Watykan. Papież Franciszek wzywa do specjalnych modlitw w walce z koronawirusem

Papież Franciszek zaapelował do wiernych, aby "w dniach próby, kiedy ludzkość drży z powodu zagrożenia pandemią", zwrócili się do Boga. Zapowiedział dwie inicjatywy modlitewne, które odbędą się 25 i 27 marca.

W ubiegłą niedzielę po modlitwie "Anioł Pański" papież Franciszek wezwał wiernych Kościoła katolickiego do wspólnej modlitwy w związku z pandemią koronawirusa. Pierwsza z inicjatyw modlitewnych, które przedstawił, będzie miała miejsce w środę 25 marca o godzinie 12. Papież zachęcił, aby o tej porze odmówić modlitwę "Ojcze nasz".

- W dniu, w którym wielu chrześcijan upamiętnia Zwiastowanie Dziewicy Maryi i Wcielenie Słowa, oby Pan wysłuchał jednomyślnej modlitwy wszystkich swoich uczniów, którzy przygotowują się na świętowanie zwycięstwa Zmartwychwstałego Chrystusa - mówił papież Franciszek, którego słowa cytuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Papież zachęcił także, aby w piątek 27 marca o godzinie 18 wziąć duchowy udział we mszy świętej, którą poprowadzi na dziedzińcu Bazyliki św. Piotra. Nabożeństwo to będzie transmitowane za pośrednictwem mediów. W jego trakcie papież udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi i umożliwi wiernym otrzymanie odpustu zupełnego. 

Zobacz wideo Czy kościoły powinny zostać zamknięte na czas pandemii?

Papież Franciszek wezwał do zjednoczenia i okazywania bliskości różnym służbom

Franciszek stwierdził, że Kościół chce odpowiedzieć na pandemię wirusa "pandemią modlitwy, współczucia, czułości".

- Trwajmy zjednoczeni. Sprawmy, aby osoby najbardziej samotne i najbardziej doświadczone odczuły naszą bliskość. Okażmy naszą bliskość lekarzom, pracownikom służby zdrowia, pielęgniarzom i pielęgniarkom, wolontariuszom. Okażmy naszą bliskość władzom, które muszą podejmować surowe środki ostrożności, ale dla naszego dobra. Okażmy naszą bliskość policjantom, żołnierzom, którzy na tej na drodze nieustannie starają się utrzymać porządek, aby było realizowane to, czego rząd wymaga, by czyniono dla dobra nas wszystkich. Okażmy naszą bliskość wszystkim - zaapelował papież Franciszek. 

Przeczytaj także:

Więcej o: