Głosowanie jednorazowym długopisem, komisja w rękawiczkach. W kilku polskich gminach trwają wybory

Mimo że w piątek ogłoszono w Polsce stan epidemii, w niedzielę w kilku gminach odbywają się wybory przedterminowe i uzupełniające. Komisje stosują nadzwyczajne środki ostrożności - ich członkowie noszą maseczki i rękawiczki, a głosujący używają jednorazowych długopisów.

W kilku polskich gminach trwają wybory uzupełniające i przedterminowe. Nie zostały przełożone, ponieważ można to zrobić dopiero wtedy, gdy wprowadzony zostanie stan klęski żywiołowej lub stan nadzwyczajny. Ze względu na nietypowe okoliczności spowodowane szybko rozprzestrzeniającym się koronawirusem i obowiązującym od piątku stanem epidemii członkowie komisji zakładają maseczki i rękawiczki. Dla głosujących przygotowano natomiast długopisy jednorazowego użytku.

"Te wybory powinny być przesunięte"

W gminie Wierzchlas (woj. łódzkie) wyborcy przedterminowo wybierają wójta. Lokale wyborcze są tam czynne od 7:00 do 21:00.

Moim zdaniem te wybory powinny być przesunięte, natomiast prawo wyborcze w Polsce jest mało elastyczne

- mówił przed weekendem pełniący obowiązki wójta gminy Wierzchlas Leszek Gierczyk.

Ze względu na panującą epidemię koronawirusa zostaną zastosowane szczególne obostrzenia sanitarne m.in. jednorazowe rękawiczki, jednorazowe długopisy, itp.

- czytamy na Facebooku gminy.

W województwie łódzkim odbywają się wybory jeszcze w dwóch innych gminach - mieszkańcy wybierają radnego w gminie Pątnów i dwóch radnych w gminie Strzelce Wielkie. W tej ostatniej wyborcy nie będą musieli wyjść z domu i iść do lokali wyborczych. Do każdego z dwóch mandatów zgłosił się tylko jeden kandydat, więc obydwa miejsca radnych zostaną obsadzone.

Jestem w stałym kontakcie z wójtami i z osobą pełniącą funkcję wójta, i wiem, że zostały kupione odpowiednie środki zabezpieczające dla komisji obwodowych. Czyli maseczki, rękawiczki jednorazowe i długopisy jednorazowe dla wyborców. Będą też reglamentowane wejścia do lokali, ograniczane do jednej lub kilku osób

- podsumował w rozmowie z Polsat News dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Sieradzu Tadeusz Brzozowski.

Pozostałe województwa

Druga tura wyborów na wójta odbywa się w Jarosławiu (województwo podkarpackie). Pierwsza miała miejsce 8 marca, czyli przed wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

W Białej Piskiej (woj. warmińsko-mazurskie) odbędą się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w okręgu wyborczym nr 15. Mieszkańcy spośród trzech kandydatów wybiorą jednego radnego.

Czytaj także: Francja. 600 lekarzy chce postawić premiera przed Trybunałem Stanu. Za organizację wyborów w czasie epidemii

Wybory bez głosujących

W gminach Górno i Łączna (woj. świętokrzyskie) zarejestrowano po jednym kandydacie, co oznacza, że wybory się odbywają, ale bez głosowania.

W dniu wyborów gminne komisje wyborcze spotykają się i sporządzają protokół wyborów

- powiedział w rozmowie z Polsat News. dyrektor Delegatury KBW w Kielcach Adam Michcik.

Wybory uzupełniające do Rady Gminy Boguty-Pianki (woj. mazowieckie) również odbędą się bez głosujących. Zgłosiła się jedna kandydatka, więc po zebraniu wymaganej ilość podpisów, niezbędnych do zarejestrowania komitetu, automatycznie została radną.

Nie odbędą się natomiast wybory uzupełniające do Rady Gminy Stryszów (woj. małopolskie). Kandydaci zrezygnowali, więc głosowanie odbędzie się w innym terminie. Na razie mandat pozostaje nieobsadzony.

Zobacz wideo Jak bardzo koronawirus może uderzyć w polską gospodarkę w drugim kwartale i całym 2020 roku?
Więcej o:
Komentarze (104)
Głosowanie jednorazowym długopisem, komisja w rękawiczkach. W kilku polskich gminach trwają wybory
Zaloguj się
 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 47 razy 43

  10.04.2010 - po trupach do władzy
  10.05.2020 - po trupach do władzy

 • wdechwydech

  Oceniono 36 razy 32

  Kopiowane z grupy "Pulmonolog tylko o COV19", pisze lekarz: "Jestem lekarzem i mam już dość udawania!
  Polskie dane to ściema, pokazują ok 5%prawdy .
  W Polsce trwa program IRAN PLUS!! Jedyny jaki będzie skutecznie przeprowadzony ! SANEPID UTRUDNIA LEKARZOM POBIERANIE BADAŃ, ŻEBY POBRAĆ BADANIE TRZEBA MIEĆ ZGODĘ DYREKCJI.... TO JEST JAKIŚ ŻART !!! Na wyniki czeka się kilka dni.
  Wiem co się dzieje w Pomorskich Szpitalach i nie tylko, to się dzieje w całej Polsce ! To jest dno, drżenie o własne stołki, polityczne lizusostwo, głupota urzędników . To co do mnie dochodzi od moich znajomych pracujących w całej Polsce to woła o pomstę do nieba. To będzie kosztować życie wielu pacjentów i personelu. Śmieszne.....bardziej boicie się o swoje stołki niż życie....To jest jakaś farsa , ściema, improwizacja, głupota, bezmyślność i kiedyś mam nadzieje za to odpowiecie!
  Zmuszacie ludzi do misji samobójczych !!!
  Ta telewizyjna propaganda sukcesu nijak się ma rzeczywistości.
  Swoją miałkością i niekompetencją stanowicie zagrożenie dla ludzi....
  Krew mnie powoli zalewa, nie chcę żeby umierali moi bliscy, znajomi, koleżanki i koledzy .....
  SIEDZCIE W DOMACH , WYCHODZĄC UBIERAJCIE MASKI !
  Zapraszam na grupę #pulmonolog- tylko o Covid19"

 • johang28

  Oceniono 27 razy 27

  Co za gnoje pisowskie, tak narażać ludzi, to nie do pojęcie, jak można być tak nieodpowiedzialnym. Ewidentnie została złamana konstytucja, która gwarantuje równe prawa wyborcze dla wszystkich, jak, np. ktoś ma kwarantannę w domu to nie może głosować, bo jak wyjdzie z domu to kara 30 tys. zł. PISUAR = DEBIL !!!

 • chi-neng

  Oceniono 33 razy 27

  Chore psychicznie władze, opętane utrzymaniem się przy ‘korycie’, kosztem ‘jazdy na trumnach’.
  Niczym w 2015, gdy obalali i przejmowali władzę, jazdą na trumnach ofiar katastrofy samolotowej, do której sami doprowadzili.

 • Mr. X

  Oceniono 33 razy 25

  I co tu komentować?
  ....
  W zasadzie ci, którzy nie mogą zagłosować z powodu obowiązkowej kwarantanny, to zagodnie z Konstytucją RP mogą zaskarżyć wybory.
  Art. 62 i 80

 • tomasz.rey

  Oceniono 24 razy 22

  PiS stanie przed sądem.

 • wpm1

  Oceniono 24 razy 22

  Widok starszych osób w lokalach wyborczych, osób z grupy największego ryzyka, pokazany przed chwilą w tv - przerażający! Zgroza!

 • 20portal

  Oceniono 21 razy 21

  Gminy zwracały się o decyzje w sprawie przełożenia wyborów. Pan premier (2 razy skazany prawomocnym wyrokiem za kłamstwa publiczne) odmówił.
  Oto Polska ... myśl polityczna.

 • js08836

  Oceniono 25 razy 21

  To jakiś kabaret. Frekwencja pewnie wyniesie niecały 1 %. Tym powinna zająć się prokuratura.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX