Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w stanie Maryland, którzy zajmują się badaniem danych dotyczących pandemii, poinformowali, że na świecie odnotowano dotąd ponad 245 tys. przypadków zakażenia koronawirusa (stan na piątek, 20 marca, godz. 12:36). Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła natomiast 10 tys. Najwięcej osób zmarło we Włoszech (3405), Chinach (3133) i Iranie (1284). Wyleczonych zostało dotąd 86 tysięcy pacjentów.
Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia przekazała, że w ostatnich godzinach obecność wirusa SARS-CoV-2 zanotowano w siedmiu nowych krajach lub regionach. Eksperci WHO zwrócili też uwagę na rosnące tempo, z jakim wirus rozprzestrzenia się po świecie. Pierwsze 100 tysięcy zakażeń stwierdzono w ciągu trzech miesięcy od wystąpienia patogenu. Kolejnych 100 tysięcy zakażeń pojawiło się natomiast w ciągu zaledwie 12 dni.
Pandemia koronawirsa wymusza na kolejnych krajach wprowadzenie restrykcji w przemieszczaniu się ludności. Granice zamknęły właśnie Filipiny, Australia i Nowa Zelandia. W Izraelu nakazano obywatelom pozostanie w domach. Podobny nakaz wydał też gubernator stanu Kalifornia.
Liczba zakażeń może w ciągu kolejnych dni wzrosnąć w Australii. Władze tego kraju zaapelowały do pasażerów statku Ruby Princess, by odizolowali się na kwarantannie. Statek wpłynął niedawno do portu w Sydney, po czym okazało się, że trzech pasażerów jest zakażonych koronawirusem. Na pokładzie statku przebywało 2700 osób, a większość z nich, nieświadoma zagrożenia, rozeszła się po mieście.
W piątek polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 33 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W sumie w Polsce odnotowano 411 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. 5 osób zmarło.
"Potwierdzone przypadki dotyczą: 25 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, podlaskiego i podkarpackiego" - podaje Ministerstwo Zdrowia.