Koronawirus. Kolejny sondaż pokazuje, że większość Polaków chce przełożenia wyborów prezydenckich

Aż 71,7 proc. ankietowanych chce przeniesienia majowych wyborów prezydenckich na inny termin, wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Podobny rezultat dało badanie, którego wyniki w ubiegłym tygodniu opublikował "Super Express".

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie 2020 zaplanowano na 10 maja. W Polsce toczy się dyskusja, czy ze względu na epidemię koronawirusa powinny zostać przeniesione. Za takim rozwiązaniem opowiada się opozycja. Obóz rządzący uważa jednak inaczej. W sobotę 21 marca prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nie ma "żadnych przesłanek konstytucyjnych", aby przenieść wybory, a "najbardziej poszkodowany jest kandydat formacji rządzącej".

Zobacz wideo Cała opozycja chce przesunięcia wyborów

Wyniki sondażu: Polacy chcą przeniesienia wyborów prezydenckich na inny termin

Sondaże pokazują, że Polacy nie do końca zgadzają się z prezesem Prawa i Sprawiedliwości. Badanie przeprowadzone przez United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" pokazuje, że aż 71,7 proc. Polaków uważa, że wybory prezydenckie 2020 powinny zostać przeniesione. Tylko 16,10 proc. ankietowanych sądzi, że wybory powinny odbyć się zgodnie z planem, a 12,20 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

Badanie wskazuje, że jeśli wybory zostaną przeprowadzone w czasie epidemii, frekwencja będzie niska. Gdyby wybory odbyły się w ubiegłą niedzielę, udział w nich wzięłoby mniej niż 40 proc. ankietowanych.

- To i inne badania pokazują, że Polacy nie tylko stracili zainteresowanie wyborami, ale przede wszystkim boją się pójść zagłosować, by się nie zarazić - podkreśla Marcin Duma z United Survey w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną"

Przypomnijmy, że podobne są wyniki zeszłotygodniowego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu". 70 proc. badanych opowiedziało się za przeniesieniem wyborów, 12 proc. z nich stwierdziło, że powinny odbyć się 10 maja, z kolei 18 proc. nie miało zdania na ten temat.

Przeczytaj także: