Włochy. System na granicy załamania. Rozpaczliwy apel lekarzy: Tak samo będzie u was, jeśli nic nie zrobicie

System ochrony zdrowia w Lombardii może się załamać z powodu licznych nowych zakażeń koronawirusem. Ten włoski region jest najbardziej dotknięty pandemią. Gubernator Attilio Fontana zwrócił się do rządu z apelem o pomoc i drastyczne zaostrzenie środków bezpieczeństwa. Lekarze z kolei - jak sami mówią - są na wojnie, a sytuacja w szpitalach jest katastrofalna.

W Lombardii w ciągu doby zmarło ponad 500 osób. Stwierdzono ponad 3 tysiące nowych zakażeń. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Bergamo i w Brescii. W regionie może zabraknąć miejsc na oddziałach intensywnej terapii.

Jednocześnie w Lombardii pracuje nadal ponad połowa fabryk. Lokalne władze domagają się, aby rząd nakazał je natychmiast zamknąć i zaangażował wojsko, które pomogłoby policji w walce z łamaniem zakazu opuszczania mieszkań bez powodu. W ciągu tygodnia na terenie Włoch odnotowano ponad 50 tysięcy takich wykroczeń.

Lekarze mówią o katastrofie i tsunami

Dziennikarze Sky News odwiedzili jeden ze szpitali w Lombardii, gdzie rozmawiali z przemęczonymi lekarzami i obserwowali ich walkę z koronawirusem. W szpitalu w Cremonie reporterzy widzieli też rzędy ustawionych w kaplicy trumien z ciałami osób, które - ze względu na całkowitą kwarantanne - nie mogły nawet pożegnać się ze swoimi bliskimi. 

"System jest o krok od załamania, tak samo lekarze. Ale nie poddają się. Nie są na pierwszej linii frontu w tej wojnie, są jedyną linią" - czytamy w Sky News. - Nie potrafię powiedzieć jak się teraz czuję. To jest wojna, to jest katastrofa - powiedziała dziennikarzom dr Leonor Tamayo. - Jest bardzo niebezpieczne. Mamy tu katastrofę, tsunami. Pracujemy 12 godzin dziennie. Idziemy na kilka godzin do domu i wracamy do pracy, bo jesteśmy tu dla pacjentów - dodała. 

Zobacz wideo Piękna akcja. Włoscy policjanci klaszczą w podzięce dla lekarzy i pielęgniarek

Z kolei dr Emauela Catenacci, wykształcenia neurochirurg, dziś pracująca na oddziale intensywnej opieki, poprosiła dziennikarzy o apel do świata. - Zatrzymajcie się - izolujcie ludzi, zaprzestańcie wszelkich kontaktów, bo inaczej sytuacja będzie jak tsunami, które przybiera na sile i w końcu eksploduje - mówiła. 

- Nie myślcie, że to się dzieje tylko tutaj i nie wydarzy się nigdzie indziej. Tak samo będzie u was, jeśli nie zrobicie nic, by zatrzymać epidemię - ostrzegała.

Więcej o:
Komentarze (339)
Włochy. System na granicy załamania. Rozpaczliwy apel lekarzy: Tak samo będzie u was, jeśli nic nie zrobicie
Zaloguj się
 • magnetoplumbit

  Oceniono 156 razy 122

  A tymczasem Adrian, Pinokio i kryptogej z Zoliborza radosnie twierdza, ze nic sie takiego nie dzieje i wybory za 6 tygodni moga sie spokojnie odbyc...

 • traszka777

  Oceniono 99 razy 87

  Jeśli myślicie, że u nas będzie gorzej, to macie rację. Włoska służba zdrowia jest 20 lat przed naszą i nie daje rady. Nasze zasieki padną po kilkunastu dniach. Cóż z tego, że mamy wspaniałych lekarzy, skoro jest ich tak mało? Ale lepiej dać 10 mld na ku...zję, prawda Adrian?

 • jacek.placek.pl

  Oceniono 97 razy 83

  "Jeśli nie zrobicie nic, by zatrzymać epidemię - ostrzegała."

  Ja wiem. Zróbmy wybory!
  Tak jak mówił jeden szeregowy poseł.

 • valderama80

  Oceniono 72 razy 62

  U nas nie będzie tak samo, będzie gorzej. Sytuacja w służbie zdrowia bez koronowirusa jest krytyczna. Jak sprawdzi się scenariusz włoski to pozostanie tylko modlitwa...

 • el.pistolero

  Oceniono 49 razy 43

  Jak to, przecież nasz kieszonkowy wieszcz narodowy twierdzi, że nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić wybory.

 • Lui Pi

  Oceniono 43 razy 41

  A u nas cyniczny starzec, który g.wno wie jaka jest skala epidemii (w internecie nie sprawdzi, bo nie umie, Sky News nie posłucha, bo języków nie zna) wyczuł ponownie okazję, żeby na krzywdzie posiąść władzę absolutną. Proszę Państwa! Wszyscy dzisiaj lecimy tupolewem z pilotem Kaczyńskim. Tylko, że tym razem liczba ofiar będzie większa.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 48 razy 40

  U nas będzie o wiele lepiej. Po prostu jeszcze bardziej ograniczy się robienie testów. I będzie mona wystąpić na kolejnej konferencji prasowej.

 • coelka

  Oceniono 37 razy 35

  I nas ludzie szpitala nawet nie zobaczą, nie doczekają się na test i będą umierać w domu bez pomocy a w akta wpisze się zapalenie płuc.

 • arreis65

  Oceniono 36 razy 32

  jakie to szczęście, że nad nami czuwają i dbają o nasze zdrowie : dureń andżej duda, kłamca szmateusz morawiecki oraz w szczególności kanalia jarosław kaczyński !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX