Dobra wiadomość o koronawirusie przybywa z Chin. Powtórna infekcja prawdopodobnie nie jest możliwa

Makaki królewskie będące nosicielami wirusa SARS-Cov-2 mają przeciwciała, które je skutecznie chronią przed powtórnym zakażeniem - tak wynika z prób przeprowadzonych na zwierzętach przez chińskich naukowców.

Tak wynika ze wstępnych badań opublikowanych przez portal bioRxive.org prowadzony przez Cold Spring Harbor Laboratory, instytucję badawczą non-profit. Informacja została rozpowszechniona przez użytkowników Twittera na całym świecie. Napisał o tym m.in. Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia w latach 2015-2017. - Nie ma reinfekcji koronawirusem, a więc jednak przeciwciała wytworzone u ozdrowieńców skutecznie zapobiegają ponownemu zakażeniu - napisał Łanda. 

Ze względu na zbieżność genomu makaków i ludzi, wyniki takich eksperymentów zawsze są podobne w przypadku obu gatunków naczelnych.

To bardzo pomyślna wiadomość, bo w ostatnich dniach do opinii publicznej docierały groźnie brzmiące informacje o przypadkach powtórnie zakażonych pacjentów wypuszczonych po wyzdrowieniu ze szpitali w Chinach.

Z przeprowadzonych badań wynika, że alarmujące wiadomości musiały zrodzić się z błędnej diagnozy, a wcześniejsze podejrzenia naukowców o niemożliwości powtórnego zachorowania, są prawdziwe.

W Chinach epidemia koronawirusa jest w odwrocie

Taka informacja ma duże znaczenie, bo może świadczyć o tym, że Chińczycy zdołali opanować epidemię. Wytworzone przez organizmy przeciwciała skutecznie chronią przed nawrotem choroby.

Nowa mutacja wirusa SARS - SARS-Cov-2, która jest przyczyną aktualnej pandemii, nie została jeszcze dokładnie zbadana przez lekarzy i naukowców. Każdego dnia dowiadujemy się o nim czegoś nowego. Jest to efekt zarówno uważnej obserwacji pacjentów przez lekarzy, jak i wzmożonych wysiłków środowiska naukowego na całym świecie, które desperacko stara się rozpoznać słabe strony wirusa.

Wyniki najnowszych badań rozwiewają liczne wątpliwości i mogą być ważnym krokiem na drodze do opracowania skutecznej szczepionki.

Więcej o:
Komentarze (101)
Powtórna infekcja nie jest możliwa. Świadczą o tym wyniki badań chińskich naukowców
Zaloguj się
 • rocky.bravo

  Oceniono 40 razy 8

  Za chwile bedzie kolejna mutacja. Jak opanuja COVID-19 to za rok, gora dwa lata bedzie cos o innym symbolu. Wiem, to brzmi brutalnie - jest nas za duzo., jestesmy sami jak wirus, zuzywamy planete nie dajac jej nic w zamian. Czego zasadniczo sie spodziewalismy? Ze mozna w nieskonczonosc krecic bibe na cztery fajery na Ziemii i nie przyjdzie nigdy rachunek?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 23 razy 5

  niestety nasze makaki, które wierzą w to że przyklęki i mamrotanie formułek przed figurynka z poliuretanu, made in china, obrazująca pewna Żydówkę sprzed 2000 lat leczy lepiej niż. kwarantanna, maseczki i mycie rak ... nie maja zamiaru zostać w domach i muszą lizać łapy klechow

 • kmwsm

  Oceniono 8 razy 4

  Dobrze ze mamy takich kuzynow. Wierzacy oczywiscie ich nie maja i beda ponownie zakazani.

 • jami100

  Oceniono 6 razy 4

  Tak na temat wszelkich wirusów mówi teoria, dlatego dziwiłem się że dochodziło do powtornych zachorowań. Istnieje jeszcze jedna możliwość, o której zresztą mówiono na początku: wirus pozostaje w organizmie w stanie ukrytym i może się zaktywować. Niektóre wirusy tak się zachowują, na przykład ten który wywołuje półpasiec.

 • rincewind18

  Oceniono 9 razy 3

  Co do Chin to bądźmy sceptyczni niezależne źródła mówią o tym że wypisywano tam ze szpitali osoby które jeszcze nie wyzdrowiały, by ogłosić sukces...potem oznajmia że wirusa ponownie przywieźli osoby z zachodu

 • zebrzec

  Oceniono 4 razy 2

  to moze warto odrazu zachorowac b miec wy..bane... i móc w "miare normalnie" funkcjonowac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX