Koronawirus w Chinach. W Hubei od pięciu dni bez nowych zakażeń

W będącej epicentrum zakażeń koronawirusem prowincji Hubei już piąty dzień z rzędu nie wykryto nowych przypadków patogenu - podała chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W całych Chinach stwierdzono zakażenie u 39 osób. Wszystkie u podróżnych.

Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń przywleczonych przez podróżnych Chiny podjęły decyzję o wstrzymaniu bezpośrednich międzynarodowych rejsów do Pekinu. Samoloty z podróżnymi zmierzające z innych krajów do chińskiej stolicy mają od dziś międzylądowanie w jednym z 12 portów, gdzie pasażerowie przechodzą wstępną ocenę stanu zdrowia. Osoby uznane za zdrowe i przyjeżdżające z państw o małym ryzyku zakażenia mogą kontynuować podróż do Pekinu, gdzie, pomimo tego, wszystkich obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. W ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia koronawirusem w Chinach zmarło dziewięć osób. Z najnowszych danych wynika, że w chińskich szpitalach wciąż znajduje się około pięciu tysięcy pacjentów chorujących na COVID-19.

Pandemia koronawirusa

Prawie 14,5 tysiąca ofiar śmiertelnych i 322 tys. osób zakażonych - to najnowsze dane dotyczące pandemii koronawirusa na świecie podawane przez naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Maryland. Wciąż gwałtownie rośnie liczba ofiar we Włoszech i Hiszpanii. Kwarantannie są też poddawani politycy na całym świecie (w tym Angela Merkel), a kolejne kraje zaostrzają restrykcje, aby zatrzymać wirusa.

We Włoszech w niedzielę zmarło ponad 600 osób, a liczba ofiar od początku epidemii to prawie 5,5 tysiąca. W Hiszpanii liczba ofiar wzrosła do 1756. We Francji zmarły 674 osoby, a w Wielkiej Brytanii 233. Czeskie radio poinformowało o pierwszej ofierze śmiertelnej w kraju. To 95-letni mężczyzna, który cierpiał na inne choroby. Do szpitala trafił w środę po tym, jak test wykazał zakażenie koronawirusem. W Czechach do tej pory przeprowadzono 16 tysięcy testów, zakażonych jest 1120 osób.

Zobacz wideo Dezynfekcja autobusów, rozdawanie maseczek, uświadamianie kierowców i pasażerów. Afganistan walczy z koronawirusem