Dobra wiadomość o koronawirusie przybywa z Chin. Powtórna infekcja prawdopodobnie nie jest możliwa

Makaki królewskie będące nosicielami wirusa SARS-Cov-2 mają przeciwciała, które je skutecznie chronią przed powtórnym zakażeniem - tak wynika z prób przeprowadzonych na zwierzętach przez chińskich naukowców.

Tak wynika ze wstępnych badań opublikowanych przez portal bioRxive.org prowadzony przez Cold Spring Harbor Laboratory, instytucję badawczą non-profit. Informacja została rozpowszechniona przez użytkowników Twittera na całym świecie. Napisał o tym m.in. Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia w latach 2015-2017. - Nie ma reinfekcji koronawirusem, a więc jednak przeciwciała wytworzone u ozdrowieńców skutecznie zapobiegają ponownemu zakażeniu - napisał Łanda. 

Ze względu na zbieżność genomu makaków i ludzi, wyniki takich eksperymentów zawsze są podobne w przypadku obu gatunków naczelnych.

To bardzo pomyślna wiadomość, bo w ostatnich dniach do opinii publicznej docierały groźnie brzmiące informacje o przypadkach powtórnie zakażonych pacjentów wypuszczonych po wyzdrowieniu ze szpitali w Chinach.

Z przeprowadzonych badań wynika, że alarmujące wiadomości musiały zrodzić się z błędnej diagnozy, a wcześniejsze podejrzenia naukowców o niemożliwości powtórnego zachorowania, są prawdziwe.

W Chinach epidemia koronawirusa jest w odwrocie

Taka informacja ma duże znaczenie, bo może świadczyć o tym, że Chińczycy zdołali opanować epidemię. Wytworzone przez organizmy przeciwciała skutecznie chronią przed nawrotem choroby.

Nowa mutacja wirusa SARS - SARS-Cov-2, która jest przyczyną aktualnej pandemii, nie została jeszcze dokładnie zbadana przez lekarzy i naukowców. Każdego dnia dowiadujemy się o nim czegoś nowego. Jest to efekt zarówno uważnej obserwacji pacjentów przez lekarzy, jak i wzmożonych wysiłków środowiska naukowego na całym świecie, które desperacko stara się rozpoznać słabe strony wirusa.

Wyniki najnowszych badań rozwiewają liczne wątpliwości i mogą być ważnym krokiem na drodze do opracowania skutecznej szczepionki.

Więcej o: