"Tęsknię za tobą, Czechu". Mieszkańcy Cieszyna wywiesili transparent dla sąsiadów zza Olzy

W Cieszynie mieszkańcy wywiesili baner z napisem "Tęsknię za tobą, Czechu/Styska se mi po tobe, Cechu". Ma to wyrazić tęsknotę za kontaktem z południowymi sąsiadami po zamknięciu granic.

Dwoje mieszkańców Cieszyna nad graniczną rzeką Olzą wywiesiło banery z napisem "Tęsknię za tobą, Czechu/Styska se mi po tobe, Cechu". Tą akcją chcą wyrazić tęsknotę "za niespodziewanie i nagle ograniczoną możliwością kontaktu z czeskimi przyjaciółmi".

Po czeskiej stronie miasta zostało wielu Polaków wynajmujących tam mieszkania czy tworzących polsko-czeskie rodziny. Życie kulturalne tworzone na przygranicznym obszarze wspólnie przez Czechów i Polaków nagle napotkało na ostatnio już niezauważalną przeszkodę - granicę

- mówi inicjator akcji Stefan Mańka w rozmowie z TVN24. Współorganizatorka Magdalena Szadkowska dodaje, że izolacja jest dotkliwa dla wszystkich mieszkańców, a dla młodych jest czymś zupełnie nowym.

"Ograniczmy kontakty bezpośrednie do minimum i w miarę możliwości zostańmy w domu"

Jak zaznaczyła w rozmowie z TVN24 Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, słowa zamieszczone na banerze odpowiadają wszystkim emocjom, które towarzyszą w trakcie epidemii mieszkańcom miasta.

Pokazują, jak bardzo wprowadzenie granic wpływa na naszą codzienność, kontakty towarzyskie, ale także rodzinne. Mamy nadzieję, że ta sytuacja potrwa jak najkrócej. Dlatego kolejny raz proszę, ograniczmy kontakty bezpośrednie do minimum i w miarę możliwości zostańmy w domu

- apeluje.

Zobacz wideo Kontrole na granicach. Ruch graniczny w Europie został ograniczony
Więcej o:
Komentarze (186)
Cieszyn. Polacy wywiesili transparent. "Tęsknię za tobą, Czechu"
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 76 razy 58

  Ciekawa akcja. Stoi to w sprzeczności z ideologią naszej prawicy która najchętniej pozamykała by się w tzw państwach narodowych.
  A tęsknią co najwyżej za tobą klechu.

 • dupazbita

  Oceniono 65 razy 51

  Brawo Cieszynianie!
  A teraz możemy sobie wyobrazić jak będzie podczas następnej kadencji "szeregowego posła" i innych pis-manów: Polska wychodzi z Unii, nareszcie jesteśmy sami "Polska dla Polaków", z kraju wypuszczają nas tylko na podstawie paszportów i wiz, "strefy wolne od LGBT", "Podkarpacie" w całym kraju itd., itp..

 • ossmolony

  Oceniono 43 razy 33

  Mieszkam w Lubawce 2,5 kilometra od czeskiej granicy od 30 lat. Znam więc Czechów, jak Polaków. Z mojego i nie tylko mojego doświadczenia Czesi mimo , że są w zdecydowanej przewadze ateistami są sympatyczniejszym narodem od polskiego, w swojej racjonalności mądrzejszym i nie tak skołtunionym, jak Polacy oraz znacznie życzliwszym wobec Polaków niż Polacy wobec Czechów.

 • tksiazek

  Oceniono 36 razy 32

  Spory wysyp trolli ksenofobów, którym nie podoba się JAKIKOLWIEK odruch sympatii między ludźmi.

 • radon13

  Oceniono 21 razy 21

  sympatyczne.

 • normalny1977

  Oceniono 20 razy 20

  Mam koleżankę Czeszkę. Wyszła za mąż za Polaka i mieszka w Polsce. Matka i siostra została tam. Przeżywa katusze

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 34 razy 20

  Nie lubię granic. Ale zbyt dużo Europejczyków je uwielbia i ma je w głowach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX