Koronawirus w Polsce. Jarosław Gowin: Możliwe, że rok akademicki zostanie wydłużony

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin nie wyklucza, że trwający rok akademicki zostanie wydłużony. Zależy do m.in. od tego, kiedy uczelnie wrócą do normalnego trybu funkcjonowania.

Przypomnijmy, że w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii resort nauki i szkolnictwa wyższego podjął decyzję o zawieszeniu zajęć na uczelniach wyższych do 10 kwietnia. Choć uniwersytety z całego kraju prowadzą zajęcia online, niewykluczone, że rok akademicki zostanie wydłużony. W programie "Sygnały dnia" mówił o tym Jarosław Gowin. 

Jarosław Gowin: "Jeśli chodzi o uczelnie, jestem dużym optymistą"

- Jeżeli wrócimy do normalnego funkcjonowania po świętach, to wtedy nie będzie potrzeby przekładania zajęć na następny semestr. Być może zdecydujemy się na jakieś przedłużenie roku akademickiego. W przypadku uczelni, z różnych powodów, to jest dużo prostsze niż w przypadku szkół. Rok akademicki, z formalnego punktu widzenia, trwa do 30 września - zauważył wicepremier.

Jarosław Gowin stwierdził, że "jeśli chodzi o uczelnie", to jest "dużym optymistą".

- Być może wystarczy nieco skrócić wakacje, nieco przedłużyć sesję egzaminacyjną. Być może wystarczy sięgnąć po takie mechanizmy, jak możliwość zaliczania zajęć online - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego. 

Zobacz wideo Jak bardzo koronawirus może uderzyć w polską gospodarkę w drugim kwartale i całym 2020 roku?

Koronawirus a uczelnie wyższe. Praca online jest obowiązkowa

Decyzję o przedłużeniu zawieszenia funkcjonowania uczelni do 10 kwietnia ogłoszono w sobotę 21 kwietnia. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Anna Budzanowska zapowiedziała wówczas, że w tym tygodniu zostanie wydane rozporządzenie doprecyzowujące wszelkie podjęte ustalenia. Podkreśliła także, że obecnie obowiązkowa jest już praca online.

- Obowiązek ten dotyczy dydaktyki studenckiej, studiów podyplomowych, studiów zaocznych i kształcenia doktorantów. Będziemy zalecać, aby uchwały dotyczące funkcjonowania uczelni także były podejmowane online albo przy użyciu narządzi elektronicznych - mówiła Anna Budzanowska. 

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (35)
Koronawirus w Polsce. Jarosław Gowin: Możliwe, że rok akademicki zostanie wydłużony
Zaloguj się
 • koshy74

  Oceniono 27 razy 23

  To ten sam "minister", który zlikwidował w praktyce e-learning jako tryb studiów swoją "Konstytucją dla Nauki"? Tak to jest jak ciemnogród bierze się za rzeczy nowoczesne...

 • chi-neng

  Oceniono 29 razy 21

  A co z wyborami?!
  Czy w dalszym ciagu "moga byc do przeprowadzenia" w maju?!

 • porfiry3

  Oceniono 11 razy 11

  Jeżeli rok akademicki zostanie przedłużony, to po kiego wacka teraz pracować mają uczelnie online?

 • aeromonas

  Oceniono 13 razy 11

  Może "minister" Gowin nie wie, ale prowadzimy normalne zajęcia: wykłady i seminaria online, wysyłamy materiały e-mailem, prowadzimy konsultacje i zaliczamy wykonanie zadań.

 • expert325

  Oceniono 10 razy 10

  Zamknąć odgórnie rok akademicki i rok szkolny (na wszystkich szczeblach). I modlić się, żeby od września/października wystartował sezon 2020/2021. Wakacji w tym roku i tak nie będzie.

 • jerz1444

  Oceniono 9 razy 9

  Panie "premierze" lepiej niech pan opowie jak to trudno przeżyć miesiąc za 25 tysięcy, jak przed pierwszy brakuje na chleb nie wspominając już o innych potrzebach. Jak trudno związać koniec z końcem za te marne 25 tysięcy. To była taka wzruszająca opowieść.

 • krecik2109

  Oceniono 10 razy 8

  A wybory w maju?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX