Minister zdrowia o epidemii koronawirusa: Mamy wybór - albo zamknięcie państwa, albo setki zmarłych

- Jak słyszę, że któraś izba przyjęć zużywa 100 kombinezonów na dobę, to mi włos na głowie staje - powiedział Łukasz Szumowski. Minister zdrowia stwierdził, że częsta zmiana kombinezonów sprzyja zakażeniu koronawirusem i właśnie tak się stało we Włoszech.

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Łukasz Szumowski powiedział, że chodzi teraz o to, aby liczba zachorowań została "wyhamowana". Dodał, że nie chce dopuścić, aby w Polsce doszło do sytuacji, jak we Włoszech, gdzie lekarze musieli wybierać, kogo podłączyć do respiratora.

Mamy wybór: swoiste zamknięcie państwa i ograniczenie aktywności społecznej do minimum albo dziesiątki i setki tysięcy chorych, a do tego setki zmarłych

- powiedział minister zdrowia.

Łukasz Szumowski: Dziś bardzo ważna jest zasada "chronić ratownika"

Jak dodał polityk, lekarze, wybierając ten zawód, muszą liczyć się z ryzykiem, który ze sobą niesie. Podkreślił, że dziś bardzo ważna jest zasada "chronić ratownika".

A jednak "ratownicy", również ze szpitali przekształconych w zakaźne, skarżą się, że nie zapewniono im odpowiedniej ochrony - szef im powiedział, że kombinezon z rezerw rządowych tak naprawdę ich nie ochroni. Skuteczny byłby dopiero kombinezon kosmonauty

- powiedziała wówczas dziennikarka (pisownia pytania oryginalna). Minister Szumowski zdementował jej słowa i podkreślił, że do niedawna lekarze wchodzili w kombinezonach wyłącznie do pacjenta, który był wysoce zakaźny. Dodał, że w tym tygodniu każdy szpital zakaźny otrzymał tysiąc sztuk masek i tysiąc sztuk kombinezonów.

Jak słyszę, że któraś izba przyjęć zużywa 100 kombinezonów na dobę, to mi włos na głowie staje. Konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban mówi, że na jednego pacjenta z Covid-19 powinniśmy dziennie zużyć pięć do dziesięciu kombinezonów

- podkreślił szef resortu zdrowia. Jak dodał, częste zmienianie kombinezonów było przyczyną zakażeń wśród personelu we Włoszech (potrzeba do tego dwóch osób - red.), więc nie powinno się go zdejmować po trzech godzinach. Podkreślił, że najlepiej go włożyć i zmieniać jedynie rękawiczki do każdego pacjenta.

CZYTAJ NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO: Koronawirus. Dobre wieści z Chin, tragiczny bilans rośnie we Włoszech

Łukasz Szumowski zaznaczył, że lekarze, którzy skończyli rezydenturę i zdali egzamin pisemny do czasu ustnego, zgodnie ze specjalnym rozporządzeniem, otrzymali status specjalisty. Oznacza to, że mogą pracować w szpitalach zakaźnych czy tymczasowo w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Przeczytaj także:

Zobacz wideo Włoscy policjanci klaszczą w podzięce dla lekarzy i pielęgniarek
Więcej o:
Komentarze (393)
Minister zdrowia o epidemii koronawirusa: Mamy wybór - albo zamknięcie państwa, albo setki zmarłych
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 101 razy 79

  Panie Szumowski, mam 1 pytanie: Dlaczego motłoch, który zetknął się z osobą potencjalnie chorą poddawany jest 2 tygodniowej kwarantannie celem potwierdzenia czy złapał wirusa a biurwa z ekipy rządzącej jest natychmiast poddawana testom i ma natychmiast wdrożone leczenie?
  Czy to prawda, że społeczeństwo 3 RP składa się z 2 kategorii ludzi?

 • krynolinka

  Oceniono 65 razy 49

  Suwereny słyszą? Pan minister jasno powiedział, będziecie umierać, ale na wybory i tak pójdziecie!
  Tak kochani, robią nas w uja aż drzazgi lecą!

 • la_bola

  Oceniono 46 razy 32

  A państwo PiS poszło trzecią drogą: nie wykonujemy testów. Liczba nowych zakażeń cudownie spada z dnia na dzień.
  I nie wpisujemy zgonów w statystyki koronawirusa. Jest tyle innych śmiertelnych chorób, zawsze można denata podczepić pod inną.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 40 razy 30

  ratownicy nie zmieniajcie kombinezonów, rękawiczek jednorazowych ani maseczek... po 2 tygodniach maski do których oddychacie staja się nieprzepuszczalne dla wirusa... (także dla tlenu) ale to efekt uboczny jak przy noszeniu tych samych skarpet przez dwa tygodnie podczas wakacji narciarskich Andzeja... impregnacja następuje samorzutnie

 • mer-llink

  Oceniono 26 razy 26

  Pan Minister Zdrowia z rządu PiS-u lekką ręką kładzie nam oto "Szpachlową gładź".

  A kto, jak nie funkcjonariusze Pana Ministra z anten TVP i PR jeszcze dwa tygodnie temu ogłaszali, że to tylko taka nieco inna grypa?
  A kto, jak nie Rząd PiS-u znakomicie zmarnował ze dwa miesiące (dając w tzw. międzyczasie 2 miliardy na TVP)?
  No i kto, jak nie pan Duda Andrzej, Dyżurny Higienista Kraju obwieszczał, że wystarczy myć rączki, bo to jest panaceum?
  Pardą: pacaneum.

 • wzaleski1157

  Oceniono 28 razy 22

  Panie (niestety) profesorze. Może zamiast zamykać Państwo, zamknijcie wszystkich z PiS, bo to największa zaraza w tym kraju.

 • achaszwerosz

  Oceniono 25 razy 21

  Blokada kraju miesiąc temu i nic by nie było, czyż nie? Ani kombinezonów ani maseczek. Koszty i tak byłyby porównywalne. Niestety, najważniejsza była polityka, kampania... Na Pohybel wam imbecyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX