Korea Północna twierdzi, że nie ma przypadków koronawirusa. Eksperci wątpią, a Trump gratuluje Kimowi

Władze Korei Północnej przekonują, że w ich kraju nie odnotowano przypadków zakażeń koronawirusem. Eksperci bardzo w to wątpią, ponieważ system ochrony zdrowia jest tam niewydolny, a ponad 10 mln osób cierpi z powodu niedożywienia. Donald Trump przyjmuje jednak deklaracje Kim Dzong Una i gratuluje mu w liście.

Ponad 160 krajów walczy z pandemią koronawirusa. Wśród nich nie ma Korei Północnej, a przynajmniej tak deklarują władze kraju. Specjaliści z Korei Południowej są jednak sceptyczni wobec zapewnień Pjongjangu. Źródła w Korei Północnej mówią, że wirus rozprzestrzenia się po kraju. - Nie sądzę, żeby dało się policzyć przypadki, bo system ochrony zdrowia w Korei Północnej jest mało zaawansowany - powiedział w rozmowie z Al Jazeerą Roh Kyoung-ho, lekarz ze szpitala w metropolii Seulu. 

Analitycy wskazują, że ostatni kontakt Kim Dzong Una z prezydentem południa Moon Jae-inem po miesiącach milczenia powinien niepokoić. Treść listu nie została ujawniona, ale podczas briefingu prasowego poinformowano, że zawarto w nim dobre życzenia, ale też obawy związane z pandemią. "Nagły ruch sprawia, że eksperci zastanawiają się, czy Korea Północna nie przygotowuje obecnie apelu o pomoc" - pisze portal. 

- Myślę, że Korea Północna prawdopodobnie przyjęłaby maski i środki do dezynfekcji albo respiratory lub inną formę pomocy medycznej. I uważam, że powinna tę pomoc otrzymać ze względów humanitarnych. Jednocześnie nie powinniśmy się łudzić, że taka pomoc będzie kartą przetargową w rozmowach o denuklearyzacji - ocenia Peter Ward, analityk, specjalista od Korei Północnej.

Zobacz wideo Paweł Kowal:

Stan wyjątkowy w Korei Północnej?

Sao Jae-pyoung, pochodzący z Korei Północnej aktywista, twierdzi, że słyszał o przypadkach COVID-19 na Północy. Co więcej, w kraju miał zostać ogłoszony stan wyjątkowy. - Słyszałem, że pierwszy przypadek zostały potwierdzony 27 stycznia, armia zamknęła drogi i przejazdy kolejowe, a ludzie nie mogą wychodzić na ulicę

Robert Lauler, wydawca poświęconego Korei Północnej serwisu Daily NK, powołując się na swoje źródła, przekazał, że w Korei Północnej 82 osoby są objęte kwarantanną, a 23 zmarły z powodu COVID-19. Zastrzegł jednak, że to informacje sprzed kilku tygodni. W ubiegłym tygodniu serwis opublikował artykuł w oparciu o raport wojskowy, z którego wynika, że 200 żołnierzy zmarło w związku z objawami, które występują po zakażeniu wirusem.

Przez niedożywienie może być gorzej niż w innych krajach 

Należy też podkreślić, że poza Pjongjangiem i Hamhung nie ma placówek, w których zwykli ludzie mogliby być leczeni. Większość miast nie ma nawet karetki.

Co więcej, przez powodzie i podtopienia ucierpiały zbiory rolnicze, dlatego ludzie cierpią z niedożywienia. Szacuje się, że niedobór żywności dotyczy ponad 10 milinów osób. - Biorąc pod uwagę niedożywienie i statystyki dotyczące chorób przewlekłych, można oceniać, że liczba ofiar śmiertelnych jest znacznie większa w Korei Północnej niż gdziekolwiek indziej - ocenia Peter Ward.  

Donald Trump jest pod wrażeniem wysiłków Kima 

Donald Trump zdaje się jednak wierzyć w deklaracje Kim Dzong Una o tym, że jego kraj jest wolny od pandemii. Prezydent USA przesłał do Korei Północnej osobisty list, w którym wyraził pragnienie zacieśnienie więzi między tymi krajami. Donald Trump zaoferował też Kim Jong Unowi pomoc w walce z epidemią. Jak podaje CNN, Trump miał napisać, że jest "pod wrażeniem wysiłków Kima w chronieniu swoich obywateli przed epidemią". 

Oficjalna północno-koreańska agencja poinformowała o tym, cytując siostrę Kim Jong Una. Kim Yo Jong stwierdziła, że przesłany list świadczy o silnej osobistej relacji Trumpa i północnokoreańskiego przywódcy. Uznała, że należy docenić to zwłaszcza teraz, w czasie pełnym trudności i wyzwań.

Więcej o:
Komentarze (116)
Korea Północna twierdzi, że nie ma przypadków koronawirusa. Eksperci wątpią, a Trump gratuluje Kimowi
Zaloguj się
 • slon2002

  Oceniono 42 razy 26

  Oczywiście, że nie ma przypadków zakażeń koronawirusem, bo wszyscy chorzy zatruli się grzybami, a ci, co nie chcieli jeść grzybów, zmarli z głodu.

 • olewca

  Oceniono 23 razy 23

  Proste i pewno prawdziwe - Tych czterech ktorzy przyjechali w tym czasie z zagranicy rozstrzrelano na miejscu, a samolot ktorym wracali nastepni - zestrzelili.
  Oni nawet bez zadnego systemu ochrony zdrowia beda mieli 0 zakazonych.

 • bob1959

  Oceniono 32 razy 22

  To prawie jak u nas.
  Kim Jar Kacz też twierdzi, że wszystko jest pod kontrolą...

 • wolak007

  Oceniono 24 razy 20

  Reżim polski czy reżim północnokoreański, technika kłamstwa ta sama!...

 • jantarski11

  Oceniono 20 razy 16

  Cynik i bandyta spotkał się z cynikiem idiotą. coraz więcej tej klasy rządzi światem

 • jestem_synem_roma

  Oceniono 23 razy 15

  Miarą dyktatury jest skala absurdalnej propagandy.

 • dariuszpelka88

  Oceniono 14 razy 14

  Sposób walki w Korei z Korona :)
  10:00 1 zarażony w Korei
  10:15 0 zarażonych w Korei
  10:20 1 zarażony w Korei
  10:35 0 zarażonych w Korei
  10:40 1 zarażony w Korei
  10:45 0 zarażonych w Korei
  11:00 1 zarażony w Korei
  11:15 0 zarażonych w Korei

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX