Koronawirus. Kolejny sondaż pokazuje, że większość Polaków chce przełożenia wyborów prezydenckich

Aż 71,7 proc. ankietowanych chce przeniesienia majowych wyborów prezydenckich na inny termin, wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Podobny rezultat dało badanie, którego wyniki w ubiegłym tygodniu opublikował "Super Express".

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie 2020 zaplanowano na 10 maja. W Polsce toczy się dyskusja, czy ze względu na epidemię koronawirusa powinny zostać przeniesione. Za takim rozwiązaniem opowiada się opozycja. Obóz rządzący uważa jednak inaczej. W sobotę 21 marca prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nie ma "żadnych przesłanek konstytucyjnych", aby przenieść wybory, a "najbardziej poszkodowany jest kandydat formacji rządzącej".

Zobacz wideo Cała opozycja chce przesunięcia wyborów

Wyniki sondażu: Polacy chcą przeniesienia wyborów prezydenckich na inny termin

Sondaże pokazują, że Polacy nie do końca zgadzają się z prezesem Prawa i Sprawiedliwości. Badanie przeprowadzone przez United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" pokazuje, że aż 71,7 proc. Polaków uważa, że wybory prezydenckie 2020 powinny zostać przeniesione. Tylko 16,10 proc. ankietowanych sądzi, że wybory powinny odbyć się zgodnie z planem, a 12,20 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

Badanie wskazuje, że jeśli wybory zostaną przeprowadzone w czasie epidemii, frekwencja będzie niska. Gdyby wybory odbyły się w ubiegłą niedzielę, udział w nich wzięłoby mniej niż 40 proc. ankietowanych.

- To i inne badania pokazują, że Polacy nie tylko stracili zainteresowanie wyborami, ale przede wszystkim boją się pójść zagłosować, by się nie zarazić - podkreśla Marcin Duma z United Survey w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną"

Przypomnijmy, że podobne są wyniki zeszłotygodniowego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu". 70 proc. badanych opowiedziało się za przeniesieniem wyborów, 12 proc. z nich stwierdziło, że powinny odbyć się 10 maja, z kolei 18 proc. nie miało zdania na ten temat.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (301)
Koronawirus. Kolejny sondaż pokazuje, że większość Polaków chce przełożenia wyborów prezydenckich
Zaloguj się
 • elprot

  Oceniono 76 razy 56

  Polską rządzi obecnie dwóch staruchów, jeden / z Żoliborza/ chory na władzę, a drugi /z Torunia/, chory na mamonę. Łączy ich wspólna cecha; wykorzystać każdą okazję, choćby najtrudniejszą /jak obecnie/, do realizacji swoich celów. Stąd decyzja o nieodwołaniu wyborów, oraz apel księdza o kasę. Cynizm tych ludzi wykracza poza cywilizowane normy.

 • bamapo

  Oceniono 48 razy 34

  71% chce, reszta to pislamski beton powtarzający bez refleksji bełkot reżimowej TVPiS.

 • nowyemeryt

  Oceniono 53 razy 33

  Czy towarzysz Kaczyński czyta ?
  Natychmiast zwołać plenum KC PIS i odwołać niebezpieczne
  w czasie pandemii wybory!

 • bezpisu00

  Oceniono 41 razy 27

  Dzisiaj rada bezpieczeństwa będzie obradowac zdalnie.Nauka odbywa sie zdalnie podobnie wywiady telewizyjne tylko na wybory milonami marsz.We Francji po przeprowadzeniu wyborów grupa 600 lekarzy złozyła pozew przeciwko władzom i pociągniecie ich do politycznej odpowiedzialności..Nie za wybory tylko narażenie życia.

 • jan700

  Oceniono 49 razy 27

  Setki tysięcy pracowników handlu codziennie, z poświęceniem stoi przy kasie, abyśmy mieli co jeść.

 • m2rket

  Oceniono 36 razy 24

  od pieciu lat mamy bal na tytaniku. wczesnie emerytury 500+, 300+ , ciagle niekonczoce sie podwyzki podatkow, absurdalna podwyzka zus- u. nic nie rob tylko glosow na pariotow. to wszystko setki miliardow przejedzonych rezerw i sztucznie nakrecana koniunktura. Teraz bedzie gwaltowna recesja. Nasze wladze jedyne co chca to utrzymac sie przy wladzy. Po nas chocby potop. Rozumiem ze Pis ma nadzieje na wielka inflacje.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 39 razy 23

  spróbujemy wymordować Polaków wirusem.
  Tak nam dopomóż Bóg

 • huuump

  Oceniono 36 razy 22

  Prezesie daj przyklad, zapisz siebie i cale KC PiS do komisji wyborczych !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX