PFN twierdzi, że wspiera Ministerstwo Zdrowia w walce z koronawirusem. Resort: Nic o tym nie wiemy

Polska Fundacja Narodowa zdecydowała o finansowym wsparciu państwa w walce z epidemią koronawirusa. Nie zdradza, ile pieniędzy postanowiła przeznaczyć na ten cel, zapewnia za to, że działania są skoordynowane z Ministerstwem Zdrowia. - Nic na ten temat nie wiemy - usłyszeliśmy w biurze prasowym resortu.

Polska Fundacja Narodowa o swojej decyzji poinformowała we wtorek. "Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej w dniu 13 marca 2020 r. jednogłośnie podjął decyzję o przeznaczeniu środków z rezerwy finansowej 2020 na walkę z chorobą zakaźną COVID-19 wywołaną wirusem SARS-CoV-2" - napisano na Twitterze PFN.

Koronawirus w Polsce. PFN pomaga w walce z epidemię, MZ nic o tym nie wie

Tego samego dnia zwróciliśmy się do fundacji z prośbą o informację o konkretnej kwocie. Biuro prasowe nie odpowiedziało na ten temat. "W kryzysowej sytuacji wymagającej mobilizacji zasobów i aktywizacji ogólnospołecznej solidarności, Polska Fundacja Narodowa - jako organizacja trzeciego sektora - natychmiast włączyła się w działania związane z walką z chorobą zakaźną COVID-19" - czytamy w odpowiedzi. Fundacja podkreśliła, że chodzi o wsparcie placówek medycznych. "Działamy w sposób skoordynowany z Ministerstwem Zdrowia wspierając walkę z koronawirusem i jego następstwami" - stwierdziła. 

Zobacz wideo Gospodarcze konsekwencje koronawirusa. Rozmowa z Pawłem Borysem

W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy w czwartek, nie ma informacji o konkretnych działaniach. Więcej szczegółów pojawiło się w komunikacie prasowym zamieszczonym na stronie. -  Udzieliliśmy niezbędnego wsparcia wskazanym szpitalom, poprzez przekazanie środków finansowych na zakup niezbędnego asortymentu do zwalczania COVID-19. Pozwolą one na zakup zarówno sprzętu diagnostycznego, jak również środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej dla lekarzy, którzy są na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem - przekazał Michał Góras, członek zarządu fundacji. W komunikacie na stronie PFN również nie ma informacji o konkretnych kwotach. 

O to, w jaki sposób PFN pomaga Ministerstwu Zdrowia i jaką kwotą wspiera walkę z koronawirusem, zapytaliśmy resort. - Nic na ten temat nie wiemy, proszę pytać fundacji - usłyszeliśmy w biurze prasowym.

Na budżet Polskiej Fundacji Narodowej składa się 17 spółek Skarbu Państwa. Z opublikowanego pod koniec 2019 r. sprawozdania fundacji wynika, że wydatki PFN w 2018 r. wyniosły 111 mln zł. Celem statutowym podmiotu jest promowanie Polski za granicą.

Więcej o: