Wielkanoc coraz bliżej, biskupi podjęli decyzję o zmianach - nie będzie tradycyjnej święconki

Wielkanoc 2020. Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne święta Wielkanocne będą różnić się od tych, które znamy. Biskupi zdecydowali się wprowadzić zmiany w obchodach i udzielić kolejnej dyspensy.
Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski we "Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach" wydał instrukcje tego, jak powinny przebiegać obrzędy świąt Wielkanocnych w 2020 roku. W celu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa KEP zaleca rezygnacje z organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.

Wielkanoc w 2020 roku - zmiany wprowadzone przez KEP

Jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc? Konferencja Episkopatu Polski wydała specjalne zalecenia dla biskupów.

W Wielki Czwartek KEP zaleca zawężenie liczby uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. Zgodnie z dokumentem biskup może zezwolić na odprawienie drugiej mszy świętej w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych lub rannych tak, by nie doszło do gromadzenia się ludzi podczas jednej uroczystości. Biskupi mają też zrezygnować z tradycyjnego obrzędu umywania nóg.

W Wielki Piątek kościoły będą otwarte dla wiernych, duchowni muszą jednak pilnować, by nocna adoracja Najświętszego Sakramentu odbywała się w małych grupach.

Podobnie małe grupy wiernych będą wpuszczane do kościołów w Wielką Sobotę, by umożliwić modlitwę przy Grobie Pańskim. Nie odbędzie się jednak tradycyjne święcenie pokarmów w kościołach. Biskupi proponują, by zamiast tego przeprowadzić obrzęd błogosławieństwa posiłków przed śniadaniem wielkanocnym. Zalecenia, jak prawidłowo je przeprowadzić, znajdują się w Księdze "Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich" t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350.

Biskupi udzielają też dyspensy od obowiązku uczestniczenia w wielkanocnej Mszy Świętej. W Wigilię Paschalną oraz w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego księża nie będą mogli używać wody święconej.

Na początku Wigilii Paschalnej przy obrzędzie światła pominięte zostanie rozpalanie ogniska - zamiast tego odpalona zostanie świeca. Pominięta zostanie także procesja, a liturgia rozpocznie się od Orędzia Wielkanocnego. Ludowe procesje, które odbywają się podczas Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, mogą, decyzją Biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. we wrześniu.

Więcej o:
Komentarze (333)
Wielkanoc coraz bliżej, biskupi podjęli decyzję o zmianach - nie będzie tradycyjnej święconki
Zaloguj się
 • laik404

  Oceniono 127 razy 105

  Jakby Jezus z Nazaretu zobaczył, ile magicznych obrządków doładowali do jego skądinąd prostej ideologii, toby chyba dobrowolnie wdrapał się na krzyż po raz drugi.
  Tym razem bez odhaczania opcji "zmartwychwstanie"

 • topel

  Oceniono 79 razy 61

  A przecież tydzień temu słyszałem, że woda święcona nie przenosi zarazków. A teraz się zabrania ...

 • wiejski.empedokles

  Oceniono 50 razy 40

  Niezły macie burdel w tym Archeo, siostry. Wy sobie wersje ustalcie, bo na prowincji księża robią ostre wizytacje po domach, żeby dodać otuchy modlitwą i zachęcają do przychodzenia na adorację, bo to nie msza a to na mszy ma być mniej niż 50 osób. O adoracji nie ma mowy, bo to nie zgromadzenie. To adoracja.

 • dudi-w

  Oceniono 49 razy 37

  Kiedy jakiekolwiek kwoty przekażą biskupi i kardynałowie? Rydzyk? Kiedy zakonnice zaczna pomagac przy chorych? Kiedy pałace biskupie zamienią sie w szpitale? Kiedy kościół cos konkretnego zrobi dla wiernych a nie tylko odmawianie pacierzy....

 • dziki_truten

  Oceniono 50 razy 36

  Ze względu na straty finansowe Kościół pewnie powtórzy "kolendę" po wakacjach i będzie ona obowiązkowa.

 • hannes_k

  Oceniono 35 razy 29

  A spowiedź? Co roku w Wielkanoc hordy wiernych idą oczyścić duszę. A teraz co będzie?

 • sim.salabim

  Oceniono 41 razy 27

  A nakaz calowania ran chytrusa, czy cos takiego, co pamietam z dziecinstwa, jak sie wiernych przymuszalo do przykladania ust do wczesniej obslinonych plastikowych chytrusow?

 • dudi-w

  Oceniono 34 razy 26

  Może wreszcie nastapi koniec prosperity czarnej zarazy w Polsce. Dowodnie widac, że chodzienie do kościoła zagraża zyciu doczesnemu (nie mówiąc o szkodach umysłowych)...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX