Koronawirus. Stanisław Karczewski wesprze personel szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą

Do tej pory potwierdzonych zostało 15 przypadków zakażenia koronawirusem wśród pracowników szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą. Dyrektor tej placówki przyznaje, że sytuacja jest tragiczna zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy i pielęgniarek.

- Brakuje lekarzy i pielęgniarek. Nie mogę zagwarantować bezpieczeństwa załogi. Nikt nie chce wyjść na oddział do chorych, bo nie ma kombinezonów. Maseczki sami szyliśmy. Jednorazowych nie mamy - powiedziała w czwartek 19 marca rozmowie z tvn24.pl dyrektorka szpitala Barbara Gąsiorowska. Do tej pory testy potwierdziły zakażenie 15 lekarzy i pielęgniarek z Nowego Miasta nad Pilicą.

Zobacz wideo Opustoszałe ulice europejskich miast. Kraje wprowadzają ograniczenia w poruszaniu się

Dodatkowo potwierdzono zakażenie dwóch ratowników medycznych, dlatego też kwarantannie musieli zostać poddani wszyscy pozostali ratownicy. Oznacza to, że żadna karetka w Nowym Mieście nad Pilicą nie będzie mogła wyjechać na wezwanie.

15 pracowników szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą zakażonych. "Nie mieliśmy pomocy z zewnątrz"

"Ostatnie dni były bardzo ciężkie, tym bardziej, że nie mieliśmy pomocy z zewnątrz. Sami przy udziale starostwa zmierzyliśmy się z tą epidemią. (...) Źródłem zarażenia była pacjentka. W tym momencie oddziały szpitalne są zamknięte. Dziękuję personelowi szpitala za to, że narażając swoje zdrowie, a nawet i życie przychodzi do pracy, aby leczyć i opiekować się pacjentami. Jestem pełna podziwu dla tych ludzi. Widzę teraz od środka, jak bardzo poświęcają się dla pacjentów. Jeszcze raz Im bardzo dziękuję" - napisała na swoim Facebooku Barbara Gąsiorowska.

Jak podaje "Wyborcza", do szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą udał się wicemarszałek Senatu, który ma zapewnić opiekę pacjentom przebywającym na oddziale. Stanisław Karczewski przez wiele lat pracował tam jako lekarz oraz pełnił też funkcję dyrektora i ordynatora oddziału chirurgii.

W piątek mają być znane wyniki pacjentów przebywających na oddziałach m.in. wewnętrznym i chirurgii. - Pacjenci z potwierdzonym pozytywnym wynikiem zarażenia COVID-19 wymagający dalszej hospitalizacji będą przetransportowani do Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Ponadto wojewoda mazowiecki skieruje do pracy w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą dodatkowych lekarzy internistów oraz chirurgów z innych placówek - przekazało biuro prasowe wojewody.

Wczoraj potwierdzono też, że zarażone koronawirusem są też cztery pielęgniarki z oddziału wewnętrznego w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu. Kobiety miały mieć kontakt z jedną z pielęgniarek, która pracowała też w Nowym Mieście nad Pilicą.