Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Ewakuacja szpitali, matki z dziećmi na ulicach. "Mamy dwa równoległe kryzysy"

W niedzielę w Chorwacji doszło do trzęsienia ziemi. Zniszczonych zostało wiele budynków, w tym szpitali, które trzeba była ewakuować. Kraj zmaga się również z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. - Mamy dwa równoległe kryzysy, które są ze sobą sprzeczne - powiedział chorwacki premier.

Jak podaje Europejska agencja sejsmologiczna EMSC, w niedzielę o 6:23 w Chorwacji doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,3. W stołecznym Zagrzebiu zatrzęsły się budynki, wiele z nich zostało zniszczonych. Ulice śródmieścia były pełne śmieci, a betonowe płyty spadły na samochody. Epicentrum znajdowało się siedem kilometrów na północ od Zagrzebia na głębokości dziesięciu kilometrów.

Premier Andrej Plenkovic powiedział, że trzęsienie ziemi było największe w Zagrzebiu w ciągu ostatnich 140 lat. Wezwał obywateli do zachowania spokoju.

Mamy dwa równoległe kryzysy, które są ze sobą sprzeczne. (...) Postaramy się jak najszybciej oczyścić ulice

- powiedział cytowany przez "The NY Times" Plenkovic. Część Chorwatów, choć z powodu epidemii koronawirusa powinna być w domach, musiała je opuścić.

Wcześniej media podawały, że jest jedna ofiara śmiertelna - 15-letni chłopiec. Natomiast "The New York Times" za agencją Associated Press i chorwacki "Vecernji" informują, że to 15-latka, która znajduje się w stanie krytycznym, ale żyje. Lekarze walczą o jej życie.

Przez trzęsienie ewakuowano m.in. oddział położniczy jednego ze szpitali w Zagrzebiu. Matki z noworodkami owiniętymi w koce musiały wyjść na ulice. W innym ze szpital zniszczony został sufit na oddziale intensywnej terapii i także konieczna była ewakuacja. 

Wstrząsy były odczuwalne także w sąsiedniej Słowenii oraz w Bośni i Hercegowinie. Władze Słowenii poinformowały, że jedyna elektrownia atomowa w tym kraju, w Krsko, nie została dotknięta trzęsieniem ziemi.

UE pomoże Chorwacji

Unia Europejska deklaruje, że pomoże Chorwacji, którą nawiedziło trzęsienie ziemi. Komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz poinformował, że unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego jest w kontakcie z władzami Chorwacji.

Jesteśmy gotowi pomóc

- dodał. Także szef Rady Europejskiej Charles Michel napisał, że Unia jest gotowa zaoferować wsparcie.

Trzymajcie się dzielnie

- napisał na Twitterze szefa Rady Europejskiej.

Zobacz wideo Policja w Europie sprawdza stosowanie się obywateli do nowych przepisów
Więcej o:
Komentarze (94)
Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Ewakuacja szpitali, matki z dziećmi na ulicach. "Mamy dwa równoległe kryzysy"
Zaloguj się
 • hannes_k

  Oceniono 82 razy 56

  UE pomoże Chorwacji.
  Bo katolicka Polska - nie.
  Włochom, gdzie ludzie umierają tysiącami, wstrzymaliśmy transport maseczek, mimo że były zakupione przed zakazem.
  Uchodźcom nie pomagamy, bo to zagrożenie dla naszej wiary.
  Litwinów, Łotyszy i Estończyków stojących na granicy niemieckiej nie wpuściliśmy, mimo że chcieli dojechać do domów i mieliśmy ich centralnie w d**ie,
  Za to podlizujemy się Matce Boskiej w "nieustających modłach" , mamy gęby pełne frazesów o rechrystianizacji Europy i wyciągamy chciwie łapy po unijne pieniądze.
  Mały, podły, egoistyczny narodzik!

 • czechy11

  Oceniono 48 razy 24

  PISiwcy oczywiście nie pomogą bo te kanalie maja mordy pełne chrześcijańskich wartości -wiec kradną Włochom maseczki dla szpitali, Estończyków traktują jak śmieci kazac stać w 70 km korkach na granicy, uchodźcom też nie pomoga. Obrzydliwe moralne dno⚠⚠⚠⚠

 • boniface

  Oceniono 24 razy 20

  Tragedia. Współczuje wszystkim poszkodowanym.

 • magnetoplumbit

  Oceniono 12 razy 10

  Wedle informacji od kilku dni pojawialy sie coraz mocniejsze trzesienia zapowiadajace.

 • maadzik3

  Oceniono 17 razy 9

  Biedni Chorwaci! Wszyscy powinnismy ich wspomoc. Czy mozna jakis pomoc???

 • vomitorium1

  Oceniono 13 razy 7

  ” ... a betonowe płyty spadły na samochody.”
  poszkodowana
  jest też katedra
  (szpice 2 wież
  spadly z wysokości 100 m)

 • tgbrfv

  Oceniono 10 razy 6

  Może nie jest to czas na czepianie się słówek, ale pamiętam ze szkoły, że epicentrum jest na powierzchni, więc z definicji nie może być 10 km pod powierzchnią. Tamto centrum pod ziemią to hipocentrum.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX