Głosowanie jednorazowym długopisem, komisja w rękawiczkach. W kilku polskich gminach trwają wybory

Mimo że w piątek ogłoszono w Polsce stan epidemii, w niedzielę w kilku gminach odbywają się wybory przedterminowe i uzupełniające. Komisje stosują nadzwyczajne środki ostrożności - ich członkowie noszą maseczki i rękawiczki, a głosujący używają jednorazowych długopisów.

W kilku polskich gminach trwają wybory uzupełniające i przedterminowe. Nie zostały przełożone, ponieważ można to zrobić dopiero wtedy, gdy wprowadzony zostanie stan klęski żywiołowej lub stan nadzwyczajny. Ze względu na nietypowe okoliczności spowodowane szybko rozprzestrzeniającym się koronawirusem i obowiązującym od piątku stanem epidemii członkowie komisji zakładają maseczki i rękawiczki. Dla głosujących przygotowano natomiast długopisy jednorazowego użytku.

"Te wybory powinny być przesunięte"

W gminie Wierzchlas (woj. łódzkie) wyborcy przedterminowo wybierają wójta. Lokale wyborcze są tam czynne od 7:00 do 21:00.

Moim zdaniem te wybory powinny być przesunięte, natomiast prawo wyborcze w Polsce jest mało elastyczne

- mówił przed weekendem pełniący obowiązki wójta gminy Wierzchlas Leszek Gierczyk.

Ze względu na panującą epidemię koronawirusa zostaną zastosowane szczególne obostrzenia sanitarne m.in. jednorazowe rękawiczki, jednorazowe długopisy, itp.

- czytamy na Facebooku gminy.

W województwie łódzkim odbywają się wybory jeszcze w dwóch innych gminach - mieszkańcy wybierają radnego w gminie Pątnów i dwóch radnych w gminie Strzelce Wielkie. W tej ostatniej wyborcy nie będą musieli wyjść z domu i iść do lokali wyborczych. Do każdego z dwóch mandatów zgłosił się tylko jeden kandydat, więc obydwa miejsca radnych zostaną obsadzone.

Jestem w stałym kontakcie z wójtami i z osobą pełniącą funkcję wójta, i wiem, że zostały kupione odpowiednie środki zabezpieczające dla komisji obwodowych. Czyli maseczki, rękawiczki jednorazowe i długopisy jednorazowe dla wyborców. Będą też reglamentowane wejścia do lokali, ograniczane do jednej lub kilku osób

- podsumował w rozmowie z Polsat News dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Sieradzu Tadeusz Brzozowski.

Pozostałe województwa

Druga tura wyborów na wójta odbywa się w Jarosławiu (województwo podkarpackie). Pierwsza miała miejsce 8 marca, czyli przed wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

W Białej Piskiej (woj. warmińsko-mazurskie) odbędą się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w okręgu wyborczym nr 15. Mieszkańcy spośród trzech kandydatów wybiorą jednego radnego.

Czytaj także: Francja. 600 lekarzy chce postawić premiera przed Trybunałem Stanu. Za organizację wyborów w czasie epidemii

Wybory bez głosujących

W gminach Górno i Łączna (woj. świętokrzyskie) zarejestrowano po jednym kandydacie, co oznacza, że wybory się odbywają, ale bez głosowania.

W dniu wyborów gminne komisje wyborcze spotykają się i sporządzają protokół wyborów

- powiedział w rozmowie z Polsat News. dyrektor Delegatury KBW w Kielcach Adam Michcik.

Wybory uzupełniające do Rady Gminy Boguty-Pianki (woj. mazowieckie) również odbędą się bez głosujących. Zgłosiła się jedna kandydatka, więc po zebraniu wymaganej ilość podpisów, niezbędnych do zarejestrowania komitetu, automatycznie została radną.

Nie odbędą się natomiast wybory uzupełniające do Rady Gminy Stryszów (woj. małopolskie). Kandydaci zrezygnowali, więc głosowanie odbędzie się w innym terminie. Na razie mandat pozostaje nieobsadzony.

Zobacz wideo Jak bardzo koronawirus może uderzyć w polską gospodarkę w drugim kwartale i całym 2020 roku?
Więcej o: