Koronawirus w Polsce. Pierwszy polski ksiądz zakażony. Odprawiał msze i pogrzeby

Przerwszym pacjentem z powiatu chełmskiego, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem, jest 66-letni ksiądz. Chodzi o proboszcza z parafii w Białopolu, który w ubiegłym tygodniu odprawił dwa pogrzeby. Gmina postanowiła zdezynfekować kościół oraz kaplicę.

Jak informuje portal chelm.naszemiasto.pl, 66-letni proboszcz parafii w Białopolu trafił niedawno na oddział pulmonologiczny chełmskiego szpitala. Od duchownego pobrano wymazy i skierowano je do laboratorium, gdzie potwierdzono, że ksiądz zakaził się koronawirusem. Mężczyzna został przetransportowany do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Puławach. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że 9 marca proboszcz parafii w Białopolu odprawił dwa pogrzeby. Niewykluczone, że to właśnie wtedy zakaził się od kobiety, która miała niedawno wrócić z Włoch. 

Zobacz wideo Czy kościoły powinny zostać zamknięte na czas pandemii?

Koronawirus. Wójt Białopola poprosił sanepid o zdezynfekowanie kościoła i kaplicy

Wójt Białopola, w którym mieszka ok. 3 tysiące osób, poinformował o zdarzeniu służby sanitarno-epidemiologiczne.

- W środę po godzinie 21 otrzymałem telefon od dziekana z niepokojącymi informacjami dotyczącymi proboszcza. Z samego rana wystosowałem więc do sanepidu prośbę o zdezynfekowanie kościoła w Białopolu i kaplicy w Strzelcach, bo to właśnie tam ksiądz odprawiał msze święte. Zdecydowałem dzisiaj również o zamknięciu Urzędu Gminy - powiedział Henryk Maruszewski w rozmowie z portalem chelm.naszemiasto.pl.

"Dziennik Wschodni" podaje, że w chełmskim szpitalu, jak i parafii, w której zakażony ksiądz odprawiał msze i pogrzeby, wszczęto procedury, w wyniku których mają zostać wytypowane osoby, które miały kontakt z zakażonym duchownym. 

Pandemia koronawirusa a Kościół. We mszach może brać udział ograniczona liczba osób

Przypomnijmy, że w związku z zagrożeniem epidemicznym, polski Episkopat zaapelował do biskupów, aby udzielili wiernym dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach. W związku z tą decyzją do kościoła nie muszą chodzić m.in. dzieci, osoby starsze, ale także te, które obawiają się zakażenia. Kościoły w Polsce w dalszym ciągu nie są zamknięte. Organizuje się w nich msze, w których może brać udział maksymalnie 50 osób. 

Przeczytaj także:

Więcej o: