Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Ewakuacja szpitali, matki z dziećmi na ulicach. "Mamy dwa równoległe kryzysy"

W niedzielę w Chorwacji doszło do trzęsienia ziemi. Zniszczonych zostało wiele budynków, w tym szpitali, które trzeba była ewakuować. Kraj zmaga się również z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. - Mamy dwa równoległe kryzysy, które są ze sobą sprzeczne - powiedział chorwacki premier.

Jak podaje Europejska agencja sejsmologiczna EMSC, w niedzielę o 6:23 w Chorwacji doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,3. W stołecznym Zagrzebiu zatrzęsły się budynki, wiele z nich zostało zniszczonych. Ulice śródmieścia były pełne śmieci, a betonowe płyty spadły na samochody. Epicentrum znajdowało się siedem kilometrów na północ od Zagrzebia na głębokości dziesięciu kilometrów.

Premier Andrej Plenkovic powiedział, że trzęsienie ziemi było największe w Zagrzebiu w ciągu ostatnich 140 lat. Wezwał obywateli do zachowania spokoju.

Mamy dwa równoległe kryzysy, które są ze sobą sprzeczne. (...) Postaramy się jak najszybciej oczyścić ulice

- powiedział cytowany przez "The NY Times" Plenkovic. Część Chorwatów, choć z powodu epidemii koronawirusa powinna być w domach, musiała je opuścić.

Wcześniej media podawały, że jest jedna ofiara śmiertelna - 15-letni chłopiec. Natomiast "The New York Times" za agencją Associated Press i chorwacki "Vecernji" informują, że to 15-latka, która znajduje się w stanie krytycznym, ale żyje. Lekarze walczą o jej życie.

Przez trzęsienie ewakuowano m.in. oddział położniczy jednego ze szpitali w Zagrzebiu. Matki z noworodkami owiniętymi w koce musiały wyjść na ulice. W innym ze szpital zniszczony został sufit na oddziale intensywnej terapii i także konieczna była ewakuacja. 

Wstrząsy były odczuwalne także w sąsiedniej Słowenii oraz w Bośni i Hercegowinie. Władze Słowenii poinformowały, że jedyna elektrownia atomowa w tym kraju, w Krsko, nie została dotknięta trzęsieniem ziemi.

UE pomoże Chorwacji

Unia Europejska deklaruje, że pomoże Chorwacji, którą nawiedziło trzęsienie ziemi. Komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz poinformował, że unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego jest w kontakcie z władzami Chorwacji.

Jesteśmy gotowi pomóc

- dodał. Także szef Rady Europejskiej Charles Michel napisał, że Unia jest gotowa zaoferować wsparcie.

Trzymajcie się dzielnie

- napisał na Twitterze szefa Rady Europejskiej.

Zobacz wideo Policja w Europie sprawdza stosowanie się obywateli do nowych przepisów
Więcej o: