że w kwestii rozprzestrzeniania się wirusa przypadki bezobjawowe są dużo bardziej groźne od objawowych.

  Zatem powodzenia nam wszystkim życzę :)

 • majchrzakj

  Oceniono 11 razy 5

  Służby nie dość, że nie wiedzą to po prostu nie kierują na badanie! Przestańcie wreszcie kłamać!

 • kler-killer

  Oceniono 17 razy 5

  Kłamiesz. Test jest wiarygodny juz po 1-2 dniu. Doskonale o ty, wiesz. I za te kłamstwa odpowiesz

 • egrabow3

  Oceniono 4 razy 4

  Przepraszam bardzo a ten 7 dzień, to od którego momentu jest liczony? Tym sposobem, niektórzy nie doczekają testu - tak jak zmarły z Głogowa. Większej bzdury nie słyszałam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX