Poseł klubu PiS chce posiedzenia Sejmu na Stadionie Narodowym. Terlecki odpowiada

Stadion Narodowy mógłby "ugościć" najbliższe posiedzenie Sejmu. Z takim pomysłem wystąpił właśnie wiceminister aktywów państwowych i poseł klubu PiS Janusz Kowalski. - Moglibyśmy być wzorem i przykładem dla innych państw - twierdzi Kowalski w rozmowie z Wirtualną Polską. Koncepcję wiceministra aktywów państwowych zdążył skomentować już wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Wiceminister aktywów państwowych i poseł klubu PiS Janusz Kowalski wystąpi wkrótce z wnioskiem do marszałek Sejmu o zorganizowanie posiedzenia Sejmu i na Stadionie Narodowym - ustaliła Wirtualna Polska. Na stronie internetowej Sejmu czytamy, że najbliższe posiedzenie zaplanowane jest na przyszłą środę i czwartek, czyli 25 i 26 marca. Z kolei posiedzenie Senatu zaplanowano na koniec kwietnia. 

Informację podaną przez portal potwierdził później na Twitterze sam Kowalski. "WP" przypomniała też, że członek Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro przechodzi właśnie dwutygodniową kwarantannę w związku z pandemią koronawirusa. 

Janusz Kowalski: Moglibyśmy być wzorem i przykładem dla innych państw

Zdaniem Kowalskiego Stadion Narodowy jest "najbezpieczniejszym miejscem w Warszawie, w którym mogłyby się zebrać obie izby parlamentu". W rozmowie z Wirtualną Polską poseł ocenił, że, przy dobrej organizacji, tak duża przestrzeń pozwoliłaby zapewnić bezpieczeństwo parlamentarzystom, ale i pracownikom kancelarii Sejmu i Senatu oraz dziennikarzom. 

- Ze względu na pandemię koronawirusa, uzasadnionym wydaje się być rozważenie możliwości organizacji najbliższego posiedzenia Sejmu RP i w razie potrzeby także kolejnych, na PGE Narodowym w Warszawie [...]. Moglibyśmy być wzorem i przykładem dla innych państw - stwierdził Kowalski w rozmowie z Wirtualną Polską. Portal sugeruje też, że inicjatywa wysunięta przez Kowalskiego "ma mieć charakter ponadpartyjny".

"Rzeczpospolita" twierdzi natomiast, że posiedzenie Sejmu odbyłoby się jednak na sali plenarnej przy ulicy Wiejskiej, ale z wykorzystaniem galerii dla gości. "Miałoby to służyć maksymalnemu rozproszeniu posłów. Oczywiście uniemożliwiłoby to użycie elektronicznego systemu głosowań. Odbyłyby się one za podniesieniem ręki" - czytamy w dzienniku. Konstytucjonalista, prof. Ryszard Piotrowski ocenił, że taka koncepcja rozproszenia posłów na sali obrad jest "akceptowalna na gruncie prawnym". 

Posiedzenie Sejmu na Stadionie Narodowym? Ryszard Terlecki ocenił pomysł jest "mało poważny"

Do koncepcji wiceministra aktywów państwowych odniósł się w rozmowie z Polską Agencją Prasową wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. "Oczywiście Kancelaria Sejmu pracuje nad tym, by zorganizować najbliższe posiedzenie Sejmu tak, by posłów możliwie jak najbardziej chronić przed rozpowszechnianiem się wirusa, ale pomysł, by organizować je na Stadionie Narodowym, wydaje mi się mało poważny" - stwierdził polityk PiS, dodając, że partia rządząca ma już pomysł na to, jak bezpiecznie zorganizować obrady izby niższej parlamentu. 

O tym, w jaki sposób zorganizować najbliższe posiedzenie, członkowie Prezydium Sejmu będą dyskutować w najbliższy piątek 20 marca, o czym poinformowała Małgorzata Kidawa-Błońska. - Jutro o godz. 16 mamy Prezydium Sejmu. Dowiemy się jaki ma być porządek obrad tego Sejmu i jak Kancelaria Sejmu wyobraża sobie zorganizowanie tego posiedzenia - powiedziała wicemarszałek Sejmu w radiu TOK FM.

Według Kidawy-Błońskiej posiedzenie Sejmu jest niezbędne, ponieważ trzeba uchwalić m.in. ustawę, która zapewnić ma bezpieczeństwo ekonomiczne Polakom. "Ale wierzę w to, że można zapewnić takie warunki bezpieczeństwa, żeby Sejm się odbył i nie narażać nikogo na zarażenie" - zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Dodajmy, że podczas najbliższego posiedzenia Sejm za zdecydować o przyjęciu tzw. tarczy antykryzysowej, czyli pakietu działań, które mają wesprzeć drobnych przedsiębiorców i pracowników przed gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa. Łączna wartość wsparcia ma wynieść szacunkowo 212 mld zł, czyli ok. 9,2 proc. polskiego PKB.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz odpowiada na pytania widzów w sprawie „tarczy antykryzysowej”
Więcej o:
Komentarze (181)
Poseł klubu PiS chce posiedzenia Sejmu na Stadionie Narodowym. Terlecki odpowiada
Zaloguj się
 • brutalnaprawda

  Oceniono 43 razy 29

  W ostatniej dekadzie (może dwóch) bardzo podupadły cyrki ...może wypożyczą namiot dla posłów "jedynie słusznej reprezentacji narodu" ...

 • polakadam

  Oceniono 41 razy 27

  Wy już jesteście wzorem panie Kowalski.
  Wzorem jak nie powinno się rządzić i niszczyć demokracji.
  A Europa nie potrzebuje takich wzorców do naśladowania.
  Wystarczy że uczyliscie ich jeść widelcem.

 • kuba161048

  Oceniono 32 razy 20

  Koronawirus to straszna choroba ale kretyństwo pisgłupów jest nie do przebicia.

 • ggmarque

  Oceniono 24 razy 20

  Dlaczego nie na Księżycu? Tam jeszcze lepsze warunki. I jaki przykład dla wszystkich Ziemian.

 • fakiba

  Oceniono 21 razy 19

  Najlepiej zrobić w Świątyni Opaczności Bożej , co się rozdrabniać ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX