Wielkanoc coraz bliżej, biskupi podjęli decyzję o zmianach - nie będzie tradycyjnej święconki
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski we "Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach" wydał instrukcje tego, jak powinny przebiegać obrzędy świąt Wielkanocnych w 2020 roku. W celu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa KEP zaleca rezygnacje z organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.
Wielkanoc w 2020 roku - zmiany wprowadzone przez KEP
Jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc? Konferencja Episkopatu Polski wydała specjalne zalecenia dla biskupów.
W Wielki Czwartek KEP zaleca zawężenie liczby uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. Zgodnie z dokumentem biskup może zezwolić na odprawienie drugiej mszy świętej w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych lub rannych tak, by nie doszło do gromadzenia się ludzi podczas jednej uroczystości. Biskupi mają też zrezygnować z tradycyjnego obrzędu umywania nóg.
W Wielki Piątek kościoły będą otwarte dla wiernych, duchowni muszą jednak pilnować, by nocna adoracja Najświętszego Sakramentu odbywała się w małych grupach.
Podobnie małe grupy wiernych będą wpuszczane do kościołów w Wielką Sobotę, by umożliwić modlitwę przy Grobie Pańskim. Nie odbędzie się jednak tradycyjne święcenie pokarmów w kościołach. Biskupi proponują, by zamiast tego przeprowadzić obrzęd błogosławieństwa posiłków przed śniadaniem wielkanocnym. Zalecenia, jak prawidłowo je przeprowadzić, znajdują się w Księdze "Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich" t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350.
Biskupi udzielają też dyspensy od obowiązku uczestniczenia w wielkanocnej Mszy Świętej. W Wigilię Paschalną oraz w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego księża nie będą mogli używać wody święconej.
Na początku Wigilii Paschalnej przy obrzędzie światła pominięte zostanie rozpalanie ogniska - zamiast tego odpalona zostanie świeca. Pominięta zostanie także procesja, a liturgia rozpocznie się od Orędzia Wielkanocnego. Ludowe procesje, które odbywają się podczas Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, mogą, decyzją Biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. we wrześniu.
-
Jarosław Kaczyński miał się zaszczepić. Jego wizyta została odwołana. "Boimy się o prezesa"
-
"Czara goryczy się przelała". W podkomisji smoleńskiej wojna, a rodziny są wściekłe na Macierewicza
-
Sosnowiec. 12-latka wzywała pomocy na ulicy. Matka bała się zgłosić, że ojciec znęca się nad rodziną
-
Rząd mówił o większych odstępach między szczepionkami, ale "decyzji nie ma". Grzesiowski: Kpina z nauki
-
Rolnicy próbowali przedostać się do premiera. Ekspert krytykuje akcję służb. "Ochrona była zbyt daleko"
- Rząd wysłał bezwartościowe maseczki na Mazury? ARS zaprzecza, ale wymieni je, "żeby uciąć spekulacje"
- Andrzej Duda otworzył maraton narciarski w Zakopanem. "Mimo okoliczności, mimo pandemii koronawirusa"
- Już raz wypchnęli Chińczyków, teraz znów wracają. Kto będzie kopał na Grenlandii, ma wielkie znaczenie
- Horoskop dzienny - niedziela 7 marca [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]
- Niedziele handlowe 2021. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa?