Polacy chcą przełożenia wyborów. Miażdżące wyniki sondażu

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expresu" jednoznacznie wynika, że Polacy chcą, aby rząd przeprowadził wybory prezydenckie w późniejszym i bezpieczniejszym okresie. Tak twierdzi aż 70 proc. badanych.

Według badania opinii przeprowadzonego przez Pollster na próbie 1077 Polaków w dniach 17-18 marca 2020 r. chcemy, aby termin wyborów został przesunięty na jesień. Tylko 12 proc. Polaków uważa, że nie ma potrzeby podejmować takiej decyzji, a 18 proc. nie ma na ten temat żadnego zdania.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja 2020 r. Ewentualna druga tura ma być przeprowadzona 24 maja, czyli dwa tygodnie później.

Jarosław Kaczyński, który był gościem sobotniej rozmowy w RMF FM, pytany o ewentualne przełożenie wyborów prezydenckich stwierdził, że nie ma takie potrzeby. - Pamiętajmy, że to nie jest tak, że możemy sobie powiedzieć, że przekładamy wybory. Muszą  być ku temu przesłanki konstytucyjne. Ich teraz nie ma. Mam nadzieję, że nie będzie ich również przed samymi wyborami. Czynimy wszystko, żeby ten stan w Polsce był pod kontrolą - powiedział Jarosław Kaczyński.

Zobacz wideo Opustoszałe ulice europejskich miast. Kraje wprowadzają ograniczenia w poruszaniu się

Przykład Francji powinien być dla nas ostrzeżeniem

Za brak reakcji w tej sprawie rząd jest krytykowany zarówno przez całą opozycję, jak i obywateli. Analogiczna sytuacja miała niedawno miejsce we Francji. Tam prezydent Emmanuel Macron ugiął się pod naciskami i nie odwołał wyborów samorządowych. W wyniku miażdżącej krytyki, z którą się spotkała ta decyzja, zdecydował się ostatecznie przełożyć drugą turę wyborów o trzy miesiące.

Pomimo najniższej od 1983 r. frekwencji do urn poszło 20 mln Francuzów. Nie wiadomo jaki wpływ miało to na rozprzestrzenienie się epidemii, ale Francja jest jednym z europejskich krajów, który ma z nią największe problemy. Do tej pory zachorowało prawie 13 tys. osób, a zmarło 450.

Rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej

Rząd ogłosił stan epidemii. Następnym krokiem, który teoretycznie może podjąć, jest ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Wprowadza go się na czas niezbędny do usunięcia jej skutków, jednak nie dłuższy niż 30 dni. Jest to jeden z trzech stanów nadzwyczajnych, które można wprowadzić w wyjątkowych sytuacjach. Pozostałe to: stan wyjątkowy i stan wojenny.

W przypadku dalszego niekorzystnego rozwoju sytuacji jest to niewykluczone i dozwolone prawem. Gdyby tak się stało, termin wyborów prezydenckich zostałby automatycznie odroczony. Będzie można je przeprowadzić dopiero 90 dni po odwołaniu stanu klęski żywiołowej.

Więcej o:
Komentarze (909)
Polacy chcą przełożenia wyborów. Miażdżące wyniki sondażu
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 161 razy 143

  Eeetam. Kaczor wie lepiej. Wyborca PiSu to nawet ze szpitala ucieknie i zagłosuje. A ci z kwarantanny to pójdą do urny grupowo (urna to zresztą naprawdę dobre słowo w tym wypadku:)

 • curious2003

  Oceniono 128 razy 116

  Jarosław Kaczyński bojąc się koronawirusa sam się schował pod kołdrą jak w stanie wojennym śpiąc do 12:00 licząc teraz na to, że wyśle ludzi na wybory i znajdzie chętnych do pracy w komisjach gdzie ludzie stykają się z setkami innych osób. W ten sposób Jarozbaw narazi obywateli na śmierć będąc samemu pod ścisłą opieką lekarską i mając swoje łóżko na Szaserów do dyspozycji kiedy tylko go złapie lekka infekcja.

 • krynolinka

  Oceniono 121 razy 101

  Gangster zwany prezesem obiecał, że podeśle każdemu urnę do domu..
  Najgorsze jest to, że on gotów jest tę obietnicę spełnić.

 • jael53

  Oceniono 99 razy 85

  Była potrzeba zmontowania specustawy, jakby nie wystarczyły te o stanie klęski żywiołowej i o stanie wyjątkowym. Była potrzeba wysłania milionów ludzi na przymusową bezczynność. Była potrzeba pozamykania niemal wszystkiego, co możliwe. Al w takiej - najzupełniej, jak widać, zwyczajnej sytuacji - nie ma potrzeby przełożenia wyborów. Cynizm to mało powiedziane.

 • catch36

  Oceniono 86 razy 76

  Polskęzbaw zabije wszystkich Polaków byle tylko utrzymać się przy władzy, nie po to przeznaczyli 2 miliardy na propagandę zamiast na służbę zdrowia by wybory na jesień przegrać jak się ludzie obudzą i zobaczą jak wiele rząd pis nie zrobił by powstrzymać epidemię

 • vegemot

  Oceniono 89 razy 75

  Patria która zdobyła poparcie w najbardziej obrzydliwy sposób, czyli na kłamstwie smoleńskim i grając na trumnach, na śmierci rodzin i przyjaciół, po raz kolejny nie cofnie się przed niczym, byle tylko wygrać wybory. Straszne i obrzydliwe

 • kzet69

  Oceniono 84 razy 72

  No i co z tego? PiS chce reelekcji Dudy, choćby kosztem miliona trupów i co im zrobimy?

 • e.duticalo

  Oceniono 82 razy 70

  Precz z Kaczyńskim i PiSem! To szkodliwa i niebezpieczna dla Polaków władza!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX