Koronawirus. Szef KPRM: Testów jest dużo. Nie ma przesłanek, by wykonywać je masowo

- Wybory można odsunąć wyłącznie w czasie stanu nadzwyczajnego, w innej sytuacji takich możliwości nie ma. To nie jest decyzja uznaniowa - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Jak dodał, "dzisiaj nie ma przesłanek, żeby wprowadzić stan nadzwyczajny".

Szef KPRM Michał Dworczyk mówił w poniedziałek w TVN24, że "jeśli chodzi o liczbę testów [na koronawirusa - red.], mamy ich dużo i cały czas je kupujemy". - Gdybyśmy chcieli wykonywać więcej niż 4 tys. testów dziennie, to byłby problem z liczbą placówek, które mogą je realizować - przyznał.

- Nie ma decyzji, żeby zastąpić testy genetyczne, które w tej chwili wykonujemy, które dają nam największą pewność, testami przesiewowymi, które można byłoby wykonywać masowo - stwierdził Michał Dworczyk. Jak dodał, "nie ma w tej chwili przesłanek, żeby wykonywać masowo testy w czasie kontroli samochodowej, czy każdemu napotkanemu przechodniowi".

Szef KPRM potwierdził, że Polska ma "poważne problemy, jeśli chodzi o sprzęt ochronne". - Jeśli chodzi o testy, płyny ochronne, nie mamy z tym w tej chwili większych problemów, jeśli chodzi o stroje ochronne, nikt nie docenił skali zagrożenia - potwierdził.

Zobacz wideo Cała opozycja chce przesunięcia wyborów

Michał Dworczyk był również pytany przez Konrada Piaseckiego o kwestię ewentualnego przesunięcia terminu wyborów prezydenckich. - To nie jest kwestia tego, co dzisiaj pan redaktor czy ja czujemy, tylko kwestia pewnego porządku prawnego.Wybory można odsunąć wyłącznie w czasie stanu nadzwyczajnego, w innej sytuacji takich możliwości nie ma. To nie jest decyzja uznaniowa - skomentował.

- Dzisiaj nie ma przesłanek, żeby wprowadzić stan nadzwyczajny - zaznaczył.

Koronawirus w Polsce i na świecie

Prawie 14,5 tysiąca ofiar śmiertelnych oraz 330 tysięcy osób zakażonych - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa na świecie, podawane przez naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Maryland. Wirus jest już niemal we wszystkich krajach świata. Wciąż gwałtownie rośnie liczba ofiar we Włoszech i Hiszpanii.

W Polsce stwierdzono dotychczas 634 przypadki, 7 osób zmarło (dane na poniedziałek 23.03, godz. 8).

Więcej o:
Komentarze (230)
Koronawirus. Szef KPRM: Testów jest dużo. Nie ma przesłanek, by wykonywać je masowo
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 79 razy 67

  No niestety, żeby sprawdzic czy się jest zarazonym koronawirusem, w Polsce należy nakasłać na członka rządu i poczekać na wyniku jego testu.

 • krynolinka

  Oceniono 77 razy 37

  Są tylko przesłanki żebyście sobie robili testy? Z tym to nie macie pisiory problemu. Jakiś wasz kaszlnie i już badanie, łóżeczko w szpitalu. Weź się Dworczyk i lód w majty wsadź.

 • 99venus

  Oceniono 48 razy 36

  Przecież chodzi TYLKO O TO:
  Gdybyśmy chcieli wykonywać więcej niż 4 tys. testów dziennie, to byłby problem z liczbą placówek, które mogą je realizować - przyznał.
  Na calym świecie testy robi się MASOWO i SZYBKO.
  Kłamali,kłamią i będą kłamać.Mają to w genach.

 • mr.valdemar

  Oceniono 44 razy 34

  Co za cyniczny, cyniczny imbecyl. Niemcy mają błyskawiczne testy, a tu taki Dworczyk powie, że my mamy, ale nie trzeba ich wykonywać - wszak mało testów=mało zakażeń, nie? PiS to obok czarnej mafii i koronawirusa największa polska zaraza.

 • siekier35

  Oceniono 44 razy 34

  dla rządu są i to expresowo
  wpiskopat&spółka też nie czeka
  ale szary lud może,bo "choroby powiązane" go wykończą
  tak dworczyk,łgarzu?

 • feldkuratkatz

  Oceniono 36 razy 26

  Testów jest dużo. Tak dużo, że nie mieszczą sie w sejfie ministra.

 • tytus.k

  Oceniono 33 razy 25

  Czuję się jak za komuny (tak, tak, pamiętam ją). W telewizorze słyszysz jedno, na własne oczy widzisz drugie. Płynów do dezynfekcji podobno nie brakuje, coraz to nowa firma je produkuje, zielone swiatło... Tylko że znajomi proszą mnie o trochę płynu, który sam sobie chałupniczo zrobiłem, bo nie mogą dostać.

 • biesczad1

  Oceniono 30 razy 24

  O, widzę, że Dworczyk jest nie tylko specjalistą ds. oświadczeń majątkowych - jest wyrocznią ws. ilości i efektów testów na wykrywanie koronawirusa?...

 • mg_40

  Oceniono 25 razy 21

  Robienie masowo testów przesiewowych to jedyna droga. Mówią o tym eksperci WHO i czołowi amerykańscy wirusolodzy. Po prostu społeczeństwa i gospodarki nie wytrzymają zamknięcia. Wszystkich zarażonych trzeba wyłowić w krótkim czasie i poddać kwarantannie. Potem przez miesiące trzeba poddawać kwarantannie wszystkich wjeżdżających do UE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX