Pacjentom z koronawirusem podano japoński lek na grypę. Testy dały dobre rezultaty, jest "wyraźnie skuteczny"

"The Guardian" opisał, że japoński lek na grypę, favipiravir, jest "wyraźnie skuteczny" przy leczeniu pacjentów z COVID-19. Poprawę zdrowia zaobserwowano u badanych z Wuhan i Shenzhen w Chinach.

O dobrych wieściach poinformował Zhang Xinmin, jeden z urzędników z chińskiego ministerstwa nauki i technologii. "The Guardian" cytuje jego wypowiedzi na temat leku favipiravir, produkowanego przez japońskie Fujifilm Toyama Chemical. Jak mówił Zhang, wspomniany lek podawano pacjentom z koronawirusem w Wuhan i Shenzhen. W ramach testów podano go 340 pacjentom w tych miastach.

Pacjenci, którzy byli zakażeni koronawirusem, po mniej więcej czterech dniach okazywali się wyleczeni (tyle wynosiła mediana). Ich badania na obecność koronawirusa wskazywały, że nie są już nosicielami. Wcześniej czas "wyleczenia" trwał około 11 dni, by osiągnąć podobny rezultat.

Domyślnie favipiravir był stosowany w Japonii przy leczeniu grypy, ale najnowsze doniesienia z Chin wskazują na to, że może być stosowany także w przypadku choroby wywoływanej koronawirusem, czyli COVID-19.

[Lek] ma wysoki poziom bezpieczeństwa, a jego skuteczność jest wyraźna

- mówił Zhang.

Co więcej, u pacjentów z Wuhan i Shenzhen zaobserwowano - po kuracji lekiem - poprawę stanu płuc. U 91 proc. z nich nastąpiła poprawa, gdy u nieleczonych ten odsetek wynosił 63 proc. Teraz - wskazuje "The Guardian" - trzeba poczekać na dopuszczenie leku do stosowania u pacjentów z koronawirusem, ponieważ domyślnie jest on przeznaczony do leczenia grypy.

Favipiravir występuje też pod nazwami: T-705, Avigan czy favilavir. Producent leku, Fujifilm Toyama Chemical, odmówił komentarza w sprawie jego alternatywnego zastosowania.

Zobacz wideo „Wakacje kredytowe” z powodu koronawirusa. Komu pomogą banki?

Koronawirus w Japonii

W czwartek zaczęto znosić stan wyjątkowy na japońskiej wyspie Hokkaido, który wprowadzono związku z koronawirusem. Hokkaido to jednocześnie prefektura, w której odnotowano najwięcej zakażeń SARS-CoV-2.

Znosimy stan wyjątkowy, tak jak zaplanowaliśmy, czyli 19 marca, i od 20 marca przechodzimy do nowego etapu walki z kryzysem związanym z zakażeniami koronawirusem

- poinformował gubernator Naomichi Suzuki.

Na Hokkaido potwierdzono 154 zakażenia koronawirusem z 1624 zanotowanych w całej Japonii.

Więcej o: