Koronawirus w USA. Rządowa agencja zatwierdziła nowy test. Ma dawać wynik w ciągu 45 minut

Szybki wzrost liczby zarażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych. Stwierdzono tam już ponad 26 tysięcy infekcji. Prezydent Donald Trump ogłosił stan Nowy Jork miejscem klęski co umożliwi zwiększenie pomocy federalnej dla tego stanu. Równocześnie amerykański rząd zatwierdził do użycia szybki test na koronawirusa.

Stany Zjednoczone są już na trzecim miejscu na świecie pod względem liczby przypadków koronawirusa - za Chinami i Włochami. W całym kraju odnotowano ponad 27 tys. zakażeń, a zmarło ponad 300 osób. Głównym ogniskiem choroby jest stan Nowy Jork gdzie stwierdzono prawie połowę wszystkich infekcji. Władze miasta przygotowują dodatkowe miejsca w szpitalach. Gubernator Andrew Cuomo zapowiedział zakup dodatkowych 6 tysięcy respiratorów. Dzięki ogłoszeniu w Nowym Jorku stanu klęski możliwe będzie skierowanie tam dodatkowych funduszy oraz większe wsparcie Agencji Zarządzania Kryzysowego.

Zobacz wideo Borys Budka: Prezydent nie ma prawa narażać ludzi, którzy pracują przy jego wizytach

Koronawirus. Test da wynik w 45 minut

Rosnąca liczbę zdiagnozowanych infekcji w USA tłumaczy się nie tylko rozprzestrzenianiem się wirusa ale także znaczącym zwiększeniem liczby testów. Według wiceprezydenta Mike’a Pence'a w całym kraju przeprowadzono ich już 200 tysięcy, choć na razie jest to zdecydowanie mniej niż wynosi krajowy popyt na testy.

Ich liczba może zostać, gdyż Federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do użytku wyprodukowany przez firmę Copheid z Doliny Krzemowej test, który daje wynik w ciągu 45 minut. Testy trafią na rynek pod koniec tygodnia. Na razie nie wiadomo jak wiele.

Wiceprezydent z negatywnym wynikiem testu

Biały Dom poinformował tymczasem, że test na koronawirusa, któremu poddano wiceprezydenta Mike’a Pence’a i jego żonę Karen dał wynik negatywny. Test przeprowadzono po stwierdzeniu infekcji u jednego z pracowników biura wiceprezydenta.

Więcej o:
Komentarze (108)
Koronawirus w USA. Rządowa agencja zatwierdziła nowy test. Ma dawać wynik w ciągu 45 minut
Zaloguj się
 • jestem_synem_roma

  Oceniono 49 razy 37

  Skoro polski oddział Kościoła Katolickiego robi tyle dobrych rzeczy (wg własnych twierdzeń) to może przekaże kilka skromnych milionów złotych z tego, co otrzymał przez ostatnie lata od wiernych na szpitale w potrzebie?

  Pytam, bo do tej pory nie słyszałem o żadnej takiej inicjatywie i jestem zdziwiony, że tak dobra i wspaniała instytucja jeszcze tego nie zrobiła. Podobne przemyślenie tyczy się samego Watykanu. Czy ktoś słyszał o jakiejś inicjatywie wprost ze Stolicy Apostolskiej, która miałaby pomóc w obliczu globalnej pandemii?

 • zwyklaosoba

  Oceniono 34 razy 22

  Trump ogłosił 20 milionowy stan miejscem klęski ? Da się ? Da.
  Ale u nas strateg tysiąclecia wykombinował, że jak nie będziemy robili dużo testów to społeczeństwo, sorrki, ciemny lud łyknie, że wybory mogą się odbyć bez problemu. Jakim gnojem, żeby nie napisać mentalnym zbrodniarzem, trzeba być, by przedkładać własne ambicje polityczne nad tysiące ludzkich dramatów ?
  I jakim gnojem lub idiotą trzeba być, by to popierać i nie protestować ? Ci w III Rzeszy też nie widzieli nic zdrożnego w wiwatowaniu na cześć Adolfa.

 • policzna

  Oceniono 23 razy 17

  Oprócz tego Amerykanie zatwierdzili w błyskawicznym tempie 2 testy z firm Roche i Thermo Fisher Scientific dające wyniki w ciągu ~4 godzin. Produkcja planowana to kilka milionów testów DZIENNIE.
  Narzędzia są, tylko wydaje się, że w Polsce nie ma woli politycznej do szerokiego prowadzenia testów mimo że izolacja zarażonych do klucz do spowolnienia epidemii.
  Ograniczanie liczby testów i brak środków ochrony osobistej to największe zagrożenia w Polsce.
  Kolejne orędzia Dudy nic nie pomogą żeby ograniczyć epidemię.
  Samo ograniczenie przemieszczania się ludzi nie jest wystarczające.
  Rządzącym wydaje się, że wystarczy pościemniać w telewizji i jakoś to będzie. Nie, nie będzie.

 • hunkyyankee

  Oceniono 18 razy 8

  Czekam na datek polskiego kościoła katolickiego na rzecz leczenia koronawirusa

 • fakiba

  Oceniono 32 razy 8

  Jakie testy , jaki wirus , Trump mówił że to zagrywka polityczna i żadnego wirusa nie ma . Późno ale dotarło do pustego baniaka .

 • Wojciech Joński

  Oceniono 19 razy 7

  Trzy tygodnie temu pisałem , że są już tzw szybkie testy . A u nas co ? JAJCO !

 • hunter54

  Oceniono 11 razy 5

  Dobra wiadomość , w morzu złych wiadomości.

 • onlyobserver

  Oceniono 3 razy 3

  Firma nazywa sie Cepheid nie Copheid. Firma znajduje sie w miejscowosci Sunnyvale w
  Krzemowej Dolinie. Wyprodukuja kilka milionow zestawow testowych w przeciagu kilku miesiecy. Pierwsze dostarcza 30 marca. Sa obecnie w USA inne firmy na rynku, ktore rowniez produkuja zestawy do testow. Thermo Fisher ma wyprodukowac dodatkowych kilka milionow zestawow w dwa tygodnie. LabCorp moze wykonac 20,000 testow dziennie. Sa tez firmy Quest Diagnostics i LabCorp ktore wykonuja kilka tysiecy testow dziennie.
  Co jest cennym wynalazkiem w przypadku firmy Cepheid jest to, ze test moze zostac wykonany w krotkim czasie (~45 min).

 • niktalboktos

  Oceniono 11 razy 3

  Za parę miesięcy spora częśc Polaków sprawdzi sobie obecność przeciwciał na COVOD-19 przy okazji badań morfologii krwi i wtedy okaze sie ze połowa społeczeństwa juz była zakazna tym wirusem.... "eksperci" będa udawać zdziwienie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX