Ministerstwo Zdrowia: Przyczyną śmierci zakażonej 27-latki mogło nie być zakażenie koronawirusem

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji prasowej odniósł się do śmierci zakażonej koronawirusem 27-letniej pacjentki. Jak przekonuje resort, bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety najprawdopodobniej nie było zakażenie tym patogenem.
Zobacz wideo Opustoszałe ulice europejskich miast. Kraje wprowadzają ograniczenia w poruszaniu się

- Wszystko wskazuje na to, że koronawirus nie był bezpośrednią przyczyną śmierci, a sepsa - powiedział na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wcześniej poinformowano o śmierci 27-latki, która była pacjentką oddziału zakaźnego szpitala w Łańcucie w województwie podkarpackim.

Ministerstwo Zdrowia: koronawirus mógł nie być bezpośrednią przyczyną śmierci 27-latki

Jak przekazało, Ministerstwo Zdrowia kobieta była w ciężkim stanie. Ze względu na to, iż była zakażona koronawirusem, zidentyfikowano ją jako szóstą ofiarę śmiertelną COVID-19  w Polsce. Najprawdopodobniej jednak to nie koronawirus, a zakażenie sepsą było bezpośrednią przyczyną jej śmierci.

Według informacji dziennikarza RMF FM 27-latka kilka dni wcześniej urodziła dziecko. Do sepsy miało dojść po porodzie. Wcześniej kobieta zakaziła się koronawirusem najprawdopodobniej od swojej matki, która jakiś czas temu wróciła z Włoch.

Do komunikatu ministerstwa odniosła się była Dyrektor Biura Prasy i Promocji i rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia, obecnie Prezes Fundacji Watch Health Care Milena Kruszewska:

U ponad połowy osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa rozwija się sepsa. Nieczytelne, niepoprawne językowo i często wprowadzające w błąd komunikaty są szczególnie skandaliczne teraz. Jeśli dyscyplina komunikacyjna nie jest możliwa do osiągnięcia na poziomie ministerstwa, nie dziwmy się potem chaosowi komunikacyjnemu w społeczeństwie.

- powiedziała prezes Fundacji WHC w rozmowie z portalem rodzice.pl

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 378 osób. Najnowsze przypadki potwierdzone pozytywnymi wynikami testów dotyczą trzech osób z województwa lubelskiego, trzech z województwa dolnośląskiego, dwóch z województwa wielkopolskiego oraz po jednej osobie z województw: podkarpackiego, podlaskiego i małopolskiego.

Więcej o: