Wielkanoc coraz bliżej, biskupi podjęli decyzję o zmianach - nie będzie tradycyjnej święconki

Wielkanoc 2020. Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne święta Wielkanocne będą różnić się od tych, które znamy. Biskupi zdecydowali się wprowadzić zmiany w obchodach i udzielić kolejnej dyspensy.
Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski we "Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach" wydał instrukcje tego, jak powinny przebiegać obrzędy świąt Wielkanocnych w 2020 roku. W celu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa KEP zaleca rezygnacje z organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.

Wielkanoc w 2020 roku - zmiany wprowadzone przez KEP

Jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc? Konferencja Episkopatu Polski wydała specjalne zalecenia dla biskupów.

W Wielki Czwartek KEP zaleca zawężenie liczby uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. Zgodnie z dokumentem biskup może zezwolić na odprawienie drugiej mszy świętej w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych lub rannych tak, by nie doszło do gromadzenia się ludzi podczas jednej uroczystości. Biskupi mają też zrezygnować z tradycyjnego obrzędu umywania nóg.

W Wielki Piątek kościoły będą otwarte dla wiernych, duchowni muszą jednak pilnować, by nocna adoracja Najświętszego Sakramentu odbywała się w małych grupach.

Podobnie małe grupy wiernych będą wpuszczane do kościołów w Wielką Sobotę, by umożliwić modlitwę przy Grobie Pańskim. Nie odbędzie się jednak tradycyjne święcenie pokarmów w kościołach. Biskupi proponują, by zamiast tego przeprowadzić obrzęd błogosławieństwa posiłków przed śniadaniem wielkanocnym. Zalecenia, jak prawidłowo je przeprowadzić, znajdują się w Księdze "Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich" t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350.

Biskupi udzielają też dyspensy od obowiązku uczestniczenia w wielkanocnej Mszy Świętej. W Wigilię Paschalną oraz w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego księża nie będą mogli używać wody święconej.

Na początku Wigilii Paschalnej przy obrzędzie światła pominięte zostanie rozpalanie ogniska - zamiast tego odpalona zostanie świeca. Pominięta zostanie także procesja, a liturgia rozpocznie się od Orędzia Wielkanocnego. Ludowe procesje, które odbywają się podczas Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, mogą, decyzją Biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. we wrześniu.

Więcej o: