Pleszew. 59-latka złamała kwarantannę, żeby pójść na zakupy. Może zapłacić 5 tys. zł

59-letnia mieszkanka Pleszewa, która została objęta domową kwarantanną, poszła na zakupy do pobliskiego sklepu. Policjanci, którzy odnotowali jej nieobecność, poinformowali o tym sanepid. Kobieta może zapłacić wysoką grzywnę. Sprawa może trafić także do prokuratury.

59-latka z Pleszewa (woj. wielkopolskie) miała odbyć dwutygodniową kwarantannę, bo 16 marca wróciła z zagranicznej podróży. Dwa dni później policja zadzwoniła do niej, aby potwierdzić, że stosuje się do poleceń i jest w domu. Wówczas okazało się, że kobieta poszła do pobliskiego sklepu, żeby zrobić zakupy.

W sprawie tej toczy się postępowanie. Policja poinformowała o zdarzeniu Głównego Inspektora Sanitarnego, który ma prawo nałożenia grzywny w wysokości do 5000 zł na każdą osobę, która nie przestrzega zasad kwarantanny. Sprawa może też trafić także do prokuratury, która oceni, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa polegającego na narażeniu innej osoby na zakażenie.

Zobacz wideo Koronawirus. PGE Narodowy zachęca do zostania w domu. Pojawił się napis na elewacji

Elbląg. Mężczyzna objęty kwarantanną wyszedł na spacer z psem

Do podobnej sytuacji doszło w Elblągu. Policja zadzwoniła do mężczyzny objętego przymusową kwarantanną, a ten poinformował funkcjonariuszy, że wyszedł na spacer z psem. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 500 zł - relacjonuje Polsat News

Policja przypomina, że osoba objęta kwarantanną powinna zostać w domu i nie może wychodzić nawet do pobliskiego sklepu.

"Gdy potrzebujemy czegoś, należy o tym powiadomić policjanta, który nas odwiedza. Nie należy nikogo wpuszczać do mieszkania i nie odwiedzać innych osób. W przypadku, gdy mieszkamy wspólnie z innymi osobami, należy ograniczyć kontakt i zachować bezpieczny odstęp, wynoszący minimum 2 metry. Oczywiście, nie zapominajmy o zachowaniu higieny" - czytamy w komunikacie KKP Pleszew

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (157)
Pleszew. 59-latka złamała kwarantannę, żeby pójść na zakupy. Może zapłacić 5 tys. zł
Zaloguj się
 • zwyklaosoba

  Oceniono 40 razy 32

  "W przypadku, gdy mieszkamy wspólnie z innymi osobami, należy ograniczyć kontakt i zachować bezpieczny odstęp, wynoszący minimum 2 metry."
  Naprawdę uważacie, że ma to jakiekolwiek znaczenie gdy przebywa się razem na kilkudziesięciu metrach kwadratowych przez czternaście dni, 24 godziny na dobę ?

 • proteusz33

  Oceniono 23 razy 15

  W środę do jednego z poznańskich komisariatów zgłosiła się kobieta, która uciekła z kwarantanny w Słubicach (woj. lubuskie). W izolacji miała przebywać przez dwa tygodnie, ale - jak tłumaczyła funkcjonariuszom - jest wegetarianką, a w miejscu odizolowania podano jej do jedzenia mięso.

 • tao-te

  Oceniono 14 razy 12

  Mnie ciekawi kto osobie samotnej albo całej rodzinie objętej kwarantanną zrobi zakupy ? Ktoś się zastanowił jak wyżyć dwa tygodnie bez jedzenia ? Zakładam że dzielnicowy to chyba robi :) a ten news o dwóch metrach w mieszkaniu przecież to absurd , zakładam też że psa należy wystawić za okno by załatwił swoje potrzeby i pewnie dać mu zakaz jedzenia przez 2 tygodnie a co jak ktoś np na wsi ma inne zwierzęta ? a co jak dziecko zachoruje na cokolwiek czy jakakolwiek osoba dorosła np w nocy ? do przeziębienia wzywać ratowników ? powiadomić jednostkę Policji , sanepid ? Najlepiej powiedzieć - macie siedzieć w domu w wlepiać kary i ja się nie dziwię że ludzie mają taką opiekę po prostu w niebycie bo to parodia :) Parodią jest ten odstęp bo w sklepach ludzie stoją obok siebie a póżniej idą do apteki i muszą czekać na dworze , parodią są rękawiczki w marketach bo ludzie je zostawiają w tych niby sterylnych koszykach ( jak były brudne tak są i widać syf gołym okiem ) .. zawsze trzeba zachować ostrożność ale nie dajmy się zwariować :)

 • anekelea

  Oceniono 15 razy 11

  Może w końcu zamiast piętnować te osoby, ktoś wreszcie zacznie je testować pod kątem koronowirusa? Nieudolność państwa zwalacie na ludzi, którzy często niepotrzebnie muszą siedzieć przez 2 tygodnie na tyłku. Test się wykonuje w 12 godzin!

 • wudeer

  Oceniono 15 razy 9

  Przy takich restrykcjach powinni wprowadzić stan wyjątkowy. Nie robią tego, bo nie chcą płacić odszkodowań.

 • dejtrejder

  Oceniono 12 razy 8

  To dlaczego policja jej zakupów nie zrobiła? Wszyscy pamiętamy jak jakiemuś ministrowi hamburgery do pociągu dostarczali. Mamy tylu wiceministrów w rządzie może zrobią coś pożytecznego i zaczną robić zakupy osobom starszym? W sumie to papier toaletowy mi się kończy, gdzie na stronie ministerstwa mam zamieścić listę zakupów?

 • critto

  Oceniono 8 razy 6

  a odnośnie tego, dlaczego ktoś jest sam i nie ma kto mu pomóc - wiele lat pracowałem w mieście oddalonym o kilkaset km od domu. Na początku nie znałem tam NIKOGO - nie miałem tam żadnej rodziny, znajomych, a sąsiadów jeszcze nie poznałem. I co miałbym zrobić w takiej sytuacji? I tak dobrze, że nie mam psa, bo zakupy mogę jeszcze zrobić przez internet albo choćby zamówić sobie pizzę, kubełek KFC czy podobne jedzenie. Ale pies musi być wyprowadzony, bo inaczej narobi w mieszkaniu - nie nauczy się go, że ma iść do kuwety, bo to nie kot. Dlatego skoro PAŃSTWO nakłada obowiązek siedzenia w domu (i ma rację, żeby nie było), to też PAŃSTWO ma tu obowiązek pomóc - najpierw oczywiście zapytać, czy taka pomoc będzie potrzebna i jeśli jest potrzebna - to nie ma gadania, tylko musi przysłać kogoś, kto dostarczy wymagane produkty, zajmie się psem itd. Co innego jak ktoś z własnej woli siedzi w domu, a co innego, gdy został do tego zmuszony przez władze, dodajmy że całkowicie słusznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX