Estoński dziennik apeluje do polskiego rządu w związku z koronawirusem. "Chcielibyśmy móc na was liczyć"

Polska zamknęła granice, dlatego wielu Estończyków nie może wrócić do domu, choć strona polska zadeklarowała utworzenie konwoju humanitarnego. Największy estoński dziennik, "Postimees", opublikował na pierwszej stronie apel do polskiego rządu. "Chcielibyśmy móc na was liczyć - teraz i w przyszłości" - piszą Estończycy.

Minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu powiedział, że zamieszanie na granicy polsko-niemieckiej nastąpiło po tym, jak Polska wycofała się z początkowej obietnicy i uniemożliwiła Estończykom powrót do domów samochodami osobowymi.

- W niedzielę wieczorem oficjalnie pracowaliśmy nad możliwością utworzenia konwoju humanitarnego. Wówczas państwo polskie zadeklarowało, że możliwe jest jego utworzenie w poniedziałek i poprosiło wszystkie trzy państwa bałtyckie o przesłanie listy swoich obywateli. Niestety, w poniedziałek Polska wycofała się z tej obietnicy - powiedział Reinsalu, którego słowa cytuje portal err.ee.

Zobacz wideo Kontrole na granicach. Ruch graniczny w Europie został ograniczony

Estończycy nie mogą wrócić do domu. Prezydent Niemiec dzwonił do prezydenta Polski

Ze słów estońskiego ministra spraw zagranicznych wynika, że Estonia, Łotwa i Litwa prowadziły rozmowy z polskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, następnie odbyła się osobna rozmowa z polskim ministrem spraw zagranicznych, ale obie dyskusje okazały się bezowocne. Urmas Reinsalu powiedział również, że prezydent Niemiec interweniował w tej sprawie i zadzwonił do prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Polska ostatecznie pozwoliła przejechać przez granicę osobom podróżującym autobusami i minibusami. Estończycy, którzy chcieli przeprawić się przez polsko-niemiecką granicę w samochodach osobowych, musieli zawrócić.

- Niektóre osoby pojechały do Danii na zalecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Osiągnęliśmy porozumienie z Danią, na mocy którego kraj ten pozwoli obywatelom Estonii na tranzyt przez Szwecję. (...) Niektórzy czekają w porcie w północnych Niemczech na statek, który odbierze naszych ludzi i zabierze ich do Rygi - powiedział Reinsalu.

Estoński dziennik apeluje do Polskiego rządu. "Estonia zawsze uważała Polskę za swojego wielkiego przyjaciela"

W spór o możliwość przejazdu przez polsko-niemiecką granicę włączył się największy estoński dziennik, "Postimees". Na stronie tytułowej wydania z 19 marca opublikował apel do polskiego rządu w języku polskim i estońskim.

Drogi polski rządzie! Estonia zawsze uważała Polskę za swojego wielkiego przyjaciela. Maria, żona Johana Laidonera, dowódcy przedwojennej armii estońskiej, była Polką. W 1939 roku pozwoliliśmy wypłynąć z Tallina polskiemu okrętowi podwodnemu "Orzeł". Teraz prosimy o umożliwienie estońskim obywatelom powrotu do domu przez Polskę bez ograniczeń. Chcielibyśmy móc na was liczyć - teraz i w przyszłości

- czytamy w komunikacie.

Tamtejszy minister spraw zagranicznych skomentował sprawę, mówiąc, że dziennikarze pomagają rządowi w rozwiązaniu problemu, który rozwinął się w Polsce. "Powszechnym życzeniem wszystkich ludzi jest bezpieczny powrót do domu przez Polskę oraz to, aby transport ważnych dóbr trwał nadal. Problem dotyczy przede wszystkim solidarności Unii Europejskiej" - skomentował Urmas Reinsalu w rozmowie z "Postimees".

Przeczytaj też:

Więcej o:
Komentarze (97)
Estoński dziennik apeluje do polskiego rządu w związku z koronawirusem. "Chcielibyśmy móc na was liczyć"
Zaloguj się
 • tetradrachma

  Oceniono 37 razy 25

  Dajcie spokój "władzy" przecież Ona miała wszystko zaplanowane, obcykane, od paru miesięcy. A, skąd Morawiecki miał wiedzieć, ze sa jacys "Bałtowie", przecież prezes o TYM nie mówił, albo taki Antek-swir miał (w wojennej strategii) przewidzieć przemarsz wojsk NATO ku wschodniej granicy, przecież on musiał ułozyc rymy do "apelu smoleńskiego", zbudować Arc de Triumf, czcic brygadę świętokrzyska, zadowolić Misiu, Janigera ?! Kochana polska hołoto, podziwiam cie niezmiennie.

 • kolojabolo91

  Oceniono 27 razy 15

  A ja uważam to za wielki wstyd i plamę na honorze dla Polski.Rozumiem decyzję o zamknięciu granic , kwarantannie , ale sposób w jaki się to przeprowadziło , to hańba .Jesteśmy wielką Europejską rodziną , która winna sobie pomagać, a nas jako dużym kraju , w dodatku tranzytowym spoczywa większa odpowiedzialność.Co by kaczor mówił , gdyby to Niemcy nie chcieli przepuścić naszych obywateli na granicy z Francją etc.?Co mają zrobić Ci wszyscy biedni ludzie, którzy po prostu chcą wrócić do domu ..?Po wielu apelach , matołusz łaskawie otworzył inne przejścia graniczne , co od razu przyniosło skutek.Bałtowie , to nasi przyjaciele ,dlaczego więc pokazujemy środkowy palec naszym przyjaciołom ..?!Mogą nam to pamiętać przez lata ..!

 • fakiba

  Oceniono 31 razy 13

  Nierząd nie ma czasu na pierdoły , oni teraz "walczą" z wirusem i wszystko inne mają w dudzie , Polaków też .

 • cozabadziew

  Oceniono 27 razy 13

  "chcielibyśmy móc na was liczyć" - My polscy przedsiębiorcy też chcielibyśmy się przyłączyć do tego apelu...

 • beata.lubnicka

  Oceniono 23 razy 9

  Q...va, ktoś na świecie jeszcze wierzy w to, co mówi polska władza???

 • fuqu

  Oceniono 10 razy 8

  Patrzę na niektóre komentarze i jestem przerażony.
  Jesteście wolskim kołtunami z zaPiSiałej zabitej dechami, śmierdzącej wolskiej sławojki.

  Prędzej czy później wszyscy EUROPEJCZYCY pokażą Wolsce środkowy palec Lichockiej.
  A wtedy znadziecie się w czarnej dudzie.

 • bokaj

  Oceniono 9 razy 7

  Kolejny powód dla którego będą nas "podziwiać", będą "kopiować nasze rozwiązania" - krótko mówiąc: Polacy za granica będą mieli przes.rane!
  Brawo PISS!
  Jak mawiał Słonimski: "Proszę tylko pamiętać, że ja byłem przeciw""

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 7 razy 7

  Pisowscy debile sami zerwali łańcuchy dostaw. Zaraz wszystkiego zabraknie.

  No wpadli w panikę z powodu epidemii, bo przez 5 lat olewali służbę zdrowia, nie inwestowali w szpitale, bo z tego nie mieli głosów w wyborach, poparcie mieli z 500+.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX