Mosad w tajnej operacji sprowadził do Izraela 100 tys. testów na koronawirusa

Agenci Mosadu, w wyniku tajnej operacji, sprowadzili do Izraela 100 tysięcy testów wykonywanych na obecność koronawirusa. Testy zostały zakupione w sposób niejawny od państw, które nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Itamar Grotto z Ministerstwa Zdrowia skomentował akcję służb: "Niestety, to co dostarczyli, nie jest dokładnie tym, co nam potrzeba".

Jak podaje "Newsweek", izraelska agencja wywiadowcza kupiła 100 tysięcy zestawów testowych do badania próbek pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Dodatkowo, w ciągu najbliższych dni do Izraela ma trafić jeszcze 4 miliony kolejnych takich zestawów.

Mosad sprowadził 100 tys. testów na koronawirusa do Izraela. Do 5 tys. zwiększy się liczba wykonywanych badań

Według informacji "Jerusalem Post" operacja Mosady była tajna - sprzedający miał nie wiedzieć, że odbiorcą testów jest Izrael. Dlaczego? Transakcja najprawdopodobniej została przeprowadzona z państwem, które nie utrzymuje dobrych stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Według dziennikarzy może to oznaczać, że testy kupione zostały od państw arabskich z Zatoki Perskiej, gdzie za kontakty odpowiadać ma właśnie Mosad, a nie jak w przypadku innych regionów Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Gdyby te kraje się dowiedziały, że odbiorcą jest Izrael, to nie doszłoby do transakcji" - napisali dziennikarze "JP".

Zobacz wideo WHO: Mamy prostą wiadomość do wszystkich krajów - testy, testy, testy [Źródło: RUPTLY/x-news]

Działania Mosadu były na tyle tajne, że nie wiedział o nich nawet minister ds. służb specjalnych. Israel Kac przyznał, że o akcji dowiedział się z telewizji. Zastępca dyrektora generalnego w Ministerstwie Zdrowia Itamar Grotto powiedział jednak, że testy dostarczone przez służby "nie są dokładnie tymi produktami, jakie są potrzebne w badaniach". W dostarczonych zestawach brakuje m.in. patyczków do pobierania wymazów.

W odpowiedzi przedstawiciele Mosadu podkreślili, że dostarczyli to, o co zostali poproszeni, zaznaczając, że tajny kanał dostawczy jest cały czas otwarty i będą z niego korzystać, by dostarczyć brakujące dodatki. Później Ministerstwo Zdrowia wydało oficjalny komunikat, w którym dziękuje agentom tajnych służb za pomoc i zapowiada dalszą współpracę.

Izrael stara się zwiększyć ilość testów mających potwierdzić lub wykluczyć zakażenie koronawirusem. Większa liczba testów ma pomóc określić, w których obszarach kraju transmisja wirusa jest największa. Rząd zapowiedział, że od teraz planuje zlecać do pięciu tysięcy testów dziennie. Dodatkowo w ciągu kolejnych dni w Izraelu zostanie otwartych pięć nowych laboratoriów testowych.

Do tej pory w Izraelu stwierdzono 677 przypadków pacjentów zakażonych koronawirusem. 14 osób udało się już wyleczyć, nie odnotowano też żadnych zgonów wśród chorych na COVID-19.

Więcej o:
Komentarze (118)
Mosad w tajnej operacji sprowadził do Izraela 100 tys. testów na koronawirusa
Zaloguj się
 • antirussia81

  Oceniono 59 razy 47

  A tymczasem nadzór nad naszymi służbami sprawuje nieudaczny alkoholik, który po pijaku molestuje suczki i którego największym życiowym osiągnięciem jest trafienie jajkiem w Kwaśniewskiego.

 • hamsterx

  Oceniono 51 razy 35

  No cóż, Polacy mogą tylko pomarzyć o takich służbach specjalnych
  U nas nawet nie potrafiono prześwietlic kandydata na szefa administracji skarbowej
  i szefa niku

 • mcguirre

  Oceniono 30 razy 26

  Wszystko było tak tajne, że nawet Mosad nie wiedział :) Tak nawiasem wtedy nasz minister zdrowia szusował na nartach we Włoszech a reszta ferajny napie......ła się z Agentem Tomkiem i Banasiem tudzież kombinowała jak przelać 2 miliardy na konto Ku...zji. Brawo my !

 • cozabadziew

  Oceniono 22 razy 20

  Kurcze, tylko patrzeć jak nasi wyślą GROM żeby podprowadził z Niemiec zapas papieru toaletowego...

 • ksass

  Oceniono 20 razy 16

  Służby specjalne Polski w tajnej operacji sprowadziły z Włoch 100tys. różańców....
  i co i co, łyso...

 • ryyys

  Oceniono 12 razy 10

  Nasze służby mają ważniejsze zadanie: zbierać haki na opozycję, szczególnie na Grodzkiego.
  Bo tak widzi ich rolę Kaczyński.

 • bratjolki

  Oceniono 13 razy 9

  Polski wywiad zrobił dokładnie to samo.
  Mamy dzięki chłopakom kilkaset tysięcy patyczków do wymazów.
  Śpijmy spokojnie.

 • z.04.2019

  Oceniono 13 razy 9

  A w pis-landii Morawiecki i Szumowski chwalą się zakupem 60 000 szt testów i ludność to 37 mln, Izrael przy ludności ok. 9 000 000 ludzi testów 100 000 z szybka dostawą 4 milionów.
  WYpad 2020.

 • supermarjan

  Oceniono 8 razy 6

  qfa....
  żydzi i niemcy, potem dlugo dlugo nic.....
  nic dziwnego ze miedzy tymi dwoma narodami doszlo kiedyś do "zwarcia"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX