Zachorowała na COVID-19, za leczenie musi zapłacić prawie 35 tysięcy dolarów

Amerykanka, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem, otrzymała rachunek za leczenie na prawie 35 tys. dolarów. Przewiduje się, że problem wysokich kosztów leczenia może dotknąć wiele osób.

Jak podaje "Time", pod koniec lutego Danni Askini zaczęła odczuwać ból w klatce piersiowej, duszność i migrenę. Początkowo podejrzewano, że ma to związek z chłoniakiem i nowym lekiem, który zaczęła zażywać. Lekarze na pogotowiu stwierdzili jednak, że to zapalenie płuc i odesłali ją do domu. W ciągu kilku dni jej stan się pogorszył. Kobieta była jeszcze dwukrotnie w szpitalu, gdzie leczono objawy grypy. W końcu wykonano test na koronawirusa. Wynik był pozytywny. 

Wysokie koszty leczenia koronawirusa

Kilka dni później Askini otrzymała rachunek za badanie i leczenie: 34 927,43 dolarów.

Byłam zszokowana. Osobiście nie znam nikogo, kto ma takie pieniądze

- powiedziała w rozmowie z "Time". Podobnie jak 27 milionów innych Amerykanów, Askini nie była ubezpieczona, kiedy pojechała do szpitala. Wraz z mężem planowała w tym miesiącu przeprowadzić się do Waszyngtonu, aby móc podjąć nową pracę. Teraz, gdy była zmuszona wstrzymać plany, kobieta złożyła wniosek o Medicaid (państwowy program pomocy socjalnej w Stanach Zjednoczonych dla osób i rodzin, których dochody są niewystarczające aby zapłacić za opiekę zdrowotną) i ma nadzieję, że program pokryje rachunki.

Jak przewiduje Światowa Organizacja Zdrowa, większość osób chorujących na COVID-19 będzie mogła zdrowieć w domu. Jednak osoby, które w cięższym stanie trafią na OIOM mogą, niezależnie od ubezpieczenia, spodziewać się wysokich rachunków. Organizacja Kaiser Family Foundation szacuje, że średni koszt leczenia koronawirusa dla osoby ubezpieczonej przez pracodawcę wyniósłby około 9 763 dolarów. Natomiast osoba z powikłaniami może zobaczyć rachunki około dwukrotnie wyższe - 20 292 dolarów.

W całych Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa zmarło ponad 260 osób. Liczba zdiagnozowanych przypadków przekroczyła 19,5 tysiąca.

Przeczytaj także:

Zobacz wideo Kontrole na granicach. Ruch graniczny w Europie został ograniczony
Więcej o: