Pacjentom z koronawirusem podano japoński lek na grypę. Testy dały dobre rezultaty, jest "wyraźnie skuteczny"

"The Guardian" opisał, że japoński lek na grypę, favipiravir, jest "wyraźnie skuteczny" przy leczeniu pacjentów z COVID-19. Poprawę zdrowia zaobserwowano u badanych z Wuhan i Shenzhen w Chinach.

O dobrych wieściach poinformował Zhang Xinmin, jeden z urzędników z chińskiego ministerstwa nauki i technologii. "The Guardian" cytuje jego wypowiedzi na temat leku favipiravir, produkowanego przez japońskie Fujifilm Toyama Chemical. Jak mówił Zhang, wspomniany lek podawano pacjentom z koronawirusem w Wuhan i Shenzhen. W ramach testów podano go 340 pacjentom w tych miastach.

Pacjenci, którzy byli zakażeni koronawirusem, po mniej więcej czterech dniach okazywali się wyleczeni (tyle wynosiła mediana). Ich badania na obecność koronawirusa wskazywały, że nie są już nosicielami. Wcześniej czas "wyleczenia" trwał około 11 dni, by osiągnąć podobny rezultat.

Domyślnie favipiravir był stosowany w Japonii przy leczeniu grypy, ale najnowsze doniesienia z Chin wskazują na to, że może być stosowany także w przypadku choroby wywoływanej koronawirusem, czyli COVID-19.

[Lek] ma wysoki poziom bezpieczeństwa, a jego skuteczność jest wyraźna

- mówił Zhang.

Co więcej, u pacjentów z Wuhan i Shenzhen zaobserwowano - po kuracji lekiem - poprawę stanu płuc. U 91 proc. z nich nastąpiła poprawa, gdy u nieleczonych ten odsetek wynosił 63 proc. Teraz - wskazuje "The Guardian" - trzeba poczekać na dopuszczenie leku do stosowania u pacjentów z koronawirusem, ponieważ domyślnie jest on przeznaczony do leczenia grypy.

Favipiravir występuje też pod nazwami: T-705, Avigan czy favilavir. Producent leku, Fujifilm Toyama Chemical, odmówił komentarza w sprawie jego alternatywnego zastosowania.

Zobacz wideo „Wakacje kredytowe” z powodu koronawirusa. Komu pomogą banki?

Koronawirus w Japonii

W czwartek zaczęto znosić stan wyjątkowy na japońskiej wyspie Hokkaido, który wprowadzono związku z koronawirusem. Hokkaido to jednocześnie prefektura, w której odnotowano najwięcej zakażeń SARS-CoV-2.

Znosimy stan wyjątkowy, tak jak zaplanowaliśmy, czyli 19 marca, i od 20 marca przechodzimy do nowego etapu walki z kryzysem związanym z zakażeniami koronawirusem

- poinformował gubernator Naomichi Suzuki.

Na Hokkaido potwierdzono 154 zakażenia koronawirusem z 1624 zanotowanych w całej Japonii.

Więcej o:
Komentarze (144)
Pandemia koronawirusa. W ramach testów podawano japoński lek na grypę pacjentom z koronawirusem. "Wyraźnie skuteczny"
Zaloguj się
 • czarnyminio

  Oceniono 92 razy 78

  Nasi są na etapie zgłębienia technologi szycia maseczek jednorazowych i butelkowania płynów odkażających. Na zdrowie.

 • kzet69

  Oceniono 37 razy 27

  Jestem przeciwny takim artykułom, informacje są niesprawdzone i wyraźnie sprzecznie, powodują jedynie że kolejny lek zostanie wykupiony z aptek, w tej chwili na świecie w terapii COVID-19 testowanych jest ok. 30 preparatów, publikując takie artykuły wzmagacie jedynie szum informacyjny. A co do favipirawiru to wg. badaczy z Pekinu wykazują on.... najmniejszą skuteczność spośród testowanych preparatów.
  "W lutym 2020 r. na łamach pisma „Cell Research” badacze z Chinese Academy of Sciences oraz Beijing Institute of Pharmacology and Toxicology opublikowali wyniki badań, w których ocenili skuteczność siedmiu leków przeciwwirusowych w leczeniu COVID-19: rybawiryny, pencyklowiru, nitazoksanidu, nafamostatu, chlorochiny, remdesiwiru i favipiraviru.2 Badacze ocenili działanie tych leków przeciwko izolatowi klinicznemu SARS-CoV-2 in vitro. 

  Wśród siedmiu badanych leków najmniej skuteczne okazały się rybawiryna, pencyklowir i favipiravir. "

  h t tps://pulsmedycyny.pl/leki-na-koronawirusa-sars-cov-2-skuteczne-moga-byc-juz-znane-substancje-984865

 • siwywaldi

  Oceniono 34 razy 22

  Nie piszcie, że lek produkowany jest przez japoński Fujifilm, bo zaraz nasze suwerenowe oszołomy zaczną żreć rodzinne fotografie, kopiowane na papierze Fuji... :-)

 • oyayebye

  Oceniono 20 razy 18

  Proponuję porady od lakarzy orzeczników ZUS. Oni najlepiej wiedzą jak z chorego zrobić zdrowego.

 • jael53

  Oceniono 19 razy 15

  Interesująca jest substancja czynna w tym środku - używana nie tylko do leczenia grypy, ale również - w skojarzeniu z inny,i lekami - do leczenia gruźlicy. I ma, pod inną nazwą, producenta w Polsce - i, oczywiście, jest trudno dostępny w aptekach.

 • dejtrejder

  Oceniono 18 razy 12

  W polskich aptekach już dostępny czy tylko różańce?

 • junk92508

  Oceniono 18 razy 12

  Najważniejsze by dotrwać do momentu kiedy te leki będą - na razie to są testy więc jeszcze parę miesięcy..

  A że brakuje testów maseczek i lekarzy to ograniczenia muszą być dość drastyczne...

 • entropianacodzien

  Oceniono 12 razy 10

  Niestety Japończycy maja go wyprodukowanego dla ok 2 mil. osób i nie planują go nikomu odsprzedawać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX