Borys Budka: Andrzej Duda wykorzystuje całą sytuację do promowania swojej osoby

- Andrzej Duda wykorzystuje całą sytuację do promowania swojej osoby - powiedział gość Porannej Rozmowy Gazeta.pl Borys Budka. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej podkreślił, że decyzja o nieprzełożeniu wyborów prezydenckich jest "nieodpowiedzialna" ze strony głowy państwa.

W piątek gościem Łukasza Rogojsza w Porannej Rozmowie Gazeta.pl był poseł na Sejm Borys Budka. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej stwierdził, że pandemia koronawirusa to "trzęsienie ziemi dla światowej gospodarki".

Niestety spadek wartości złotego powoduje w ostatnim czasie określone perturbacje i tutaj potrzebne są konkretne działania. Dla nas, dla Koalicji Obywatelskiej, najważniejsze jest to, abyśmy ratowali przedsiębiorców i miejsca pracy, czyli, aby państwo dało realne wsparcie w tym okresie, który jest dla nich najcięższy, aby żadna polska firma nie została zamknięta, a żaden polski pracownik nie stracił pracy

- powiedział Borys Budka. Jak dodał, opozycja ma konkretne rozwiązania, ponieważ jest po licznych konsultacjach z przedsiębiorcami. Podkreślił, że mimo zapewnień premiera Mateusza Morawieckiego, Polska nie była i nie jest przygotowana na ten kryzys.

Ktoś, kto nie ma możliwości zarobkowania, powinien dostać od państwa świadczenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Również powinna być dopłata dla tych pracodawców, którym obniżyły się obroty/przychody na skutek ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, ale którzy zagwarantują, że nie będą zwalniać pracowników

- stwierdził przewodniczący PO. Dodał, że opozycja proponuje całkowite zawieszenie przymusu płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez trzy miesiące przez osoby, których dotknęły restrykcje związane z koronawirusem.

Nie przyjmuję takiej narracji - która moim zdaniem jest nieprawdziwa - jakobyśmy byli świetnie przygotowani, o czym mówi premier Morawiecki. Jeżeli słyszę, że od kilku miesięcy rząd pracował nad rozwiązaniami kryzysowymi, to wystarczy pójść do jednego czy drugiego szpitala. Wystarczy zobaczyć, jak wielu środków ochrony osobistej brakuje. To wreszcie należy zapytać, dlaczego polscy pracownicy i przedsiębiorcy nie otrzymują tych świadczeń

- powiedział Borys Budka. Polityk podkreślił, że w Polsce jest stan klęski żywiołowej, dlatego majowe wybory prezydenckie powinny być przeniesione. Dodał, że jest to "nieodpowiedzialne" ze strony prezydenta Andrzeja Dudy. Zaznaczył, że wykorzystuje on całą sytuację do "promowania swojej osoby".