Pandemia koronawirusa. Australia i Nowa Zelandia zamykają granice dla obcokrajowców

Zarówno Australia, jak i Nowa Zelandia, zdecydowały się na zamknięcie granic dla obcokrajowców. Decyzja ma na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa w tych krajach.

Premier Australii Scott Morrison podczas konferencji prasowej w Canberze powiedział, że zakaz podróżowania do tego kraju obejmował będzie nierezydentów i obcokrajowców. Zakaz zacznie obowiązywać od piątku 20 marca od godziny 21:00 (lokalnego czasu). Taki sam zakaz obowiązywać będzie także w Nowej Zelandii. Premierka kraju Jacinda Ardern powiedziała, że rozporządzenie wchodzi w życie o północy.

Australia i Nowa Zelandia zamykają granice dla obcokrajowców. "Podejmujemy te decyzje w najlepszym interesie mieszkańców"

- Zdecydowana większość przypadków zakażeń koronawirusem w Australii, to osoby które przyjechały do nas z zagranicy. Dlatego też podjęliśmy decyzję, o kolejnych krokach w tej sprawie - powiedział premier Morrison cytowany przez "Bloomberg". - Nigdy w historii Nowej Zelandii nie skorzystano z takiego rozwiązania. Zdaję sobie sprawę, że sytuacja jest wyjątkowa, więc wymaga podejmowania wyjątkowych decyzji. Podejmujemy je w najlepszym interesie mieszkańców - mówiła z kolei Jacinda Ardern.

Zobacz wideo Koronawirus uderza w gospodarkę. Jak odpowie rząd?

Zgodnie z danymi Statistics New Zealand w nadchodzących tygodniach do Nowej Zelandii powróci nawet 100 tysięcy obywateli tego kraju, którzy aktualnie przebywają poza jego granicami. Według badaczy zamknięcie granic dla obcokrajowców najprawdopodobniej nie przyczyni się do zmniejszenia ilości zakażonych w tym kraju.

W Australii i Nowej Zelandii surowe zasady kwarantanny obowiązują podróżujących już od jakiegoś czasu. Osoby przybywające spoza tych krajów zobligowane są do 14-dniowej kwarantanny. W Australii zdiagnozowanych zostało 568 przypadków zakażeń koronawirusem. Z tego powodu zmarło już sześć osób, ale 23 uznaje się za wyleczone. W Nowej Zelandii SARS-CoV-2 stwierdzony został u 28 osób.

Więcej o: