Szósta ofiara śmiertelna koronawirusa była przedszkolanką. Miała kontakt z kuzynem, który jeździł do Włoch

Nie żyje szósta osoba zakażona koronawirusem. 37-latka zmarła w poznańskim szpitalu, do którego trafiła w bardzo ciężkim stanie. Kobieta była przedszkolanką, dlatego służby objęły kwarantanną aż 100 osób, w tym dzieci, z jej otoczenia.

"Zgodnie z diagnozą lekarzy, powodem śmierci zmarłej dziś 37-letniej pacjentki z Poznania było zakażenie koronawirusem i choroby, które pojawiły się w następstwie zakażenia. Pacjentka była w stanie ciężkim i miała inne współistniejące schorzenia" - podało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze. O śmierci 37-letniej pacjentki z Poznania resort informował już wcześniej, zastrzegając jednak, że trzeba poczekać na diagnozę lekarzy co do przyczyn zgonu.

Jak informuje tvn24.pl, zmarła kobieta była przedszkolanką. W związku z tym 14-dniową kwarantanną objęto sto osób w tym dzieci, z jej otoczenia. Zdaniem Powiatowej Inspektor Sanitarnej w Kaliszu ustalono wszystkie kontakty, ale niewykluczone, że zgłosi się jeszcze ktoś, kto miał kontakt z kobietą. 

Jak wyjaśnił rzecznik szpitala zakaźnego w Poznaniu lek. med. Jacek Górny, 37-latka trafiła do placówki w "skrajnie ciężkim stanie" i mimo procedur intensywnej terapii "stan krytyczny się utrzymywał". Dodał, że jeśli chodzi o występowanie chorób współistniejących, to kobieta "miała umiarkowane obciążenia". 

Interia za Polską Agencją Prasową podaje, że kobieta twierdziła, iż nie miała żadnego kontaktu z osobą z zagranicy. Okazało się jednak, że miała styczność z kuzynem, który jest kierowcą tira i jeździł do Włoch. Na razie nie wiadomo, czy mężczyzna jest zakażony koronawirusem.  

Chora była wcześniej w innym szpitalu. Został zamknięty

Zanim trafiła do Poznania, chora przebywała w szpitalu w Wolicy, do którego trafiła z zapaleniem płuc 15 marca. W związku z brakiem poprawy kobietę przewieziono do stolicy województwa, a 19 marca potwierdzono u niej zakażenie koronawirusem.

Pacjentka miała kontakt z innymi chorymi i personelem szpitala, dlatego blisko 70 osób poddano kwarantannie, a szpital zamknięto i wprowadzono reżim sanitarny. Nikt nie może wchodzić do placówki, ani jej opuszczać. 

Zobacz wideo Dr Paweł Grzesiowski apeluje o przeniesienie respiratorów w szpitalach
Więcej o: