Koronawirus w Polsce. 14 nowych przypadków zakażenia

Mamy 14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych podało Ministerstwo Zdrowia.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 4 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 3 z woj. warmińsko-mazurskiego i po jednej osobie z woj. pomorskiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego - informuje resort zdrowia. 

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem to 439. Pięć osób zmarło. 

Zobacz wideo Opustoszałe ulice europejskich miast. Kraje wprowadzają ograniczenia w poruszaniu się

W piątek minister zdrowia wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji poinformował o podpisaniu rozporządzenia wprowadzającego w Polsce stan epidemii. - Wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji podpisaliśmy rozporządzenie wprowadzające stan epidemii w Polsce. Nakłada nowe obowiązki i prerogatywy, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Co oznacza stan epidemii? Jak wyjaśnił Szumowski: - Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie województw mogą wyznaczyć role w zwalczaniu epidemii. Można po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, żeby powstrzymać epidemię.

Zarówno w przypadku stanu epidemii, jak i stanu zagrożenia epidemicznego rząd może wprowadzić:

- czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się;

- czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych;

- czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy;

- zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,

- obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,

- nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,

- obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych

Więcej o:
Komentarze (130)
Koronawirus w Polsce. 14 nowych przypadków zakażenia
Zaloguj się
 • norman67

  Oceniono 49 razy 43

  A Kaczyński dalej chce wyborów. Możemy wszyscy umrzeć, byle PiS był przy władzy. Precz z kaczyzmem!

 • stareradio

  Oceniono 30 razy 26

  Jedna z setek podobnych relacji o tym jak doskonale Szumowski i Morawiecki radzą sobie z epidemia:
  Trzy dni temu umarła moja mama. Umarła dusząc się i w trakcie reanimacji przez ekipę karetki ratownictwa medycznego. Nie wiem, czy mamę zabrał koronawirus. Ratownicy nie posiadają sprzętu do pobrania próbek. Nie dlatego, że nie zabrali ze sobą, tylko dlatego że nie wyposażyło ich w nie państwo. Nie ma też żadnej procedury na zbadanie zmarłej osoby na obecność koronawirusa, bo żaden urzędnik państwowy jej nie stworzył. Nie ma też procedur pozwalających przebadać na obecność koronawirusa współzamieszkujących członków rodziny osoby zmarłej w okolicznościach pozwalających powziąć podejrzenie o zakażeniu. Według istniejących procedur osoby takie mają funkcjonować tak jak osoby z grupy niezagrożonych, czyli normalnie. Urząd stanu cywilnego, w celu wydania odpisu aktu zgonu przyjmuje kartę zgonu wystawioną przez ratowników. Karty mojej mamy nie przyjmuje, bo brakuje na niej zaznaczenia w akapicie czy śmierć nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej. Wątpliwe jest by ten akapit został niewypełniony przez nieuwagę. Szczególnie w obecnej sytuacji. Wydaje się naturalne, że ratownicy działając w sytuacji niedoposażenia i braku procedur starają się minimalizować przyszłe, potencjalne koszty wynikające z odpowiedzialności prawnej. Być może obawiają się, że państwo będzie ich obarczać odpowiedzialnością, która spoczywa na barkach ministrów. Konieczność uzupełnienia pustego akapitu, niezbędna dla pochowania zmarłej, skutkuje wizytą w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i moim kontaktem z kilkoma nowymi osobami. Osoba reprezentująca zakład pogrzebowy dzieli się swoim spostrzeżeniem - "Od wybuchu epidemii wszyscy umierają na niewydolność układu krążenia, tak jak Pana mama". W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia w trakcie uroczystości pogrzebowej szukam maseczek, które mógłbym rozdać osobom, które zdecydują się być obecne. Minimum ochrony to filtr ffp2. Takie maseczki kosztowały przed pandemią dwa złote i pięćdziesiąt groszy. Wczoraj udaje mi się kupić dwadzieścia po spekulacyjnej cenie 49 PLN za sztukę.

 • maks1956

  Oceniono 20 razy 18

  Gdyby w Polsce robiono więcej testów to zakażonych byłoby 1500 osób lub więcej, znam taką jedną osobę co była we Włoszech w lutym wróciła a dokładnie wróciła 25 lutego do Polski a tam we Włoszech już szalał ten wirus i nie poddała się żadnym testom na wirusa bo stwierdziła ze jest zdrowa nic jej nie jest a po czym tak twierdziła to nie wiem, a takich idiotów jest pełno

 • no_comment

  Oceniono 25 razy 17

  To co robi rząd to jest zamach na Polskę. Na gospodarkę, system edukacji i służby zdrowia. Zapłacicie za to dranie, na pewno przy urnach wyborczych, ale mam wrażenie że może to być wcześniej.

 • myszoptak

  Oceniono 15 razy 15

  To są "potwierdzone przypadki".
  Ale tych niepotwierdzonych jest pewnie za 100.000 albo więcej.

 • doubletea

  Oceniono 14 razy 10

  Ofiar będzie bardzo dużo, jeśli testy nie będą dostępne. Obecnie nie ma możliwości, żeby osoba z objawami, nawet wracająca z zagranicy, była przetestowana. Sanepid każe siedzieć w domu i czekać na rozwój choroby i dopiero w przypadku ciężkich objawów dzwonić po karetkę. To się rozwija tygodniami, a człowiek dostaje pomoc dopiero kiedy szansa na jego uratowanie jest dramatycznie niższa niż na początku. To jest skandal.

 • cxubmsqq1

  Oceniono 14 razy 6

  Tylko 14 nowych zachorowan? Fantastycznie!!! Brawo!!!! Piszemy/mowimy/krzyczymy!!!
  Ze co? Ze przeprowadzono w sumie 28 testow??? Oppppppssss...... Cicho, sza!!!!!

  Tylko 5 ludzi zmarlo na korone? Fantastycznie!!!!! Brawo!!! Piszemy/mowimy/krzyczymy!!!
  Ze co, ze na niewydolnosc pluc zmarlo 5 000 ludzi? OOOppppss.... Cicho, sza!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX