Prezydent zapowiedział rozwiązania antykryzysowe dla przedsiębiorców. Zwolnienie z ZUS i dopłaty do pensji

Prezydent Andrzej Duda ogłosił zmiany w projekcie tzw. tarczy antykryzysowej, które mają pomóc przedsiębiorcom w czasie pandemii koronawirusa. Chodzi o zwolnienie z płacenia składek ZUS i wsparcie dla firm, które nie zwolnią pracowników.

Prezydent spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrą Jadwigą Emilewicz, prezeską ZUS Gertrudą Uścińską i prezeską Banku Gospodarstwa Krajowego Beatą Daszyńską-Muzyczką. - Dyskutowaliśmy nad zmianami w projekcie [tarczy antykryzysowej]. Uznałem, że wprowadzenie trwałego zwolnienia, takiego, że przez 3 miesiące będzie można nie zapłacić składek ZUS i nie będzie trzeba potem tych składek płacić, musi zostać wpisane do ustawy. Po to, żeby była gwarancja, żeby ten koszt nie obciążał samozatrudnionych i przedsiębiorców zatrudniających do 9 osób - powiedział Duda na briefingu prasowym. 

Po dyskusji ustalono, że zwolnieni z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące będą wszyscy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, których przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 r.

Tarcza antykryzysowa przewiduje również dopłaty dla firm, które utrzymają poziom zatrudnienia w najbliższych miesiącach. Prezydent tłumaczył, że utrzymanie miejsc pracy przekłada się na codzienny byt polskich rodzin. Jak mówił, wszystkim firmom, które utrzymają miejsca pracy, państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 procent średnieo wynagrodzenia. Prezydent dodał, że według szacunków ekspertów te rozwiązania będą kosztowały około 13 miliardów złotych miesięcznie.

Duda: w Polsce lepiej niż w innych krajach

Duda podkreślał, że Polska proponuje swoim przedsiębiorcom wsparcie większe niż inne kraje. - To jest więcej na przykład, niż zaproponowano przedsiębiorcom i pracownikom na Węgrzech, dlatego, że tamto rozwiązanie ma charakter branżowy, a u nas ma charakter powszechny - mówił prezydent.

Wyraził też nadzieję, że choć "koszty sytuacji dotkną nas wszystkich, to dzięki wspólnemu działaniu podołamy temu niebezpieczeństwu, z którym się dzisiaj stykamy".

Tarcza antykryzysowa z dobrymi ocenami

Zaproponowany przez rządzących pakiet działań osłonowych mających łagodzić negatywne skutki koronawirusa dla polskiej gospodarki - tak zwaną tarczę antykryzysową - pozytywnie ocenia 67 procent Polaków. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.pl.

Portal podaje, że 25 procent badanych ocenia ją "zdecydowanie dobrze", a 42 procent "raczej dobrze". Złe zdanie na temat rządowego pakietu działań ma 22 procent respondentów. "Raczej źle" ocenia je 13 procent ankietowanych, a "zdecydowanie źle" 9 procent. Zdania na ten temat nie miało 11 procent badanych.

Pomoc państwa dla przedsiębiorców to jeden z elementów zaproponowanego przez rządzących pakietu działań osłonowych, mających łagodzić negatywne skutki koronawirusa dla polskiej gospodarki. Wartość tak zwanej tarczy antykryzysowej ma wynieść około 212 miliardów złotych. Na pakiet składa się pięć filarów: ochrona miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

Więcej o:
Komentarze (391)
Prezydent zapowiedział rozwiązania antykryzysowe dla przedsiębiorców. Zwolnienie z ZUS i dopłaty do pensji
Zaloguj się
 • swiatbeztroli777

  Oceniono 90 razy 76

  Czy ktoś wierzy złodziejowi co szpitalom 2 mld ukradł żeby się koryta trzymać chyba tylko idiota

 • srv14

  Oceniono 69 razy 61

  Od kiedy to prezydent RP ma uprawnienia przysługujące RM i czy zwykłym zbiegiem okoliczności jest to ,że Adrian objął funkcje rzecznika rządu RP na niecałe 2 miesiące przed terminem wyborów?

 • dziadek_stefan

  Oceniono 47 razy 43

  Jak partia mówi że weźmie to weźmie. Jak partia mówi że da to mówi

 • magda_breslau

  Oceniono 57 razy 43

  2 miliardy na partyjna propagande.

  40 milionow zabranych strazy pozarnej na nas w czasach epidemii.

  To mowi PiSy o was wszystko, co potrzebuje wiedziec.

 • threemen

  Oceniono 43 razy 39

  Kosztem rządu robi sobie kampanię prezydencką. Gospodarka to nie są jego prerogatywy. Zna się na tym jak wilk na gwiazdach.

 • nutka7.17

  Oceniono 42 razy 38

  A ten ciągle coś "zapowiada, ogłasza, obwieszcza", chociaż guano może.

 • lk10

  Oceniono 33 razy 29

  Ten człowiek i cała pisowska sekta z mistrzem zła na czele to największe nieszczęście mojej Ojczyzny . Szkoda że ogłupiony naród tego nie rozumie. Jak zrozumie będzie za późno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX