Wysokie kary i więzienie. Tak państwa na całym świecie ostrzegają przed złamaniem kwarantanny

Surowe konsekwencje mogą czekać tych, którzy zdecydują się złamać zasady osobistej kwarantanny lub zaleceń dotyczących powszechnie obowiązującej izolacji. Polska należy do grupy tych państw, które za takie postępowanie mogą ukarać najmocniej.

Nawet 30 tys. zł grzywny - taką karę może ponieść osoba, która w Polsce złamie warunki kwarantanny. To jednak nie wszystko, bo kodeks karny zakłada nawet 8 lat więzienia dla osoby, która "sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej".

Polska nie jest w tej kwestii odosobniona - w wielu państwach obowiązują zasady zniechęcające do nieprzestrzegania poleceń służb sanitarnych. Warto jednak zaznaczyć, iż podawane poniżej sankcje są uzależnione od indywidualnych przypadków i zależą od tego, w jaki sposób dana osoba naraża życie swoje i innych obywateli.

Według doniesień Metro.co.uk, w Wielkiej Brytanii kara za złamanie kwarantanny może sięgać tysiąca funtów. W Norwegii taka osoba musiałaby zapłacić 20 tys. koron (ok. 2 tys. dolarów) lub spędzić w więzieniu 15 dni - informuje Forbes.com. Według "El Mundo", w Hiszpanii wysokość maksymalnej kary to nawet 60 tys. euro.

Zobacz wideo Fogiel o możliwości solidarnego wycofania kandydatów opozycji

We Włoszech - jak podaje Time.com - za złamanie zasad powszechnej izolacji grożą trzy miesiące więzienia lub grzywna o równowartości 234 dolarów.

Jak podaje Abc.net.au, w australijskim stanie Nowa Południowa Walia za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny może grozić nawet do 11 tys. dolarów australijskich grzywny i pół roku więzienia. W Australii Południowej najwyższa kara to 25 tys. dolarów, w Queensland - 13,3 tys., w Wiktorii - 20 tys., a w Tasmanii - 8,4 tys. W Australii Zachodniej kary dochodzą do 50 tys. dolarów i nawet roku więzienia (jeden dolar australijski to ok. 2,50 zł).

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich każda osoba, która wie, że jest zakażona i świadomie zakaża innych, może spędzić w więzieniu do 5 lat i zapłacić od 10 tys. do 50 tys. dirhamów (równowartość ok. 11,6-58 tys. zł). Karę trzech lat więzienia i grzywny zapłaci ta osoba, która mimo swojej choroby nie stosuje się do procedur - czytamy na Gulfnews.com.

Koronawirus w Polsce i na świecie

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek przed godz. 9 poinformowało o 15 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 649, w tym 7 osób zmarło.

Liczba stwierdzonych przypadków na świecie wynosi już ponad 340 tys., zmarło ok. 15,5 tys. zakażonych. Wyleczono niemal 100 tys. osób.