"Tęsknię za tobą, Czechu". Mieszkańcy Cieszyna wywiesili transparent dla sąsiadów zza Olzy

W Cieszynie mieszkańcy wywiesili baner z napisem "Tęsknię za tobą, Czechu/Styska se mi po tobe, Cechu". Ma to wyrazić tęsknotę za kontaktem z południowymi sąsiadami po zamknięciu granic.

Dwoje mieszkańców Cieszyna nad graniczną rzeką Olzą wywiesiło banery z napisem "Tęsknię za tobą, Czechu/Styska se mi po tobe, Cechu". Tą akcją chcą wyrazić tęsknotę "za niespodziewanie i nagle ograniczoną możliwością kontaktu z czeskimi przyjaciółmi".

Po czeskiej stronie miasta zostało wielu Polaków wynajmujących tam mieszkania czy tworzących polsko-czeskie rodziny. Życie kulturalne tworzone na przygranicznym obszarze wspólnie przez Czechów i Polaków nagle napotkało na ostatnio już niezauważalną przeszkodę - granicę

- mówi inicjator akcji Stefan Mańka w rozmowie z TVN24. Współorganizatorka Magdalena Szadkowska dodaje, że izolacja jest dotkliwa dla wszystkich mieszkańców, a dla młodych jest czymś zupełnie nowym.

"Ograniczmy kontakty bezpośrednie do minimum i w miarę możliwości zostańmy w domu"

Jak zaznaczyła w rozmowie z TVN24 Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, słowa zamieszczone na banerze odpowiadają wszystkim emocjom, które towarzyszą w trakcie epidemii mieszkańcom miasta.

Pokazują, jak bardzo wprowadzenie granic wpływa na naszą codzienność, kontakty towarzyskie, ale także rodzinne. Mamy nadzieję, że ta sytuacja potrwa jak najkrócej. Dlatego kolejny raz proszę, ograniczmy kontakty bezpośrednie do minimum i w miarę możliwości zostańmy w domu

- apeluje.

Zobacz wideo Kontrole na granicach. Ruch graniczny w Europie został ograniczony
Więcej o: