Koronawirus w Polsce. 14 nowych przypadków zakażenia

Mamy 14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych podało Ministerstwo Zdrowia.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 4 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 3 z woj. warmińsko-mazurskiego i po jednej osobie z woj. pomorskiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego - informuje resort zdrowia. 

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem to 439. Pięć osób zmarło

Zobacz wideo Opustoszałe ulice europejskich miast. Kraje wprowadzają ograniczenia w poruszaniu się

W piątek minister zdrowia wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji poinformował o podpisaniu rozporządzenia wprowadzającego w Polsce stan epidemii. - Wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji podpisaliśmy rozporządzenie wprowadzające stan epidemii w Polsce. Nakłada nowe obowiązki i prerogatywy, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Co oznacza stan epidemii? Jak wyjaśnił Szumowski: - Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie województw mogą wyznaczyć role w zwalczaniu epidemii. Można po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, żeby powstrzymać epidemię.

Zarówno w przypadku stanu epidemii, jak i stanu zagrożenia epidemicznego rząd może wprowadzić:

- czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się;

- czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych;

- czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy;

- zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,

- obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,

- nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,

- obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych

Więcej o: