Koronawirus. Maseczki przeznaczone dla Lacjum zablokowane w Polsce? MSZ dementuje

Maseczki ochronne zakupione przez region Lacjum zostały zatrzymane przez polskie służby celne. Wywołało to oburzenie lokalnych władz. We włoskich szpitalach brakuje środków sanitarnych. Polskie MSZ zdementowało te informacje.

Aktualizacja 23.03 - Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdementowało informację o zablokowaniu transportu maseczek

Jak podaje "La Repubblica", polskie służby celne zatrzymały 23 tysiące maseczek ochronnych kupionych w Polsce w związku z pandemią koronawirusa. Miały one zostać dostarczone do szpitali w Rzymie i całym regionie Lacjum. Upragnione maski dla lekarzy i pielęgniarek stały się kwestią dyplomatyczną - pisze dziennik.

To sprawa poważna i absurdalna, że na odprawie celnej w Polsce zatrzymano 23 tysiące maseczek typu FFP2 kupionych przez region Lacjum. To niespotykanie poważny fakt, o którym natychmiast poinformowaliśmy krajową Obronę Cywilną

- powiedział Alessio D'Amato, szef wydziału ds. służby zdrowia we władzach regionalnych. Przedstawiciele Lacjum o całym zajściu poinformowali również ministerstwo spraw zagranicznych.

Włochy. System na granicy załamania. Rozpaczliwy apel lekarzy: Tak samo będzie u was, jeśli nic nie zrobicie >>>

Maski potrzebne od zaraz

Maseczki we Włoszech są potrzebne od zaraz. Szpitale prosiły o nie od wielu dni. Władze Lacjum starają się je kupić zarówno od producentów włoskich, europejskich, jak i światowych. Jak dodał Alessio D'Amato, Lacjum ma nadzieję, że maseczki zostaną oddane Włochom.

20 marca wprowadzono w Polsce stan epidemii. Zgodnie z tym rozporządzeniem na wywóz z kraju produktów takich jak ochronne gogle, kombinezony, maseczki, ochraniacze na buty, rękawiczki i środki do dezynfekcji jest możliwy tylko po poinformowaniu o tym wojewody. Ten z kolei może zawnioskować do premiera o zakaz wywozu.

Zobacz wideo Piękna akcja. Włoscy policjanci klaszczą w podzięce dla lekarzy i pielęgniarek

Koronawirus we Włoszech. Cała produkcja zawieszona

Premier Włoch Giuseppe Conte w sobotę późnym wieczorem ogłosił, że rząd wstrzymuje całą działalność produkcyjną na terenie całego kraju poza niezbędną. We Włoszech w ciągu jedna doby zmarło blisko 800 osób zarażonych koronawirusem, najwięcej od początku epidemii

Od kilku dni tego kroku domagali się od rządu szefowie północnych regionów Włoch, najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. Mimo kataklizmu na uprzemysłowionej północy do wczoraj działała ponad połowa fabryk. Decyzja rządu oznacza, że będą działać tylko te fabryki i zakłady produkcyjne, które posiadają strategiczne znaczenie i są niezbędne dla funkcjonowania kraju. Premier Conte poinformował o decyzji rządu w wystąpieniu telewizyjnym. - To najtrudniejszy kryzys, jaki kraj przeżywa od końca II wojny światowej. W tych ciężkich dniach musimy się zmierzyć z wiadomościami i obrazami, które nas głęboko ranią”. Zapewnił, że produkcja żywności i niezbędnych artykułów będzie kontynuowana, a sklepy i apteki będą nadal otwarte - mówił.

Więcej o:
Komentarze (1060)
Koronawirus. Maseczki przeznaczone dla Lacjum zablokowane w Polsce. "To sprawa absurdalna"
Zaloguj się
 • k_turska

  Oceniono 169 razy 103

  Jeżeli to prawda, kolejmy powód aby się wstydzić że jest się Polakiem.

 • maaac

  Oceniono 104 razy 76

  Jak widać władze narzucone Polsce daje newsami przez Kreml dalej pilnie dbają by nasz kraj miał jak najwięcej wrogów.

 • czarna_brygada09

  Oceniono 80 razy 56

  Decyzja w tej sprawie wyznaczy poziom zbydlęcenia władz Wolski.

 • ziaburek

  Oceniono 73 razy 49

  A dlaczego tych maseczek nie zakupił wcześniej polski rząd? Zbyt duże zapasy mieliśmy? Bo przecież rządzący twierdzą, że przygotowani byliśmy na koronawirusa...

 • szczypta_81

  Oceniono 64 razy 48

  Ludzie, co z wami? We Włoszech masowo umierają ludzie, już prawie 1000 osób dziennie. Kilka tysięcy pracowników służby zdrowia jest zarazona. U nas sytuacja nie jest tak dramatyczna, ale może za miesiąc będzie. Co jeśli jakiś kraj wtedy zablokuje zamówione przez Polskę maseczki?

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 60 razy 44

  Nam w latach 70-90 podały rękę wszystkie kraje Europy, gdy byliśmy w potrzebie.
  Dziś wypinamy się na Litwinów, Ukraińców, Estończyków, Niemców, Francuzów ...

  Jeśli nie pogonimy tego pisowskiego bydła, to ZNISZCZĄ POLSKĘ nieodwracalnie ..

 • fakiba

  Oceniono 63 razy 43

  Trzeba było napisać na zamówieniu że to dla Watykanu , w zębach pis by je dostarczył i kasy nie chciał , cały pis .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX