Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła 10 tys. Zakażonych jest ponad 245 tys. osób

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland przekazali, że liczba ofiar śmiertelnych choroby COVID-19 przekroczyła na świecie 10 tys. Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 stwierdzono natomiast u ponad 245 tys. osób. WHO poinformowała z kolei, że ostatnich godzinach obecność koronawirusa zanotowano w siedmiu nowych krajach lub regionach.

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w stanie Maryland, którzy zajmują się badaniem danych dotyczących pandemii, poinformowali, że na świecie odnotowano dotąd ponad 245 tys. przypadków zakażenia koronawirusa (stan na piątek, 20 marca, godz. 12:36). Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła natomiast 10 tys. Najwięcej osób zmarło we Włoszech (3405), Chinach (3133) i Iranie (1284). Wyleczonych zostało dotąd 86 tysięcy pacjentów. 

Zobacz wideo Dezynfekcja autobusów, rozdawanie maseczek, uświadamianie kierowców i pasażerów. Afganistan walczy z koronawirusem [Źródło: Xinhua/x-news]]

Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia przekazała, że w ostatnich godzinach obecność wirusa SARS-CoV-2 zanotowano w siedmiu nowych krajach lub regionach. Eksperci WHO zwrócili też uwagę na rosnące tempo, z jakim wirus rozprzestrzenia się po świecie. Pierwsze 100 tysięcy zakażeń stwierdzono w ciągu trzech miesięcy od wystąpienia patogenu. Kolejnych 100 tysięcy zakażeń pojawiło się natomiast w ciągu zaledwie 12 dni.

Pandemia koronawirsa wymusza na kolejnych krajach wprowadzenie restrykcji w przemieszczaniu się ludności. Granice zamknęły właśnie Filipiny, Australia i Nowa Zelandia. W Izraelu nakazano obywatelom pozostanie w domach. Podobny nakaz wydał też gubernator stanu Kalifornia. 

Liczba zakażeń może w ciągu kolejnych dni wzrosnąć w Australii. Władze tego kraju zaapelowały do pasażerów statku Ruby Princess, by odizolowali się na kwarantannie. Statek wpłynął niedawno do portu w Sydney, po czym okazało się, że trzech pasażerów jest zakażonych koronawirusem. Na pokładzie statku przebywało  2700 osób, a większość z nich, nieświadoma zagrożenia, rozeszła się po mieście.

Koronawirus. W Polsce potwierdzono 378 przypadków zakażenia

W piątek polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 33 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W sumie w Polsce odnotowano 411 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. 5 osób zmarło. 

"Potwierdzone przypadki dotyczą: 25 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, podlaskiego i podkarpackiego" - podaje Ministerstwo Zdrowia.

Więcej o: