Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów do walki z dezinformacją i oszustwami związanymi z koronawirusem

Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wydał polecenie o powołaniu zespołu prokuratorów do spraw koordynacji walki z przestępczością gospodarczą związaną z koronawirusem.

Prokuratura Generalna poinformowała, że zespół prokuratorów z Prokuratury Krajowej został powołany na mocy zarządzenia Prokuratora Krajowego z 16 marca. Zespół ten ma koordynować prowadzone w prokuraturach postępowania, które są związane z nadużyciami gospodarczymi w czasach stanu zagrożenia epidemicznego.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz odpowiada na pytania widzów w sprawie „tarczy antykryzysowej”

Prokuratorzy przyjrzą się m.in. szerzeniu dezinformacji i zawyżaniu cen

Nadużycia gospodarcze, które będą interesować powołany przez Zbigniewa Ziobrę zespół, to:

  • sprzedaż, bez uzasadnienia ekonomicznego, po zawyżonych cenach towarów w tym w szczególności artykułów spożywczych, leków, artykułów medycznych, środków dezynfekcyjnych,
  • oszustwa dotyczące rzeczywistej wartości, jakości i przydatności nabywanych towarów
  • oszustwa internetowe polegające na wyłudzaniu pieniędzy pod pozorem zagrożenia epidemicznego,
  • oszustwa polegające na dezinformacji co do działania służb sanitarnych, kontrolnych i ochrony porządku publicznego państwa,
  • zawieranie niekorzystnych umów poprzez wykorzystanie trudnego położenia pokrzywdzonych.

Zespół prokuratorów z Prokuratury Krajowej będzie także analizować informacje o prowadzonych w prokuraturach postępowaniach "w celu oceny charakteru i skali tego rodzaju przestępczości". Dział Prasowy Prokuratury Krajowej informuje także, że "celem ujednolicenia praktyki postępowań i podwyższenia ich skuteczności, zespół będzie wyznaczał kierunki postępowań przygotowawczych oraz oceniał zasadność podejmowanych w nich czynności procesowych, w tym przyjętą kwalifikację prawną i stosowanie środków zapobiegawczych". 

Przeczytaj także:

Więcej o: