Koronawirus w Wielkiej Brytanii: lekarze dostali wytyczne, kogo leczyć w pierwszej kolejności

Lekarze w Wielkiej Brytanii otrzymali nowe wytyczne, zgodnie z którymi podejmować będą decyzje o pomocy pacjentom zakażonym koronawirusem w przypadku, kiedy zabraknie łóżek lub respiratorów na oddziałach intensywnej terapii. Wytyczne są przygotowywane na zapowiadany wzrost liczby zakażonych SARS-CoV-2 w najbliższych tygodniach.

Jak podaje "The Independent" kryteria oceny mają ułatwić podejmowanie decyzji lekarzom, którzy w najbliższych tygodniach będą musieli decydować o tym, którzy pacjenci pilnie potrzebują pomocy oraz będą w stanie wyzdrowieć. Wytyczne mają objąć pacjentów cierpiących m.in. na choroby układu oddechowego, nowotwory, cukrzycę czy choroby serca, czyli osoby, które gorzej przechodzą zakażenie koronawirusem. Na razie nie wiadomo, czy ustalona zostanie granica wieku, powyżej którego leczenie, w ostateczności będzie mogło, zostać wstrzymanie.

Wielka Brytania szykuje wytyczne "na apokalipsę". Lekarze będą musieli wybierać, którzy pacjenci mają szansę wyzdrowieć

Według ustaleń "The Independent" potencjalnie pacjent, który ma gorsze wyniki i szanse na wyzdrowienie, może zostać odłączony od respiratora, aby zwolnić miejsce dla osoby, której organizm ma większe szanse na przeżycie. "Nigdy wcześniej nie byliśmy w tak dramatycznej sytuacji. W najbliższym czasie ogromnie wzrośnie zapotrzebowanie na łóżka na oddziałach intensywnej terapii, więc konieczne było ustalenie wytycznych" - powiedziało źródło cytowane przez gazetę.

Zobacz wideo Bielan o brytyjskim sposobie walki z koronawirusem: Kontrowersyjny

Narodowy Instytut na rzecz Zdrowia i Opieki Zdrowotnej udostępnił na stronie wytyczne, które obejmą zasady postępowania z pacjentami w stanie krytycznym. Dodatkowo osobne zalecenia dotyczą osób, które leczone są na raka lub poddawane dializom. W dalszej części zasady mają zostać ustalone wobec pacjentów poddawanych radioterapii czy cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Zgodnie z zaleceniami NICE na oddziały intensywnej opieki w związku z koronawirusem powinny zostawać przyjmowani w pierwszej kolejności ci pacjenci, którzy mają największe szanse wyzdrowieć: "Decyzje o przyjęciu poszczególnych osób dorosłych na OIOM oparte muszą być na prawdopodobieństwie ich wyzdrowienia. Lekarze muszą brać pod uwagę, czy dana osoba po zastosowaniu intensywnego leczenia wyzdrowieje do poziomu, który będzie dla niej akceptowalny".

Takie rozwiązanie przyjęto już m.in. we Włoszech. Szpitale, które przytłoczone są coraz większa liczbą pacjentów, coraz częściej decydują się na podłączenie do respiratorów młodszych i zdrowszych osób, niż pacjentów starszych i schorowanych, którzy mogą nie przeżyć intensywnego leczenia. Brytyjska gazeta pisze, że Wielka Brytanii także musi "szykować się na ten apokaliptyczny scenariusz".

Lekarze w Wielkiej Brytanii: Czujemy się jak mięso armatnie, owce prowadzone na rzeź

Według danych National Health Service Wielka Brytania posiadania jedynie 4000 respiratorów. Wcześniej brytyjski rząd zaapelował do przedsiębiorców o pomoc w produkcji kolejnych urządzeń. Brak respiratorów ratujących życie to nie jedyny problem. W Zjednoczonym Królestwie na 100 tysięcy mieszkańców przypada tylko 6,6 łóżek intensywnej opieki. Jest to połowa tego, co we Włoszech i jedna piąta tego, co oferuje służba zdrowia w Niemczech.

Służba zdrowia w Wielkiej Brytanii krytykowana jest także przez lekarzy. Przewodniczący Stowarzyszenia Lekarzy dr Rinesh Parmar w rozmowie z "The Independent" przyznał, że personel medyczny zajmujący się pacjentami zakażonymi koronawirusem czuje się jak "mięso armatnie" i "owce prowadzone na rzeź". Wszystko przez to, że lekarzom zaczyna brakować jednorazowych środków ochrony osobistej. Pod apelem do premiera Borisa Johnsona podpisało się 4000 pracowników NHS, którzy żądają rozwiązania problemu z brakiem ochronnych maseczek, rękawic czy kombinezonów. - Musimy cały czas podkreślać, że pracownicy służby zdrowia stanowią pierwszą linię frontu. Błagamy Borisa Johnsona o pilne dostarczenie niezbędnego nam sprzętu ochrony osobistej - powiedział dr Parmar.

Więcej o:
Komentarze (230)
Koronawirus w Wielkiej Brytanii: lekarze dostali wytyczne, kogo leczyć w pierwszej kolejności
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 46 razy 36

  Boris Johnson i Brexitowcy skończą swoje żałosne kariery polityczne z zarzutami prokuratorskimi o narażenie tysięcy ludzi na ryzyko śmierci i doprowadzenie do śmierci setek ludzi (i oby to były tylko setki).

  Taki będzie mniej więcej koniec Brexitu.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 45 razy 33

  A prawda jest taka, że są oraz będą równi i równiejsi np. ci z koneksjami, kopertami, wysoce postawienie w społeczeństwie. Ubogi zawsze będzie miał pod górkę.

 • catch36

  Oceniono 33 razy 29

  Borys zawalił na całej linii, zamiast ograniczać liczbę chorych od początku stwierdził że zakazi jak największą ilość osób jak najprędzej by wyrobić "odporność stadną" dopiero jak ktoś mu wytłumaczył że podczas tego eksperymentu umrze od 300 do 500 tysięcy osób zmienił zdanie, trochę za późno i do UK nadchodzi apokalipsa.

 • malepifko

  Oceniono 31 razy 23

  Boris to jest jednak "gość". Jeśli już teraz mają armagedon w szpitalach, to ciekawe co w przypadku scenariusza, że zarażamy się wszyscy naraz. Scenariusza, który jeszcze nie tak dawno forsował.

 • antoszek22

  Oceniono 20 razy 20

  Wczoraj oglądałem na żywo konferencje prasową Trumpa .
  Amerykanie tez maja problem z maseczkami co było słychac w pytaniach ale podstawowy ze swoim prezydentem i jego otoczeniem które gadało do jednego mikrofonu i przepychało się by udzielić odpowiedzi wtedy gdy na pytanie nie potrafił udzielić odpowiedzi Trump .
  Z punktu widzenia zachowania warunków epidemiologicznych porażka.
  Spotkanie z dziennikarzami zakończyło się ofertą Trumpa do całego świata ,-Ameryka wam pomoże jesteście wielcy , ale my więksi .
  Borys zaraził się od Trumpa z tego samego źródła

 • udet1124

  Oceniono 24 razy 18

  tak jak podczas wypadku masowego, też ustala się priorytet zajmowania się rannymi/chorymi przy niedostatecznej liczbie lekarzy.

 • daere

  Oceniono 20 razy 16

  Czyli obywatel, który jest ubezpieczony, ale ma ponad 60 lat albo choruje na chorobę przewlekłą może być ot tak, skazany przez państwo na śmierć. Fajnie. Jak to wszystko minie, to ci właśnie obywatele powinni zrobić rewolucję i pozbyć się ludzi, którzy wydali na nich wyrok

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 22 razy 14

  My już dawno mamy takie wytyczne.
  Nazywają się KLAUZULA SUMIENIA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX